Jump to content

parbriz E90


fantozzi007

Recommended Posts

Este a doua oara in 2 luni de zile cand schimb parbrizul la un E90, costa nici mai mult nici mai putin de 2736 lei RON-cu senzor ploaie, kit montaj, manopera, etc., iar asigurarea la care am eu CASCO(B.T) nu au contract cu Bavaria, deci in concluzie tre sa platesc cash la Bavaria, cu devizul si factura sa merg la BT, iar cei din urma sa-mi vireze banii in cont in 30 de zile de la depunerea devizului la ei, ideea este ca tre sa platesc cash pt a 2 -a oara :twoup:

Este de proasta calitate parbrizul? o mica pietricica mi-a facut ravagii in parbriz(mi-a facut o mare stea de circa 25 cm,arata exact ca sigla de la Mercedes-un punct cu trei brate diametral opuse, ceva de genul asta - o fi semn rau?in parbriz la BMW sigla de la Mercedes?)

O fi original parbrizul, este sigla BMW inscriptionata pe el, dar parca prea cedeaza usor - cea mai mica atingere si plici ...fac haz de necaz, dar beleaua este in terenul meu, peste 2 saptamani urma sa plecin concediu, deci o sa plec cu minus(-) 2736 lei-800 E ... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

:D e bine ca nu ti-ai pierdut simtul umorului

 

si eu trebuie sa schimb parbrizul

 

am o crapatura de la marginea stanga pana pe mijlocul masini unde incepe sa o ia in jos :D si imi itretaie campul vizual exact in doua :D

 

si nu stiu ce sa fac sa pun original sau de alta firma

 

mai ales ca pe mine ma scaote din minti parasolarul verde (il urasc ) si alte variante nu au :twoup:

 

urat poate sa arate pe cat de eleganta e masina pe atat de urat e parbrizul :twoup: ca la tractoristi

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare....

Am vazut ca sunt folii antiefractie pentru geamurile laterale, care suporta lovituri destul de serioase de la bolovani, nu pietricele.

Intrebarea este:

Nu exista folie antiefractie si pentru parbriz?

Cred ca ar prinde bine o asa folie, mai ales ca parbrizul este mult mai predispus loviturilor de obiecte contondente, decat geamurile laterale.

Link to comment
Share on other sites

Este a doua oara in 2 luni de zile cand schimb parbrizul la un E90, costa nici mai mult nici mai putin de 2736 lei RON-cu senzor ploaie, kit montaj, manopera, etc., iar asigurarea la care am eu CASCO(B.T) nu au contract cu Bavaria, deci in concluzie tre sa platesc cash la Bavaria, cu devizul si factura sa merg la BT, iar cei din urma sa-mi vireze banii in cont in 30 de zile de la depunerea devizului la ei, ideea este ca tre sa platesc cash pt a 2 -a oara :twoup:

Este de proasta calitate parbrizul? o mica pietricica mi-a facut ravagii in parbriz(mi-a facut o mare stea de circa 25 cm,arata exact ca sigla de la Mercedes-un punct cu trei brate diametral opuse, ceva de genul asta - o fi semn rau?in parbriz la BMW sigla de la Mercedes?)

O fi original parbrizul, este sigla BMW inscriptionata pe el, dar parca prea cedeaza usor - cea mai mica atingere si plici ...fac haz de necaz, dar beleaua este in terenul meu, peste 2 saptamani urma sa plecin concediu, deci o sa plec cu minus(-) 2736 lei-800 E ... :twoup:

 

 

de curiozitate . ce marca este?

de obicei BMW-urile vin din fabrica cu parbrize marca Pilkington, care sunt cele mai bune .. este prima recomandare.

Link to comment
Share on other sites

Este a doua oara in 2 luni de zile cand schimb parbrizul la un E90, costa nici mai mult nici mai putin de 2736 lei RON-cu senzor ploaie, kit montaj, manopera, etc., iar asigurarea la care am eu CASCO(B.T) nu au contract cu Bavaria, deci in concluzie tre sa platesc cash la Bavaria, cu devizul si factura sa merg la BT, iar cei din urma sa-mi vireze banii in cont in 30 de zile de la depunerea devizului la ei, ideea este ca tre sa platesc cash pt a 2 -a oara :twoup:

Este de proasta calitate parbrizul? o mica pietricica mi-a facut ravagii in parbriz(mi-a facut o mare stea de circa 25 cm,arata exact ca sigla de la Mercedes-un punct cu trei brate diametral opuse, ceva de genul asta - o fi semn rau?in parbriz la BMW sigla de la Mercedes?)

O fi original parbrizul, este sigla BMW inscriptionata pe el, dar parca prea cedeaza usor - cea mai mica atingere si plici ...fac haz de necaz, dar beleaua este in terenul meu, peste 2 saptamani urma sa plecin concediu, deci o sa plec cu minus(-) 2736 lei-800 E ... :D

 

 

de curiozitate . ce marca este?

de obicei BMW-urile vin din fabrica cu parbrize marca Pilkington, care sunt cele mai bune .. este prima recomandare.

Salut!

Este fix Pilkington, Bavaria nu lucreaza decat cu piese originale, garantate de BMW, totusi am mari dubii in privinta calitatii acestei firme! Ori sunt eu foarte ghinionist, ori calitatea parbrizului nu este cea declarata ! Cel original, de fabrica, era aceiasi firma, pe toate gemurile masinii scrie clar : PILKINGTON cu sigla BMW, ca si cum nu ar fi fost de ajuns, mai trebuie sa las si masina la ei(la service) minim 24 ore de la montaj, iar eu sunt din Slatina-Olt, iar din Slatina pana la Buc sunt aprox 200 km, dus - intors 400 km . Am fost cu masina mea si cu a unui prieten, am lasat-o pe a mea acolo si m-am intors acasa cu respectivul prieten, maine , cu acelasi prieten ma duc sa-mi iau masina, dupa care eu ma intorc cu masina mea si el cu a lui (un E46 2.0 d ), asta inseamna bani de motorina cca 200 E + alte cheltuieli (mancare, tutun, racoritoare, cafele, etc.) Mai bine imi luam Logan 1.6 cu 16 de "v" si imi vedeam de treaba !!! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu iti tin lectii de cum trebuia sa faci, dar decat sa veniti cu doua masini, mai bine inchiriai o camera la un hotel din Bucuresti pentru o noapte... cred ca ieseai mai ieftin.

 

Cat despre folia antiefractie, aceasta se pune pe interior, deci nu te ajuta cu nimic la impactul unei pietre cu parbrizul. Contactul este direct pe sticla, care va avea de suferit..

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca esti tu ghinionist !...daca se mai intampla odata deja e SF ...incepi cu dus masina la biserica si alte alea !.. nu poate fi si din montaj ?,,,ma gandesc la un montaj gresit si posibil sa nu fi preluat vibratiile cum trebuie ,,,, parbrizul meu e plin de urme de la pietricele dar nu e spart nicaieri ...si sunt cateva care arata a impact serios ...
Link to comment
Share on other sites

Tu ai mare dreptate, dar alta solutie nu era . Chiar trebuia sa ma intorc acasa fiind prins cu anumite treburi la firma...asa ca am ales cea mai costisitoare varianta....si cea mai proasta pt mine! Ca si cum nu ar fi de ajuns m-au sunat cei de la Bavaria sa-mi spuna sa merg sambata pt ca au mecanicii plecati in concediu, niste nesimtiti !

Spunea cineva ca ar putea fi din montajul parbrizului, este o varianta viabila, eu chiar am avut probleme la Bavaria - lucreaza infect si fara responsabilitate, au o conducere de 2 lei (cei de la Baneasa). Imi spunea cineva de acolo ca se lucreaza murdar pt ca sunt prost platiti - cca. 1500 lei RON pt un mecanic cu experienta....si ca acesta ar fi motivul pt care lucreaza mizerabil, de parca as fi eu de vina, in calitate de client, ca sunt ei prost platiti !

P.S. ...am incercat si varianta cu un service local si am luat-o in barba : am schimbat placutele de frana, uleiul si toate filtrele si... nu au stiut sa schimbe senzorii la placutele de frana, la ei au intrat 5 l de ulei in motor in loc de 5,5 l si asta pt ca nu au dat drumul la uleiul din filtrul de ulei cand trebuia. Au schimbat uleiul in motor si apoi au desfacut filtrul de ulei- tot ce a fost in filtru a curs in baie peste uleiul nou...REZULTAT : am schimbat din nou uleiul (eu personal- adica inca 6l de ulei EDGE 0W40 + un Metabond "M" lucru care m-a costat vreo 450 lei RON cu filtru de ulei cu tot) si au intrat asa cum scrie la carte 5,5 litrii, am fost la Bavaria pt a-mi resta uleiul si placutele, iar cei de acolo au constatat ca sunt rupti senzorii...i-au schimbat din nou si au resetat tot calc. masinii, operatie care a durat 4 ore si care m-a costat suplimentar inca 420 lei RON, deci inca 870 lei RON pe langa 1600 la mecanic....am facut afacere!!

Asa ca mai bine merg la Bavaria, pentru mine este MAI IEFTIN... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Tu ai mare dreptate, dar alta solutie nu era . Chiar trebuia sa ma intorc acasa fiind prins cu anumite treburi la firma...asa ca am ales cea mai costisitoare varianta....si cea mai proasta pt mine! Ca si cum nu ar fi de ajuns m-au sunat cei de la Bavaria sa-mi spuna sa merg sambata pt ca au mecanicii plecati in concediu, niste nesimtiti !

Spunea cineva ca ar putea fi din montajul parbrizului, este o varianta viabila, eu chiar am avut probleme la Bavaria - lucreaza infect si fara responsabilitate, au o conducere de 2 lei (cei de la Baneasa). Imi spunea cineva de acolo ca se lucreaza murdar pt ca sunt prost platiti - cca. 1500 lei RON pt un mecanic cu experienta....si ca acesta ar fi motivul pt care lucreaza mizerabil, de parca as fi eu de vina, in calitate de client, ca sunt ei prost platiti !

P.S. ...am incercat si varianta cu un service local si am luat-o in barba : am schimbat placutele de frana, uleiul si toate filtrele si... nu au stiut sa schimbe senzorii la placutele de frana, la ei au intrat 5 l de ulei in motor in loc de 5,5 l si asta pt ca nu au dat drumul la uleiul din filtrul de ulei cand trebuia. Au schimbat uleiul in motor si apoi au desfacut filtrul de ulei- tot ce a fost in filtru a curs in baie peste uleiul nou...REZULTAT : am schimbat din nou uleiul (eu personal- adica inca 6l de ulei EDGE 0W40 + un Metabond "M" lucru care m-a costat vreo 450 lei RON cu filtru de ulei cu tot) si au intrat asa cum scrie la carte 5,5 litrii, am fost la Bavaria pt a-mi resta uleiul si placutele, iar cei de acolo au constatat ca sunt rupti senzorii...i-au schimbat din nou si au resetat tot calc. masinii, operatie care a durat 4 ore si care m-a costat suplimentar inca 420 lei RON, deci inca 870 lei RON pe langa 1600 la mecanic....am facut afacere!!

Asa ca mai bine merg la Bavaria, pentru mine este MAI IEFTIN... :twoup:

 

de ce nu te duci la centru de parbrize (Gimarom)? lucreaza mult mult mai bine decat la reprezentanta. din simplul motiv pentru ca asta fac toata ziua :twoup:.

am schimbat ieri parbrizul la ei. au lucrat frumos, curat si cu o atentie mai mare decat daca as fi lucrat eu. si eu sunt foarte migalos si atent.

parerea mea este ca astia la reprezentanta te rup la bani. pe mine m-a costat parbriz fara senzori(marca Pilkington)+ manopera = aprox 800ron. masina a stat o zi in service.

 

bine .. asta in cazul in care doamne fereste ti se mai intampla. acum oricum este prea tarziu :D

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.