Jump to content

Ce sa cumpar?


Calin

Recommended Posts

Azi merg sa vad niste e46, s-ar putea sa plec acasa cu unul dintre ele. :twoup:

Problema e ca nu ma pot decide care dintre ele. In prima faza m-am gandit la 318i, ma fac si eu benzinar, chit ca de cand am avut Vectra 1.8i m-am jurat ca nu o sa-mi mai iau niciodata benzina. In alta ordine de idei si 320d ar fi bun, o sa trebuiasca sa fac naveta zilnic cam 65 km/zi.

Intretinere si reviziile ma gandesc ca-s mai ieftine la benzinar dar diesel-ul parca mi-ar fi mai util.

Rog pe posesorii acestor doua motorizari sa-mi dea niste sfaturi in legatura cu consumul, intretinere, etc.

Orice sfat este binevenut!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu e prea "corecta" comparatia sa zic asa, comparati un 320i si un 320d si apoi sa ziceti rezultatul, asa sa compari o masina de 105 cai cu una de 136 sau 150 nu este echitabil :twoup:

 

 

asta a cerut omul !..ce crezi ca 318 e mare diferenta ?,,am eu prieten cu 318 ...nu am simtit ca 10 cai fac ceva ...singurul efect e ca poate consuma 1 L mai putin ..

 

iar 320i e alta masina ..

Link to comment
Share on other sites

318i de 143cai? sau cel de 116?

 

cel de 116 clar nu merita...

 

daca ai de ales doar intre motorizarile astea as merge la modul general pe 320d...cuplu si putere mai mare,nu e vorba neaparat de consum...inteleg ca cei 65 km sunt extraurban,in conditiile astea poti scoate lejer 7% cu benzinarul ceea ce nu e mult deloc.

 

la diesel peste 170000 km te poti astepta sa pice o turbina,injectoare etc...stii ca nu sunt ieftine

mai depindde si de starea fiecarei masini,optiuni,km...

 

bafta

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot sa te ajut in luarea deciziei pt ca nu am avut bmw benzina, insa am diesel de 3 ani si am la ea 205 000 km si nu apicat NIMIC, o am de la 120 000 , de asta eu avand in spate experienta pozitiva cu diesel as alege diesel :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Nu e prea "corecta" comparatia sa zic asa, comparati un 320i si un 320d si apoi sa ziceti rezultatul, asa sa compari o masina de 105 cai cu una de 136 sau 150 nu este echitabil :D

 

 

asta a cerut omul !..ce crezi ca 318 e mare diferenta ?,,am eu prieten cu 318 ...nu am simtit ca 10 cai fac ceva ...singurul efect e ca poate consuma 1 L mai putin ..

 

iar 320i e alta masina ..

 

 

sunt convins ca omul se refera la motorizarea de 143 de cai.

eu recomand cu caldura 318i (143cp) chiar daca trebuie sa faci naveta de 65 km zilnic.consuma foarte putin,o sa vezi (cauta info despre valvetronic). il am de un an de zile l-am luat la 100k km si acum am 145k km. nu am avut nici o problema cu el. mi-a adus numai satisfactii.

 

inca un topic care se va inchide ... din ..... diverse ( :twoup: ) motive :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Daca e vorba de 318 valvetronic vs 320d de 136 CP (non FL) atunci ia valvetronic. Daca te gandesti sa cumperi 320 D face lift vs valvetronic, ia 320 D!

E destul de simpla alegerea!

:twoup:

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

deci am de ales intre 320d de 136 de cai, fabr. 2000 cu 165000km(asa zice omul) si un 318i din 2001 130.000km cu carte service si istoric la repr.

9500e-320d 9000e 318i amandoua modele prefacelift

Mentionez ca mai mult de 10.000 nu am si oricum mai mult nu dau pe o masina. Am si alte treburi de construit. Mai am si Terrano pe cap si un VW mai batran.

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

deci am de ales intre 320d de 136 de cai, fabr. 2000 cu 165000km(asa zice omul) si un 318i din 2001 130.000km cu carte service si istoric la repr.

9500e-320d 9000e 318i amandoua modele prefacelift

Mentionez ca mai mult de 10.000 nu am si oricum mai mult nu dau pe o masina. Am si alte treburi de construit. Mai am si Terrano pe cap si un VW mai batran.

 

 

eu as alege 318i-u chiar daca are 118cai. km mai putini carte service si istoric la repr conteaza foarte mult.

320d-ul e cam dubios daca nu are nici una nici alta.

Link to comment
Share on other sites

La ce optiuni are pretul masinii e in jur de 7.500 EUR! Daca dai 9.000 pe ea vei lua o teapa ENORMA!

Cu caii e simplu- face lift 143 CP, non face lift 116 CP!

 

 

ti-e foame de dimineata asa? ai mancat 2 cai :PP

are 118 non faceliftu :PPP

Link to comment
Share on other sites

Da, gresala mea!

 

Uite exemple...7500 EUR inmatriculata! Si sunt O GRAMADA! Coaja aia cheala din pozele tale cred ca ar merge si in 6.900 EUR!

 

vorbim de modele de masini, nu de bani. On topic pliz!

vis-a-vis de lincu pus de tine, ma intreb oare cati km ascunde husa aia de la volan.

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Da, gresala mea!

 

Uite exemple...7500 EUR inmatriculata! Si sunt O GRAMADA! Coaja aia cheala din pozele tale cred ca ar merge si in 6.900 EUR!

 

vorbim de modele de masini, nu de bani. On topic pliz!

Pai SUNT ONTOPIC! Fac referire la preturile si masinile din exemplele din topcul tau!

Si ai pus o coaja de masina cu 9.000 EUR! In linkul de mai sus are si scaune piele si incalzite la 7.500! :twoup:

Poate o avea dublu! Tot e bine!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

se merita sa-ti cumperi masina care crezi tu ca este cea mai buna din toate punctele de vedere: consum,costuri intretinere , aspect ,utilitate(depinde ce vrei sa faci cu ea:raliuri,cerculete,mers normal), etc.

probleme pot sa apara si la diesel si la benzinar numai ca la diesel sunt preturi un pic mai mari.

eu am avut inainte un mondeo 2,0 tddi din 2001-masina buna dar am zis ca nu mai vreau diesel niciodata(asta e optiunea mea ).

in situatii de genul 'vreau sfaturi sa cumpar o masina" sa nu uiti ca sunt doar sfaturi care poate pana la urma tot ascultandu-le sa nu reusesti sa tragi vreo concluzie.asa ca tu sti cel mai bine de ce ai nevoie.nu vezi ca atunci cand discuti de "diesel contra benzina" iese o diputa prea mare care nu cred ca ajuta la ceva.fiecare are dreptatea lui.trebuie sa-ti cumperi o masina astfel incat sa nu regreti ca ai cumparat-o.ce pot sa-ti spun trebuie sa fi atent la toate detaliile de la starea exterioara a masinii, motor, optiuni,directie, frane pana la acte.

bafta si sper sa-ti cumperi masina pe care ti-o doresti

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.