Jump to content

benzina buna romaneasca


cel_care

Recommended Posts

Acelaşi lucru se ĂŽntamplă cand merge motorul ĂŽn 3 cilindri (din 4)...chiar dacă se face arderea doar ĂŽn cei 3 cilindri, motorul consumă foarte mult....

 

LE: de asta, după o remapare de calitate, scade consumul, la acelaşi regim de lucru al motorului....randament mărit

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

AcelaÂşi lucru se ĂŽntamplĂŁ cand merge motorul ĂŽn 3 cilindri (din 4)...chiar dacĂŁ se face arderea doar ĂŽn cei 3 cilindri, motorul consumĂŁ foarte mult....

 

 

ceva de genu asta.

 

ma rog explicatia logica ar fi ca motorul are un randament mai bun. randament mai bun inseamna consum mai mic.

Link to comment
Share on other sites

Ok....pb ca aveti dreptate, nu contrazic pe nimeni doar ca din experientele mele cu cea de 95 imi consuma considerabil mai putin decat cu cea de 99+ dar in schimb cu cea de 95 imi merge incredibil de prost...indiferent de la ce statie pun...fie ca e rompetrol 95 fie ca e petrom 95...niciuna nu se compara cu 99+ sau carerra 100.
Link to comment
Share on other sites

Ok....pb ca aveti dreptate, nu contrazic pe nimeni doar ca din experientele mele cu cea de 95 imi consuma considerabil mai putin decat cu cea de 99+ dar in schimb cu cea de 95 imi merge incredibil de prost...indiferent de la ce statie pun...fie ca e rompetrol 95 fie ca e petrom 95...niciuna nu se compara cu 99+ sau carerra 100.

 

 

posibil sa fii indus in eroare de faptul ca de aceeasi suma de bani bagi mai putina benzina(in cazul 99+ sau carrera 100).

Link to comment
Share on other sites

Stiu si eu pe cativa care au probleme cu "benzinarele" din cauza cifrei octanice precis....la noi....scrie ca este de 95 dar sunt sungur ca nu este chiar asa, iar daca pui de 98 sau 100 te incadrezi sa fie mai mare de 95 cum este indicata.
Link to comment
Share on other sites

Cand aveam dacia alimentam de la Omv si Lukoil. Vreau sa zic ca de Lukoil cu 95(cea mai ieftina benzina) mereau aveam impresia ca ma ustura ochii in masina din cauza fumului. Am zis ca deh, dacia e veche o avea esapamentul fisurat pe undeva si intra gaze in masina.

Cu bmw-ul cu benz de 95 la fel, vara geamuri deschise, iar aveam impresia de gaze si ochii care ma usuturau. Am schimbat benzina cu una de 98 sau 99 si imediat a disparut problema. Concluzia o trageti voi.

Link to comment
Share on other sites

Indiferent de furnizor, atata vreme cat aveti incredere in acel furnizor.

 

BMW recomanda benzina fara plumb, minim CO95.

 

-------------------------------------

Horia Pelin

Banat Car SRL

Calea Lugojului nr. 74

TIMISOARA

tel.: +40-(0)256-40.02.17

+40-(0)256-22.88.81

fax: +40-(0)256-22.88.80

mailto: horia.pelin@banatcar.ro

http://www.bmw.ro

-------------------------------------

asta e raspunsul pe care l-am primit de la bmw timisoara cand am intrebat ce benzina si de unde sa alimentez.

Link to comment
Share on other sites

Duxter poti sa cauti in manual si ai sa vezi ca zice ca motorul are un senzor pt depistarea cifrei octanice. In functie de asta merge la anumiti parametrii. Astfel va arde mai multa benzina proasta, pt a mentine acelasi randament ca in cazul unei benzine bune. Intr-adevar banzina de 98 arde mai repede, dar doar daca o torni intr-o galeata si ii dai foc. Nu si atunci cand este gestionata de un computer..
Link to comment
Share on other sites

Eu va zic ce imi scrie pe OBC nu ce scrie in manual. 99+ = 14-16% 95 = 12% Am masina de 1 an de zile si am pus de 95 de vreo 4-5 ori, restul 99+ sau carerra 100 si pe langa asta am facut si mai multi km cu cea de 95 .... Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.