Jump to content

Indicator consum instantaneu


chriss

Recommended Posts

Eu nu am BC. Am obs la acul de sub turometru (cel care arata consumul instantaneu) ca incepe sa indice dupa o anumita viteza (5-10 km/h). Deci la relanti nu arata nimic nici daca o turez la maxim. In fine, ceea ce mi se pare curios este: Cand incetinesc (de la 50 km/h de ex) la semafor, vad cum scade consumul pana aproape de 0 cand iau piciorul de pe acceleratie. Cand masina este aproape oprita se ridica brusc acul la 10-12 L/100km si apoi revine usor la 0 putin inainte ca masina sa se opreasca. E normal sa faca asa? Care ar fi explicatia? Ca da senzatia ca de fapt e o frectie si nu are prea mare precizie in a indica consumul.. Edited by chrisatotputernicu
Link to comment
Share on other sites

Stiu, am obs ca daca merg constant cu 130 sa zicem acul acela variaza un pic. Sunt mici variatii in apasarea pedalei. Banuiesc ca piciorul nu este la fel de precis ca un tempomat (daca as avea). Dar ideea era ca in timp ce eu franez usor usor, acul se ridica brusc si apoi revine. Fara sa accelerez, si numai cand masina este aproape oprita.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.