Jump to content

ajutor evaluare BMW 320d !


vim78

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

O masina care are 50 000 km si e fabricata in 2000 mai mult a stat decat a circulat, prin urmare uzura exista.

 

Nu se poate compara niciodata cu o masina noua.

 

prin uzura te referi la imbatranirea cauciucului nu? alta uzura nu vad ce ar putea sa aiba. mai ales ca a stat in garaj.

Link to comment
Share on other sites

Sari lejer de 12.000. Nu iti ajung 1000 de taxa+drum+nr......Nu prea merita masina deoarece are deja 8 ani, motor de 136, fara facelift......La banii astia iti gasesti mai bun.

P.S. pt o masina daca sta se strica mai repede decat daca umbla. Km oricum sunt f dubiosi, mai ales ca e si diesel. Daca e asa cum spune el de ce nu si-a luat benzia? trebuie sa te gandesti bine inainte sa iei o decizie, parerea mea

Dar...gasesti mai bun, dar la 200k Km!

Stiti cum se spune "si cu .... in ..... si cu sufletu in rai...mai greu"

Eu am un e90 cu 16000km si am avut un e46 cu 60000km facuti in 5 ani de mine(nici aia de la Bavaria nu m-au crezut)...incompententi...daca o masina de 200000km si de 3 ani e mai buna decat una de 7 ani si 50000km...atunci eu ma inchin(nu ma luuati cu motoru ca nu e commonrail si alea);

tot romanu vrea sa aiba bmw...dar toti vor sa-l cumpere pe gratis;

Link to comment
Share on other sites

Sari lejer de 12.000. Nu iti ajung 1000 de taxa+drum+nr......Nu prea merita masina deoarece are deja 8 ani, motor de 136, fara facelift......La banii astia iti gasesti mai bun.

P.S. pt o masina daca sta se strica mai repede decat daca umbla. Km oricum sunt f dubiosi, mai ales ca e si diesel. Daca e asa cum spune el de ce nu si-a luat benzia? trebuie sa te gandesti bine inainte sa iei o decizie, parerea mea

Dar...gasesti mai bun, dar la 200k Km!

Stiti cum se spune "si cu .... in ..... si cu sufletu in rai...mai greu"

Eu am un e90 cu 16000km si am avut un e46 cu 60000km facuti in 5 ani de mine(nici aia de la Bavaria nu m-au crezut)...incompententi...daca o masina de 200000km si de 3 ani e mai buna decat una de 7 ani si 50000km...atunci eu ma inchin(nu ma luuati cu motoru ca nu e commonrail si alea);

tot romanu vrea sa aiba bmw...dar toti vor sa-l cumpere pe gratis;

 

Corect, nu cred ca mai este ceva de spus. vim78 numai tu decizi ce faci, ai citit sfatul nostru. Daca nu iei masina te rog da-mi mie un link, sunt interesat.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

PS ..eu nu as mai cumpara o masina fara minim 150 cai ..si in ceea ce priveste BMW fara DSC .....ASc este o gluma !...DSC e intr-adevar un sistem de siguranta serios ....eu le-am testat pe amandoua !..

 

Pe seria 3, ASC a fost inlocuit cu DSC din 2000, deci in ca cazul de fata are :twoup:

 

 

lol

 

 

 

de ce lol ??? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

daca masina are intr-adevar km astia, si nu e ceva neobisnuit sa aiba, am un prieten in Germania care are un E-klasse din 1997 si are 60k km, om in varsta care o foloseste doar ca a 2a masina si doar pentru drumuri mai lungi gen acasa-aeroport care e la 100 km de el....eu zic ca merita sa o cumperi si daca are si ceva optiuni cu atat mai bine. La 11k euro oricum nu gasesti cu km putini si la urma urmei nu mergi cu ''face lift-ul masinii'' ci cu starea ei tehnica si categoric una la 50k km e mult mai buna decat una cu 150k km chiar daca cea din urma are 150cp, 14 in plus pe care oricum ii poti castiga usor. Deci eu zic ca merita pentru ca o iei pentru tine si daca iti place nici nu ar trebui sa mai stai pe ganduri. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

La 11k mai bine incearca un facelift

 

Poate vrea sa-i schimbe botul si il face facelift, oricum in banii astia nu cred ca gaseste facelift in stare asa de buna. Facelift sau prefacelift este totusi E46, acceasi masina. O tot dati cu common rail and shits :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

un prieten a dat 20 de mi de euro pentru un 320d facelift din 2004.....masina are 80 de mii de km....daca avea mai putini km sigur era mai scumpa....o masina de 8 ani si 50 de mii e un noroc absolut....tata meu are renault clio nou si in 8 luni a facut 50 de mii cu el.....merge impecabil....la bmw nici nu ma astept sa nu mearga impecabil la km aia...si eu zic sa o iei..........bafta multa....
Link to comment
Share on other sites

mda... asc --- dsc, o fi diferenta, nu zic nu, dar in cazul meu, de exemplu, este suficient asc-ul sa-mi tina masina pe asfalt si credeti-ma ca merg destul de mult si de tare, pentru ca sunt pe fuga mai tot timpul...

chestii de genul "las-o frate, ca are asc, nu merita, te urci pe copaci cu ea"... putem sa facem un test, eu cu asc si cine vrea cu dsc, sa vad daca tin masina dupa el fara sa dau in sant, si fara ca si respectivul sa dea in sant... bine, nu cu vreun profesionist in ale raliurilor, evident...

in concluzie, cred ca un sofer cu experienta si cu ceva cap se descurca la fel de bine si cu asc si cu dsc... mai ales daca face trecerea de la vreo blana de masina dotata cu volan, pedale, schimbator si cam atat...

11.000 pentru masina asta e mult, chiar daca arata ca noua... 9.500, 10.000 cred ca ar fi ok pentru ea...

Link to comment
Share on other sites

sal,

 

Am gasit un 320d din 2000 la un mos care l-a tinut in garaj. Masina are 50.000km, piele, climatronic, volan 3 spite cu comenzi pe el, tempomat, sunroof, radio business, mag 6CD, pdc.

 

As putea sa-l iau la 11.000euro + drumul + taxa poluare cred ca ajung cu el la 12.000.

 

Intrebarea este daca se merita... ma incanta faptul ca arata ca noua si are 50.000km, dar totusi cred ca si pretul este maricel.

 

Alt aspect care ma ingrijoreaza este ca daca tin masina 1-2ani max si sa o vand la aprox 90.000km o sa pierd cam 4.000 cred.

 

Parerea voastra care este? Se merita sau nu? Eventual argumentati.

 

10x

 

11000e+6-700e drumul+7-800e taxa de mediu si ajungi la 12500e cu o masina din 2000

 

poate peste 1-2 ani o sa vrei sa o vinzi,iti mai iei macar 7500-8000e

 

parera mea cauta ceva mai nou

Link to comment
Share on other sites

sal,

 

Am gasit un 320d din 2000 la un mos care l-a tinut in garaj. Masina are 50.000km, piele, climatronic, volan 3 spite cu comenzi pe el, tempomat, sunroof, radio business, mag 6CD, pdc.

 

As putea sa-l iau la 11.000euro + drumul + taxa poluare cred ca ajung cu el la 12.000.

 

Intrebarea este daca se merita... ma incanta faptul ca arata ca noua si are 50.000km, dar totusi cred ca si pretul este maricel.

 

Alt aspect care ma ingrijoreaza este ca daca tin masina 1-2ani max si sa o vand la aprox 90.000km o sa pierd cam 4.000 cred.

 

Parerea voastra care este? Se merita sau nu? Eventual argumentati.

 

10x

 

11000e+6-700e drumul+7-800e taxa de mediu si ajungi la 12500e cu o masina din 2000

 

poate peste 1-2 ani o sa vrei sa o vinzi,iti mai iei macar 7500-8000e

 

parera mea cauta ceva mai nou

 

E destul de mult daca pui in balanta doar anul, dar sa nu uitam ca masina are doar 50k de km. Daca vrei masina 2008 la banii astia iti iei doar Logan diesel sau Hyundai Accent, care sunt niste rapciugi.

Link to comment
Share on other sites

sal,

 

Am gasit un 320d din 2000 la un mos care l-a tinut in garaj. Masina are 50.000km, piele, climatronic, volan 3 spite cu comenzi pe el, tempomat, sunroof, radio business, mag 6CD, pdc.

 

As putea sa-l iau la 11.000euro + drumul + taxa poluare cred ca ajung cu el la 12.000.

 

Intrebarea este daca se merita... ma incanta faptul ca arata ca noua si are 50.000km, dar totusi cred ca si pretul este maricel.

 

Alt aspect care ma ingrijoreaza este ca daca tin masina 1-2ani max si sa o vand la aprox 90.000km o sa pierd cam 4.000 cred.

 

Parerea voastra care este? Se merita sau nu? Eventual argumentati.

 

10x

 

11000e+6-700e drumul+7-800e taxa de mediu si ajungi la 12500e cu o masina din 2000

 

poate peste 1-2 ani o sa vrei sa o vinzi,iti mai iei macar 7500-8000e

 

parera mea cauta ceva mai nou

 

E destul de mult daca pui in balanta doar anul, dar sa nu uitam ca masina are doar 50k de km. Daca vrei masina 2008 la banii astia iti iei doar Logan diesel sau Hyundai Accent, care sunt niste rapciugi.

 

mai eu anul trecut,in tomana am dat fix 12000e pe un 320d 2003.luna 11 in belgia,96k km,bine bine cu taxe,drum a ajuns in 14400e(sau 13800e cu dif dintre taxe) si acum crede-ma am pus-o la vanzare cu 13000e si nu se inghesuie lumea nici macar sa sune.

 

pai el deja daca da 12500e pe un 320d 2000 si daca doreste sa o vanda la anul nu stiu daca ia 8000e,apare si facelift-ul la e90 => o ieftinire,pai ce face isi cumpara un sh ca sa piarda 4500e intr-un an

Link to comment
Share on other sites

sal,

 

Am gasit un 320d din 2000 la un mos care l-a tinut in garaj. Masina are 50.000km, piele, climatronic, volan 3 spite cu comenzi pe el, tempomat, sunroof, radio business, mag 6CD, pdc.

 

As putea sa-l iau la 11.000euro + drumul + taxa poluare cred ca ajung cu el la 12.000.

 

Intrebarea este daca se merita... ma incanta faptul ca arata ca noua si are 50.000km, dar totusi cred ca si pretul este maricel.

 

Alt aspect care ma ingrijoreaza este ca daca tin masina 1-2ani max si sa o vand la aprox 90.000km o sa pierd cam 4.000 cred.

 

Parerea voastra care este? Se merita sau nu? Eventual argumentati.

 

10x

 

lucrurile sint simple

daca o iei sa o tii macar 3 ani, merita

daca vei vrea insa s-o vinzi dupa 1 an, nu merita, vei pierde foarte mult, intr-adevar, nimeni nu te va crede ca masina are atunci numai 60.000 km (zicem ca vei face vreo 10 k km intr-un an) si in plus apare modulul nou de la e90, masina imbatraneste, o masina de 9-10 ani n-o dai cu mai mult de 7-8.000, deci vei pierde rapid bani multi

daca o tii 3 ani, 4 ani si mai mult, pierderea nu va mai fi asa mare...pretul va scadea din ce in ce mai putin

Link to comment
Share on other sites

parerea mea : masina e facuta sa mearga nu sa stea. Si ce daca are 50 de mii de km? Sunt de acord cu un coleg care a spus ca o masina care a stat se defecteaza mai rapid decat una care circula. Stiu cazuri la benzinare cu depuneri de calamina in injectii, cu mers neuniform inca vreo 20 mii dupa ce a achizitionat masina (avea 68 mii, ford mondeo , 2001). si la un vw la care avea niste depuneri in cutia de viteze de la ulei-ul care a stat si a stat (masina a stat in fata casei in parcare si sub intemperiile naturii) si a stricat rulmentii pe acolo, a barbotat semeringurile de la planetare ( 45 k km 2004)... Exemplele nu includ bmw-uri dar am vorbit despre ce stiu concret...

 

toata lumea viseaza sa gaseasca masina de la un mosh... aspecte de care trebuie sa tii cont (e al 5-lea an de cand merg regulat in germania) :

- nemtii (un %) au inceput sa o dea in balarii - au invatat de la turci, arabi si alte natii ca se pot castiga bani din masluieli

- fac si ei tuv-uri pe naspa, carti service.

- masina de la privat => nu ai de cine sa tragi.

- cumpara un ziar cu anunturi de acolo si ai sa vezi la servicii baietasi care dau kilometrajul inapoi (pana de curand aveam impresia ca la ei faci puscarie daca umbli la kilometraj).

 

Eu nu zic ca nu are 50 mii km doar ca sa fii atent si ca pierderea chiar si peste 3 ani cand o sa o vinzi o sa vezi ca nu e justificata.

 

Fereste-te de tepe ca 11 k sunt si ei ceva bani si e pacat.

 

In rest numai bine si drum bun spre Romania!

Edited by Gallardo
Link to comment
Share on other sites

sal,

 

Am gasit un 320d din 2000 la un mos care l-a tinut in garaj. Masina are 50.000km, piele, climatronic, volan 3 spite cu comenzi pe el, tempomat, sunroof, radio business, mag 6CD, pdc.

 

As putea sa-l iau la 11.000euro + drumul + taxa poluare cred ca ajung cu el la 12.000.

 

Intrebarea este daca se merita... ma incanta faptul ca arata ca noua si are 50.000km, dar totusi cred ca si pretul este maricel.

 

Alt aspect care ma ingrijoreaza este ca daca tin masina 1-2ani max si sa o vand la aprox 90.000km o sa pierd cam 4.000 cred.

 

Parerea voastra care este? Se merita sau nu? Eventual argumentati.

 

10x

 

la 11.000 iti vand 330xd 2000 pachet M, etc...

 

PS: povestea cu tinutu in "hambar" este veche, mosulica respectiv daca avea masina de firma, circula cu porsche in weekenduri, sau un BMW pe benzina, in nici un caz nu tinea ca masina de weekend un 320d...

Masina respectiva NU merita cumparata,

PS: masina se deterioreaza mai tare daca sta in parcare/"hambar" decat daca circula.... aici deja vorbim de rugina si alte minuni ascunse,

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

povestea clasica era aia cu "masina era a unui pensionar, fost doctor veterinar...a murit saracu' si i-a lasat masina nevestesii, pensionara si ea; ea n-are carnet, asa ca trebuie s-o vanda, ce sa faca cu ea :twoup: :twoup: :D Edited by valtheval
Link to comment
Share on other sites

mai era o poveste lacrimogena...`` a murit baiatul meu in accident de motocicleta acum 6 luni...mnezeu sa-l odihneasca ...si de aia o vand asa ieftin,nu fac o afacere din asta ..vreau sa o ia cineva care sa aiba cu adevarat grija de ea..`` :twoup:)))

 

 

mesajul asta l-am primit eu pe email acum 1 an cand am contactat un vanzator al unui e46 din germania(tot mos cca 60 ani mi-a trimis si o poza ), dubios de ieftin cu foarte putini km...apoi zicea ceva de un avans(fiind persoana fizica :twoup: ) ,motiv pt care am trimis si eu un email unde am exersat cateva injuraturi noi si aia a fost.

 

 

concluzie:eu nu cred ca aia sunt kilometri ,nu si-ar fi luat diesel ca doar stia cat merge,eu nu as cumpara-o....am vazut pe net de vanzare 318D an 2004 la 12000 euro +taxa de 400,cu dotari multiple.

 

p.s. sa ne zici si noua ce o sa cumperi pana la urma .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.