Jump to content

ajutor evaluare BMW 320d !


vim78

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Incearca si fa rost de un istoric al masini, vezi cand a fost ultima data cu ea la reprezentanta si daca nu e aberant adica sa fii fost ultima data cu el in 2004 si atunci sa fii avut 45.000km nu prea imi vine sa cred ca acum are 50000km.

Daca e ceva relevant ia-o!!! Oricum masina are foarte putini km, nu vad ce samsar ar dar o masina cu 150.000km la 50.000km ca nici aia nu sunt prosti!!!

Pati tu calculele si vezi cat pierzi cati km faci pana o sa o vinzi!!!

 

Mie nu imi vine sa cred ca un cine si-a luat diesel in 2000 a facut doar 50000km pana il 2008. Tu decizi oricum ia in calcul tot ce se vorbeste aici ca fiecare are dreptate in felul lui!

Link to comment
Share on other sites

Este putin absurd ca o masina de pensionar, care nu parcurge km destui, sa fie Diesel. In vest se prefera motoarele pe benzina, pentru Diesel optand cei care au de parcurs distante mari/drumuri relativ multe. Nu s-ar justifica astfel de ce batranelul a platit in plus pentru o masina pe motorina, in conditiile in care avea masina de serviciu si nu o folosea pe cea personala. Eu unul, nu am gasit Diesel cu km sub 100.000, iar pentru anul acela de fabricatie, nu mai intru in detalii. Crede-ma, exista masini acolo care sunt sarite de mult de 200.000km, si arata ca noi, totul tipla, se dau km inapoi si se vand asa. In vest, in primul rand, nu exista atata praf, de unde si vopseaua/materialele se pastreaza ca noi mai mult timp, praful avand efecte abrazive pe majoritatea suprafetelor.

Eu zic sa te mai gandesti, dar daca este pe bune, ar fi pacat s-o pierzi, fie ea si fara Facelift. Inclin sa cred totusi ca nu are doar 50.000km... daca era pe benzina, erau toate sansele, dar asa, nu se justifica...

Link to comment
Share on other sites

In primul rand multumesc tuturor celor ce si-au exprimat parerea si au incercat sa-mi dea un sfat util si constructiv in aceasta privinta.

 

Din pacate nu am luat masina deoarece ultimul pret a fost 12.000 si am considerat ca este prea mult.

 

Un aspect deranjant pe acest topic si nu numai, este ca imediat ce apare cineva si vorbeste de o masina mai veche cu putini km, sar 100 de persoane care citesc in globul fermecat si stiu ei sigur ca masina e trecuta de 250.000km.

Nu vreau sa fiu rautacios, dar din moment ce nici macar nu ai vazut o poza, nu cunosti proprietarul, nimic... nu inteleg de unde siguranta afirmatiilor. Mai ales ca am mai dat exemple concrete pe care le cunosc personal.

In fine... se vede ca lumea s-a ars de prea multe ori cu samsarii de autovit, ca acum asta e noul sport national, adusul de masini din Germania. Sa traiasca fiecare nu am nimic impotriva, dar sa fie sinceri nu sa manareasca km.

 

Nu am mare experienta cu masinile, mecanica, etc, dar am stat 6 saptamani in Germania si am umblat aprox 3000km pe la toate autohousurile din N-V, dealeri, privati, mobile.de, autoscoutt24.de, ziare locale. Dupa ce am fost in targul de masini din Essen, am crezut ca o sa ma intorc in Ro fara masina, atat de dezamagit am fost, auzeai numai turceste si masini cu "120.000km" care aveau volanul tocit pana la plasticul alb.

Intr-adevar este destul de greu in ziua de azi sa mai gasesti masina de la neamt, sa fie si ingrijita si pret bun, etc... dar nu este imposibil. Trebuie ori sa ai mare noroc, ori sa locuiesti acolo si sa-ti permiti sa astepti ocaziile rare care apar.... sau sa iei de la dealer, dar mai scump.

 

Eu personal mi-am luat acum 2 luni masina din semnatura, dar dieselul acesta l-am vazut atunci la 13.400. Stiam ca o sa scada, dar speram mai mult, in jur de 11k nu 12k. As fi vrut dieselul pt tata si pt cand mai plec eu in afara la drumuri lungi.

 

Va salut si va respect.

Link to comment
Share on other sites

vin78: siguranta afirmatiilor vine din faptu, ca se aduc sute mii , zeci de mii de masini "noi" noute impecabile, la care te uimeste numarul de km, un prieten a luat in 2007 C5, din 2005 impecabil cu 150.000 km, un prieten a luat 740d in 2007 tot din 2005 tot 150.000 km, si tu vii si spui ca ala in 8 ani a facut 50.000 km, 6000 km/an aia inseamna 20 km/zi..., pe langa asta se cunoaste faptu, ca daca e "pensionar" la 60 de ani, mosu se plimba cu masina tare pe benzina, in nici un caz diesel, mai cunoastem "neamtu" care isi ia masina touring si cu remorca , probabil "ca sa mearga doar la biserica"...

Tu crezi ca neamtu care are salar de 2000-3000 de euro pe luna "masina de servici" e asa scartar ca romanu, si isi cumpara pentru o medie de 20 km/zi masina diesel ? Esti foarte naiv, tu vii si spui ca "120.000 km" si volan tocit ? pai daca turcu vrea sa intepe, crezi ca nu are bani sa ia un volan SH in stare mai buna sau chiar un volan nou si sa-ti dea teapa daca vrea ? Bine ca dau samsarii romani cate 300 de euro pe volan nou si pe chei noi, ca sa poata vinde masinile cu 150.000 km, dar nu dau "nemtii".... hai sa fim seriosi,

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

vin78: siguranta afirmatiilor vine din faptu, ca se aduc sute mii , zeci de mii de masini "noi" noute impecabile, la care te uimeste numarul de km, un prieten a luat in 2007 C5, din 2005 impecabil cu 150.000 km, un prieten a luat 740d in 2007 tot din 2005 tot 150.000 km, si tu vii si spui ca ala in 8 ani a facut 50.000 km, 6000 km/an aia inseamna 20 km/zi..., pe langa asta se cunoaste faptu, ca daca e "pensionar" la 60 de ani, mosu se plimba cu masina tare pe benzina, in nici un caz diesel, mai cunoastem "neamtu" care isi ia masina touring si cu remorca , probabil "ca sa mearga doar la biserica"...

Tu crezi ca neamtu care are salar de 2000-3000 de euro pe luna "masina de servici" e asa scartar ca romanu, si isi cumpara pentru o medie de 20 km/zi masina diesel ? Esti foarte naiv, tu vii si spui ca "120.000 km" si volan tocit ? pai daca turcu vrea sa intepe, crezi ca nu are bani sa ia un volan SH in stare mai buna sau chiar un volan nou si sa-ti dea teapa daca vrea ? Bine ca dau samsarii romani cate 300 de euro pe volan nou si pe chei noi, ca sa poata vinde masinile cu 150.000 km, dar nu dau "nemtii".... hai sa fim seriosi,

 

Am inteles f bine ce spui tu, dar situatii particulare si ocazii apar. Daca vedeai macar poze sau cunosteai alte relatii despre masina, proprietar, mai spuneam... dar asa sunt simple speculatii.

Alta situatie concreta: cumnata-mea are Polo Diesel si merge 4 zile pe saptamana: 8km dus, 8km intors. Mai foieste masina si 1km pana la magazin. De cateva ori m-a asteptat la aeroport la 100km. O sa-mi spui ca visez eu, ca nu se poate asa ceva si ca stii tu mai bine ca nu e posibil?

 

In fine, nu vreau sa intru in polemica pe tema asta, intrebarea era doar daca se merita pretul, nu daca masina ar putea avea km manariti.

 

Merci oricum, cred ca cine vrea sa-si cumpere masina din Ro sau Germania a putut trage niste concluzii utile din topicul asta.

Link to comment
Share on other sites

vin78: siguranta afirmatiilor vine din faptu, ca se aduc sute mii , zeci de mii de masini "noi" noute impecabile, la care te uimeste numarul de km, un prieten a luat in 2007 C5, din 2005 impecabil cu 150.000 km, un prieten a luat 740d in 2007 tot din 2005 tot 150.000 km, si tu vii si spui ca ala in 8 ani a facut 50.000 km, 6000 km/an aia inseamna 20 km/zi..., pe langa asta se cunoaste faptu, ca daca e "pensionar" la 60 de ani, mosu se plimba cu masina tare pe benzina, in nici un caz diesel, mai cunoastem "neamtu" care isi ia masina touring si cu remorca , probabil "ca sa mearga doar la biserica"...

Tu crezi ca neamtu care are salar de 2000-3000 de euro pe luna "masina de servici" e asa scartar ca romanu, si isi cumpara pentru o medie de 20 km/zi masina diesel ? Esti foarte naiv, tu vii si spui ca "120.000 km" si volan tocit ? pai daca turcu vrea sa intepe, crezi ca nu are bani sa ia un volan SH in stare mai buna sau chiar un volan nou si sa-ti dea teapa daca vrea ? Bine ca dau samsarii romani cate 300 de euro pe volan nou si pe chei noi, ca sa poata vinde masinile cu 150.000 km, dar nu dau "nemtii".... hai sa fim seriosi,

 

Am inteles f bine ce spui tu, dar situatii particulare si ocazii apar. Daca vedeai macar poze sau cunosteai alte relatii despre masina, proprietar, mai spuneam... dar asa sunt simple speculatii.

Alta situatie concreta: cumnata-mea are Polo Diesel si merge 4 zile pe saptamana: 8km dus, 8km intors. Mai foieste masina si 1km pana la magazin. De cateva ori m-a asteptat la aeroport la 100km. O sa-mi spui ca visez eu, ca nu se poate asa ceva si ca stii tu mai bine ca nu e posibil?

 

In fine, nu vreau sa intru in polemica pe tema asta, intrebarea era doar daca se merita pretul, nu daca masina ar putea avea km manariti.

 

Merci oricum, cred ca cine vrea sa-si cumpere masina din Ro sau Germania a putut trage niste concluzii utile din topicul asta.

 

 

VIM78: sti ce nu intelegi tu ? ca o masina cu km putini condusa de un "mos" sare cu 2000 cel putin peste pretul pietei, nu e sub pretul pietei... atata tot, gasesti orice masina la km putini , dar platesti pentru km putini, sti cat e diferenta intreu un Porsche Cayenne de 150.000 km si 50.000 km sa zicem an 2005 ? e diferenta de 15.000 de euro minim... e la fel cu orice masina, omu care stie ca masina e foarte buna, tine de pret si cere pret mai mare ca cel al samsarilor, pentru ca ei stiu o treaba, masina lor are km putini, ei nu-ti fac tie o favoare sa ti-o vand ieftin :twoup: e la fel, eu daca-mi vand masina, o vand la un pret mai mare decat cer samsarii, ca ei vand masini de 150.000 km.... eu vand masina cu km mai multi

Link to comment
Share on other sites

VIM78: sti ce nu intelegi tu ? ca o masina cu km putini condusa de un "mos" sare cu 2000 cel putin peste pretul pietei, nu e sub pretul pietei... atata tot, gasesti orice masina la km putini , dar platesti pentru km putini...

 

Am inteles f bine, tocmai de aceea nu am cumparat-o.... ideea era ca tu sau altii bagati mana in foc ca nu are km aia fara sa vezi masina, acte, proprietar, etc .... in fine... acum nu mai conteaza. Multzam de opinii oricum.

Link to comment
Share on other sites

Ai cerut sfaturi si opinii pe forum, si apoi te-ai opus celora care nu corespundeau cu opinia ta, daca m-ar intreba pe mine cineva, "Sa cumpar un 320d din 2000 cu 50.000 km la un pret care hai sa fim seriosi nu e foarte bun" as spune clar NU, si sunt 90% sanse sa am dreptate si sa fie teapa, alea 10% in care nu am dreptate mi le asum, eu zic ca mai bine te feresti de ghinion, decat sa-ti incerci norocul, din moment ce nu vreau rau la cine intreaba, nu pot sa ma bazez pe acele 10 procente si sa-ti recomand sa dai bataie si sa iei o masina care foarte probabil este manarita...

 

Daca la un joc de carti ai avea 10% sanse sa nimeresti cartea buna ce ai face ? ai pune toti banii pe 1 carte din 10 ?

Nu trebuie sa vezi masina, trebuie sa nu-ti fortezi norocul, mai ales cand e germania plina de masini,

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Ai cerut sfaturi si opinii pe forum, si apoi te-ai opus celora care nu corespundeau cu opinia ta, daca m-ar intreba pe mine cineva, "Sa cumpar un 320d din 2000 cu 50.000 km la un pret care hai sa fim seriosi nu e foarte bun" as spune clar NU, si sunt 90% sanse sa am dreptate si sa fie teapa, alea 10% in care nu am dreptate mi le asum, eu zic ca mai bine te feresti de ghinion, decat sa-ti incerci norocul, din moment ce nu vreau rau la cine intreaba, nu pot sa ma bazez pe acele 10 procente si sa-ti recomand sa dai bataie si sa iei o masina care foarte probabil este manarita...

 

Daca la un joc de carti ai avea 10% sanse sa nimeresti cartea buna ce ai face ? ai pune toti banii pe 1 carte din 10 ?

Nu trebuie sa vezi masina, trebuie sa nu-ti fortezi norocul, mai ales cand e germania plina de masini,

 

Nu m-am opus celor care nu corespundeau cu opinia mea, sper ca nu a inteles nimeni asa ceva, chiar dimpotriva, multumesc celor care si-au exprimat opiniile. Nu am avut o opinie, am pus o intrebare tocmai pt ca nu stiam ce sa fac. Intrebarea se referea strict la pret, daca o masina cu acele caracteristici merita sau nu pretul.

Referitor la comparatia ta cu 10% cred ca este mai mult cu caracter general si nu se aplica in cazul de fata.

Oricum am inteles ideea ta, sunt de acord cu ea in general, totusi sa nu uitam ca termenul de "general" nu este absolut si mai exista si cazuri particulare.

Edited by vim78
Link to comment
Share on other sites

Ai cerut sfaturi si opinii pe forum, si apoi te-ai opus celora care nu corespundeau cu opinia ta, daca m-ar intreba pe mine cineva, "Sa cumpar un 320d din 2000 cu 50.000 km la un pret care hai sa fim seriosi nu e foarte bun" as spune clar NU, si sunt 90% sanse sa am dreptate si sa fie teapa, alea 10% in care nu am dreptate mi le asum, eu zic ca mai bine te feresti de ghinion, decat sa-ti incerci norocul, din moment ce nu vreau rau la cine intreaba, nu pot sa ma bazez pe acele 10 procente si sa-ti recomand sa dai bataie si sa iei o masina care foarte probabil este manarita...

 

Daca la un joc de carti ai avea 10% sanse sa nimeresti cartea buna ce ai face ? ai pune toti banii pe 1 carte din 10 ?

Nu trebuie sa vezi masina, trebuie sa nu-ti fortezi norocul, mai ales cand e germania plina de masini,

 

Tu cauti nod in papura, de ce nu ar putea sa aiba masina doar 50000? Eu stiu masini in romania care desi au 4-5 ani vechime nu au mai mult de 20000, acolo de ce nu s-ar putea sa existe?Sunt multi oameni care au doua sau chiar 3 masini, iar altii mai au si masini de serviciu, cazul tatalui meu care merge cu masina personala doar vara si iarna in concediu, in rest.... doar garaj. Daca masina se poate verifica la reprezentanta si are km astia e o afacere buna.

Link to comment
Share on other sites

vin78: siguranta afirmatiilor vine din faptu, ca se aduc sute mii , zeci de mii de masini "noi" noute impecabile, la care te uimeste numarul de km, un prieten a luat in 2007 C5, din 2005 impecabil cu 150.000 km, un prieten a luat 740d in 2007 tot din 2005 tot 150.000 km, si tu vii si spui ca ala in 8 ani a facut 50.000 km, 6000 km/an aia inseamna 20 km/zi..., pe langa asta se cunoaste faptu, ca daca e "pensionar" la 60 de ani, mosu se plimba cu masina tare pe benzina, in nici un caz diesel, mai cunoastem "neamtu" care isi ia masina touring si cu remorca , probabil "ca sa mearga doar la biserica"...

Tu crezi ca neamtu care are salar de 2000-3000 de euro pe luna "masina de servici" e asa scartar ca romanu, si isi cumpara pentru o medie de 20 km/zi masina diesel ? Esti foarte naiv, tu vii si spui ca "120.000 km" si volan tocit ? pai daca turcu vrea sa intepe, crezi ca nu are bani sa ia un volan SH in stare mai buna sau chiar un volan nou si sa-ti dea teapa daca vrea ? Bine ca dau samsarii romani cate 300 de euro pe volan nou si pe chei noi, ca sa poata vinde masinile cu 150.000 km, dar nu dau "nemtii".... hai sa fim seriosi,

 

Fii atent mai "cunoscatorule..", eu si tatal meu din 1997 pana acum am avut 5 masini toate cumparate noi de la reprezentanta

Espero 1.5 benzina: 1997-2003: 21000km

VW Polo Classic 1.6 benzina: 2000-2005(asta am mai condus-o si eu):68000km;

BMW 320 d E46 2003-2008: 61000km;

BMW 320 d E90 2007-2008(are 15 luni): 16000Km;

Lexus Is220d(2008): 4000km;

Asa ca daca te uiti si faci o suma vei vedea ca in 11 ani, 2 oameni care stau la distanta unu de altul de 230km(adik eu si parintii mei) au facut 180 000Km(deci sa recapitulez..2 oameni in 11 ani care au avut din 2002 masinile lor separat, adik nu faceau cu schimbu);

Si inca ceva: concediul nu ni l-am facut nici unii din noi in tara(si am mers cu masina in general). Ce am vrut sa spun cu ultima remarca este ca este foarte posibil ca 2 oameni care muncesc sa faca acest kilometraj;

Eu am 25 ani si din acesti 180 000km am facut in 6 ani juma de cand am permis cam 70000km, si de la 20ani am masina personala(nu a tatei...);

Deci.....SE POATE!

Voi samsarilor ne faceti de kk!!!

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

unchimiu are in germania un A6 2.5 tdi din 1999 ... masina aia are 35.000km, am condus-o acum juma de an, e ca noua! El e foarte incantat ca ii consuma doar 7% :twoup: si plateste o gramada de taxe pe ea...

deci sigur exista si nebuni din astia :twoup: iar de vandut nu vrea sa o vanda ca nu ia mai mult de 10000 euro pe masina aia...

 

am scris toate astea pt ca mi se pare mult supraevaluat BMW-al din topic, chiar daca are putini km, vechimea ar trebui sa-i scada mai mult din valoare. erau prin revistele germane niste tabele cu deprecierea masinilor in functie de km si varsta, unde o masina se devaloriza serios chiar daca avea 0 km in 5 ani :D

 

 

spor

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca se cunoaste si cu acel doctor pensionar care are un E34 525i fabricat in '88 cu doar 20 000 km la bord.

 

Ii place sa traiasca sanatos, prin urmare merge la cumparaturi pe jos.

 

 

:D :D :twoup:

 

 

se stiu bine de tot, au fost vazuti iesind impreuna destul de des, gurile rele zic ca anu asta ne pregatim de nunta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ca in bancul asta:

 

La banca se Înfatiseaza un batrânel care cere sa i se acorde un credit destul de mare. Putin jenat angajatul bancii Îl Întreaba:

-Ce vârsta aveti?

-85 de ani, raspunde senin batrânelul.

-Stiti, la aceasta vârsta aveti nevoie de cineva care sa garanteze ca veti achita Împrumutul, Îi explica functionarul.

-A, nici o problema, vin cu tata! Blocat, functionarul exclama:

-Cu tata? Imposibil! Dar câti ani are?

-110, replica batrânul. Haideti, va rog!, insista el. Stiti,avem nevoie de bani pentru nunta bunicului.. Din ce În ce mai uimit, angajatul bancii Întreaba:

-Dar câti ani are bunicul dumneavoastra?

-140,veni raspunsul.

-140?, striga functionarul. Si la vârsta asta mai vrea sa se Însoare? La care batrânelul raspunse, facând cu ochiul:

-Ei, nu prea vrea el, dar ĂŽl ĂŽmping parintii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.