Jump to content

jante pe 16 sau 17


sessuu

Recommended Posts

Vreau si va dati cu parerea, care cunoaste bineinteles, avantaje si dezavantaje intre jante pe 16 si cele pe 17, exceptie face designul pe care il ofera masinii!

 

 

O sa incep in primul rand cu avantajele pentru jante mai mari: - aderenta mai buna datorita latimii mai mari a cauciucurilor, directie mai precisa datorita inaltimii mai mici a cauciucului- si deci rului mai mic(se simte intre 205/55R17 si 225/47R17)

 

Un mare dezavantaj este rigiditatea crescuta(mai ales in combinatie cu suspensie sport) care pe unele din drumurile noastre este aproape insuportabila. 17" este un compromis bun zic eu...

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

cu 17 e cam 30-50% mai rigida .....risti la viteze mari daca iei o groapa serioasa sa spui la revedere atat anvelopei cat si jantei ...articulatia cade ceva mai repede ...E46 nu are cea mai fiabila caseta de directie ...Intr-adevar aspectul e mult mai frumos

 

pe 16 am acum 225/50/ si sunt f multumit si de stabilitate si ruliu , manevrabilitate etc ...

Link to comment
Share on other sites

Vreau si va dati cu parerea, care cunoaste bineinteles, avantaje si dezavantaje intre jante pe 16 si cele pe 17, exceptie face designul pe care il ofera masinii!

 

Daca mergi cu grija, nu vei avea probleme cu jante pe 17.

 

Se pot stramba mai usor decat cele pe 16 insa depinde de atentia soferului.

 

Avantajele evidente sunt stabilitatea si aderenta mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pe 17 cu suspensii sport.Si nu e chiar atat de groaznic.Ce-i drept incerc sa evit cam orice crater tipic drumurilor de la noi :twoup:

Recunosc ca am facut praf un rand pe 17 deja asta intr-un an jumate + 3 cauciucuri.Acum am pus altele noi.Dar nah , tu hotatasti si in functie de drumurile pe care le faci.Eu circul mai mult in oras.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 16" pentru iarna si 17" pentru vara.

 

Diferenta de confort intre 16" (205/55/16) si 17" (225/45/17 fata respectiv 245/40/17 spate) este sesizabila, insa nu mare. Jantele pe 16" nu le-as incadra in categoria "confort", in special in combinatie cu suspensia destul de ferma a BMW-urilor. De asemenea, nici la gropi nu sunt mult mai rezistente - am aici ca argument o janta pe 16" originala pe care am strambat-o trecand peste o caramida ce a fost ocolita in ultimul moment de cel ce mergea in fata mea (eu n-am mai avut timp :twoup: ).

 

Pe de alta parte, nu se poate compara felul in care masina sta pe drum cu rotile de 17", care implica si un talon mult mai mic si o latime mai mare a anvelopelor. Cu conditia sa ai jante bune (extrem de important) si sa nu treci cu nepasare prin gropi, denivelari si sine de tramvai, nu vei avea probleme cu rotile pe 17". Ce inseamna "jante bune": realizate de un producator bun sau macar acceptabil, ceea ce se traduce de obicei printr-un pret mai mare; mai inseamna si o greutate mica - pentru ca daca nu este asa, vei sesiza si o scadere sensibila a accelerarilor.

 

Ca o concluzie personala, as alege cu ochii inchisi rotile pe 17" in defavoarea celor pe 16" daca m-as gandi la placerea de a conduce, respectiv performante. Daca vrei confort, cauciucuri ieftine si lipsa totala de probleme, pui 15"... 16" reprezinta dupa parerea mea un compromis care aduce doar dezavantajele ambelor "lumi".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.