Jump to content

test benzina in romania


nikkon

Recommended Posts

Daca se poate, sa faca vre`unu mai priceput un topic din ala unde se poate vota. Ca sa vedem asa in procente ce baga romanu` in motor. As face eu,m da nu stiu cum

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=7770&hl

 

are cam 2 ani poll-ul...

 

Sa traiesti o suta de ani, fara reparatii capitale!!

 

Nu stiu cat de exact e testul asta insa imi vine greu sa cred ca 98 de la rompetrol e atat de bun pe cat zic ei :twoup:

 

Ba sa stii ca eu in ultima vreme bag numai rompetrol 98 (s-a si ieftinit, e vreo 4.7lei) si sunt f multumit: merge bine masina, si consumul este cel mai mic (fata de alte benzine)

Am mintea prastie. Ce tip de benzina folositi mai des ?

 

Daca se poate, sa faca vre`unu mai priceput un topic din ala unde se poate vota. Ca sa vedem asa in procente ce baga romanu` in motor. As face eu,m da nu stiu cum

Sa stii ca treaba cu consumul o confirm dar sincer parca are un sunet mai ciudat motorul cu benzina de la rompetrol decat cu 99+. Mol EVO nu am incercat...

 

Pe Petrom 99+ vreau si eu sa ma bag. Am tot bagat de la rompetrol ca sa adun puncte ca ma batea prietena la cap sa-i "castig" tricou :twoup:

baga lukoil si cumpara-i unu` nou :D) s-a ieftinit de azi la ei si sincer eu sunt destul de multumit de ea

Link to comment
Share on other sites

Pai am citit ca de azi s-a ieftinit si la Petrom cu vreo 40 de bani. O sa trec sa vad c si cum. Dar, acum mi-am dat seama ca nu stiu niciun petrom prin drumul meu (unirii-timpuri noi-tineretului-piata sudului-aparatori..). E diferenta intre Petrom si PetromV? 99+ se gaseste la ambele? Parca sunt 2 Petromuri pe splai la natiunile unite si la izvor, dar nu sunt PetromV
Link to comment
Share on other sites

PetromV are carburanti cam ca si OMV ca pret. Petrom e mai ieftin.

 

vara asta am facut (deja) cateva mii de km prin tara si pe-afara...

problema e ca atunci cand am circulat in strainatate, tinuta masinii si comportamentul motorului a fost super !

cum am inceput sa alimentez din Romania (Carrera 100 - OMV si Petrom 99+) gata distractia! masina a devenit mai lenesa, iar consumul a crescut, nu cu mult, dar oricum cu 0.2l/100km... poate o fi din cauza aglomeratiei de la noi, dar daca nu...

zilele trecute am mai tras un drum de Germania, iar cand am alimentat in Romania am pus Efix 95 de la Rompetrol... Stupoare: masina mergea la fel de bine, avea acelasi regim de forta in demaraje, nici vorba de puturosenia aia cand ii bagasem de la OMV si Petrom...

acum, stiti foarte bine, e o chestiune de interpretare proprie a fiecaruia... uneori ni se pare ca masina merge mai bine cu o benzina, alteori nu... oricum, eu m-am decis sa ii bag doar de la Rompetrol!

pana la proba contrarie mi se pare cea mai ok pana acum... la benzina, repet!

la diesel nu ma bag in discutii...

 

Acum am venit din Italia si Franta. Dupa ce am alimentat in Monaco am avut probleme la relanti (cred ca era f.proasta benzina). Pana in Austria

a fost tot mai rau si am schimbat la un service BMW bobina de inductie. Apoi a fost perfect cu benzina Shell din Austria, pana am alimentat in

Romania la Petrom cu Carrera 95 cand au inceput iarasi erorile 'check engine'. Vineri ma duc la service sa rezolv.

Dupa ce am citit si topicul lui Apple din 2006-2007, concluzia e sa alimentam in afara tarii dar nu e posibil din pacate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu benzina bag aproape exclusiv de la Rompetrol de foarte mult timp. Petromidia e cea mai buna rafinarie din Romania. Mult timp am bagat de la MOL, dar am revenit la Rompetrol. De cand a cumparat Petrom, de la OMV nu prea mai imi vine sa bag.

 

Am mai alimentat Petrom 95 - o porcarie mergea ca un fund motorul, OMV 95 n-am avut probleme, OMV 100 n-am avut probleme, MOL 95 ok, Lukoil 95 ok, Lukoil 98 ok, Rompetrol 95 ok, Rompetrol 98 - motorul mergea cel mai rotund si tragea cel mai bine.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Dar despre preturi nu zice nimeni nimic? Eu bagam de la rompetrol de 98. Acum vreo luna costa 4.86 lei litrul. Acum s-a facut 4.63. Foarte misto. Dar azi am vazut la o colega un bon de la petrom 99+ 4.18lei litrul. Asa ieftina este?!?! (ieftina, comparativ cu celelalte, a nu se intelege gresit :twoup:). Pai o sa bag d-asta, si daca merge la fel de bine si nu se duce repede, ma dau pe petrom!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.