Jump to content

Scartait ciudat la cutie


Recommended Posts

salut,

 

am un BMW 320D din 2000 cu cutie automata.

cand schimba cutia din treapta 1 in treapta 2, se aude ca un scartait (ca de cauciuc pe metal).

am schimbat tampoanele la cutie, filtrul si uleiul.

 

de la ce poate fi chestia asta.

 

PS: doar intre treptele 1 si 2 se aude scartaitul... in rest deloc

Edited by madaeroblade
Link to comment
Share on other sites

ai schimbat uleiul din cutie? esti al doilea pe care-l aud in 2 zile care zice ca are probleme dupa ce a schimbat uleiul.

 

dap l-am schimbat. problema insa, nu apare dupa schimbare. ea se intampla de approx. 4 luni.

 

6000 euro + cutia veche la bavaria si iti da alta buna inapoi... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ai schimbat uleiul din cutie? esti al doilea pe care-l aud in 2 zile care zice ca are probleme dupa ce a schimbat uleiul.

 

dap l-am schimbat. problema insa, nu apare dupa schimbare. ea se intampla de approx. 4 luni.

 

6000 euro + cutia veche la bavaria si iti da alta buna inapoi... :twoup:

 

ce drastic....are omul un scartait si gata il trimiti sa schimbe cutia

Link to comment
Share on other sites

ai schimbat uleiul din cutie? esti al doilea pe care-l aud in 2 zile care zice ca are probleme dupa ce a schimbat uleiul.

 

dap l-am schimbat. problema insa, nu apare dupa schimbare. ea se intampla de approx. 4 luni.

 

6000 euro + cutia veche la bavaria si iti da alta buna inapoi... :twoup:

 

De unde le scoti?

 

E 5000 euro una noua si exista si varianta reparatiei care costa doar 1 mie de euro.

 

Insa asa se face, daca scartaie ceva schimbi cutia?

Link to comment
Share on other sites

Insa asa se face, daca scartaie ceva schimbi cutia?

 

eu asa as face... :twoup: ....

 

 

insa eu am manuala...daca zici tu ca nu e nevoie sa o dai paia veche la schimb ok... :D

 

repar-o...te va tine sigur o vesnicie...apropo ...chitul de discuri din cutie ,depinde de cutie...se invarte undeva pe la 100.000 ron adica cam 100 de milioane sau 3000euro...aproximativ....poate sa fie si 2500euro.....

 

p.s. se poate repara si la niste escroci...insa dupa reparatie ei te sfatuiesc sa vinzi masina... :D

 

p.p.s. eu in locul tau as cauta pe net o cutie sh...mai de graba manuala...o gasesti si cu 300 de euro ...la fomisti...iti iei una in 6+1 :twoup:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

ms mult de indicatie Ciupanezule ... insa la toate service-urile, am primit "posibile cauze" diverse... de la cardan, flansa cardanica, cutie, etc.... maine o sa merg la service la Alex.. si vedem ce si cum.

 

in leg cu schimbatul cutiei pe una manuala... niciodata. imi place asta automata.

Link to comment
Share on other sites

Insa asa se face, daca scartaie ceva schimbi cutia?

 

eu asa as face... :twoup: ....

 

 

insa eu am manuala...daca zici tu ca nu e nevoie sa o dai paia veche la schimb ok... :D

 

repar-o...te va tine sigur o vesnicie...apropo ...chitul de discuri din cutie ,depinde de cutie...se invarte undeva pe la 100.000 ron adica cam 100 de milioane sau 3000euro...aproximativ....poate sa fie si 2500euro.....

 

p.s. se poate repara si la niste escroci...insa dupa reparatie ei te sfatuiesc sa vinzi masina... :D

 

p.p.s. eu in locul tau as cauta pe net o cutie sh...mai de graba manuala...o gasesti si cu 300 de euro ...la fomisti...iti iei una in 6+1 :twoup:

 

Nu stii pe ce lume traiesti. :D

 

Am un amic care si-a reparat cutia la mecanicul meu, a mers 25 000 km cu ea reparata si totul este ok.

 

Nu stiu de unde ai scos pretul pentru kit-ul de reparatie.

 

Ai idee ce costuri presupune trecerea de la automata la manuala?

 

Ai nevoie de: pedalier, pompa de ambreiaj, volanta, kit de ambreiaj, cardan, diferential + manopera.

Link to comment
Share on other sites

Nu stii pe ce lume traiesti. :twoup:

 

Am un amic care si-a reparat cutia la mecanicul meu, a mers 25 000 km cu ea reparata si totul este ok.

 

Nu stiu de unde ai scos pretul pentru kit-ul de reparatie.

 

Ai idee ce costuri presupune trecerea de la automata la manuala?

 

Ai nevoie de: pedalier, pompa de ambreiaj, volanta, kit de ambreiaj, cardan, diferential + manopera.

 

 

aici ai si tu dreptate :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu stii pe ce lume traiesti. :twoup:

traiesc pe lumea asta sigur...fiecare face cum considera... :twoup: ...insa...mai vand si piese...si cam stiu preturile(kitul de discuri)...recunosc nu sunt mecanic....am primit oferta ,un e46 320d 2003 rasturanat si proprietari morti...1000 de euro tot... :D...cred ca ajunge sa schimbi cutia...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Nu stii pe ce lume traiesti. :twoup:

traiesc pe lumea asta sigur...fiecare face cum considera... :twoup: ...insa...mai vand si piese...si cam stiu preturile(kitul de discuri)...recunosc nu sunt mecanic....am primit oferta ,un e46 320d 2003 rasturanat si proprietari morti...1000 de euro tot... :D...cred ca ajunge sa schimbi cutia...

 

ai dreptate, numai ca eu nu prefer sa schimb cutia... ci sa o repar. daca sunt costuri de reparatie prea mari, o sa vedem atunci. intai sa dea expertul "verdictul" - si anume mecanicul .... cine stie, maine poimaine pun un topic "Cumpar cutie automata SH" :D)

Link to comment
Share on other sites

totusi 5000 de euro pentru o masina cu val. de piata undeva la 10.000 de euro, e fff mult

asa e... :twoup: ...e trist...d-aia prefer manuala

 

succes oricum...sa ne anunti ce faci...pe forum nu o rezolvi sigur...si poate ai bafta si nu e cutia,apropo ai fost la service?!?...cutiile automate la un momendat sigur pica...ca si turbinele la diesel...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

totusi 5000 de euro pentru o masina cu val. de piata undeva la 10.000 de euro, e fff mult

asa e... :twoup: ...e trist...d-aia prefer manuala

 

succes oricum...sa ne anunti ce faci...pe forum nu o rezolvi sigur...si poate ai bafta si nu e cutia,apropo ai fost la service?!?...cutiile automate la un momendat sigur pica...ca si turbinele la diesel...

 

am fost... s-a investigat...cica n-ar fi cutia... luni mai merg odata.

 

in leg cu turbina... asa e... dar daca ai grija de ea(curatare, etc) te tine mult si bine

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.