Jump to content

Proceduri Numere Provizorii (Rosii)


catalin_moto

Recommended Posts

Baieti ma confrunt cu o dilema. M-am tot interesat si aud indicatii total diferite. Ce taxe se platesc pentru numerele rosii? Unde se platesc, si ce anume ar trebuii sa am la mine cand ma duc la nenea politist ca sa-i cer acele numere? Mai am o problema baiatul care mi-a cumparato nu mi-a trimis si contractul de vanzare cumparare in original dintre el si dealer-ship-ul de unde masina a fost achizitionata. Mia trimis o copie xerox. In rest toate actele sunt la zii, brief mare brief mic, asigurarea, actele pt numerele rosii de germania, acel talon mic roz in care apar si numerele provizorii, o hartie verde, care din cate am inteles e eliberata de primarie si nu in ultimul rand contractul de vanzare cumparare dintre mine si el.

 

Vreau sa stiu ce anume trebuie tradus, unde ma duc sa platesc taxele (si care ar fii acelea) pt numerele rosii, si ce sa am la mine cand ma duc la politie. Numerele mi-au expirat pe 5 si luni as vrea sa ma plimb cu "trotineta", mi se rupe sufletul cand o vad ca sta in parcare.

 

Apropo, cam cat timp se pierde la traducere? le pot primi in aceeasi zii? sau ca de obicei astept cateva zile bune?

 

Astept sa va dati cu opinia.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum e la voi, dar la noi langa inmatriculari is vreo 2 birouri de astea private unde contra unui comision de vreo 6-7 lei iti pregatesc dosarul pt orice inseamna inmatriculare/vanzare/cumparare masini,obtinere permis sau orice alte acte. adica ma duc cu toate actele masinii din germania

si le zic ca vreau numere rosii, ei isi iau ce acte le trebuie, imi fac un dosar cu cerere, imi fac asigurare, copii xerox,etc,si imi dau o hartiuta cu ce taxe trebuie platite la CEC, ma duc platesc taxele, adaug chitantele la dosar si cu dosaru in mana ma duc la inmatriculari si cer numere rosii. trebuie sa fie asa ceva si pe langa biroul de inmatriculari de unde apartii tu, acolo unde sa fac contracte de vanzare-cumparare masini, iti fac ei tot dosaru, tu sa ai actele masinii si buletinu la tine.

 

in principal, pt numere rosii iti trebuie: copie brief, copie buletin, cerere, asigurare RCA pe 30 de zile, taxa pt numere provizorii care se plateste la CEC sau BCR si cred ca atat, nu mai tin minte exact. totul pus frumos intr-un dosar

 

in legatura cu ce acte trebuie traduse, du-te la un translator autorizat ca stie el ce trebuie sa traduca ca sigur nu o face pt primata,sau poti intreba la biroul de care ziceam mai in sus, stiu aia tot. normal dureaza de pe o zi pe alta, depinde cat de ocupat e translatorul, nu? el normal ti le face in 1 ora daca chiar vrea,am impresia ca brieful si contractul de vanzare trebuie traduse.

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

mersi keyla, vreau si din bucuresti daca e cineva care sa-mi zica ce si cum.....daca nu iau astea "copie brief, copie buletin, cerere, asigurare RCA pe 30 de zile, taxa pt numere provizorii care se plateste la CEC sau BCR si cred ca atat, nu mai tin minte exact." , inima in dinti si incerc sa stau calm pe la politie.
Link to comment
Share on other sites

salutare, man, pentru numere rosii nu trebuie sa traduci nimic. doar pentru inmatricularea definitiva trebuie sa ai contract tradus in limba romana sau IN limba romana. la provizorii ai nevoie de contractul in original intre tine si vanzator, asigurare valabila, etc.mai bine citeste aici ...

 

AUTORIZAREA PROVIZORIE VEHICUL NEINMATRICULAT

 

Documente necesare:

 

a)cererea solicitantului;

b)dovada asigurarii obligatorii de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule, in termenul de valabilitate al acesteia;

c)dovada de plata a taxei de autorizare provizorie a circulatiei;

d)copii ale documentelor care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;

e)actul de identitate al solicitantului, in original si in copie;

f)dovada de plata a contravalorii placutelor cu numar provizoriu si a garantiei de returnare a acestora;

g)dovada de plata a contravalorii autorizatiei de circulatie provizorie;

h)copia declaratiei vamale pentru vehiculele de provenienta straina pentru care se solicita inmatricularea in Romania, cu exceptia primei autorizari.

 

 

sursa: http://www.inmatriculari-radieri.ro/acte.htm

 

 

eu dupa baietii astia m-am luat si nu am avut nici o problema.

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

iti trebuie procura din parte firmei. din cate stiu doar stampilata. pe cerere completezi cu datele tale/firmei si ale masinii.atata tot.trebuie sa mergi la pipera.ghiseu 37-39 parca... Edited by kez86
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
30 de zile maxim. nu se mai pot prelungi sub nici o forma. singura varianta de care am mai auzit este o manevra facuta la politie in care iti iei numere pe alt oras. adica ..daca ai de bucuresti ..cotizezi si iti iei pe ilfov... dar nu stiu exact .e doar un zvon. cert este ca in mod legal poti folosi numere provizorii doar 30 de zile si doar o singura data pentru o masina. deci ..nici in cazul in care o vinzi ....unui amic sa zicem acesta nu va mai putea lua numere provizorii
Link to comment
Share on other sites

AUTORIZAREA PROVIZORIE VEHICUL NEINMATRICULAT

 

Documente necesare:

 

h)copia declaratiei vamale pentru vehiculele de provenienta straina pentru care se solicita inmatricularea in Romania, cu exceptia primei autorizari.

 

 

sursa: http://www.inmatriculari-radieri.ro/acte.htm

 

bafta!

 

la ce se refera mai exact punctul h) ?

Link to comment
Share on other sites

INMATRICULARI AUTO PERMANENTE (VEHICULE NOI -SAU IMPORTATE) / INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL UZAT - IMPORTAT

 

h)dovada de plata taxa de inmatriculare, stabilita potrivit legii;

 

taxa de mediu

 

AUTORIZAREA PROVIZORIE VEHICUL NEINMATRICULAT

 

h)copia declaratiei vamale pentru vehiculele de provenienta straina pentru care se solicita inmatricularea in Romania, cu exceptia primei autorizari.

 

numai in cazul in care vehiculul este de provenienta NON-UE

Link to comment
Share on other sites

INMATRICULARI AUTO PERMANENTE (VEHICULE NOI -SAU IMPORTATE) / INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL UZAT - IMPORTAT

 

h)dovada de plata taxa de inmatriculare, stabilita potrivit legii;

 

taxa de mediu

 

AUTORIZAREA PROVIZORIE VEHICUL NEINMATRICULAT

 

h)copia declaratiei vamale pentru vehiculele de provenienta straina pentru care se solicita inmatricularea in Romania, cu exceptia primei autorizari.

 

numai in cazul in care vehiculul este de provenienta NON-UE

 

aha... am inteles acum :twoup:

aproximativ cam in cat timp se primesc numerele rosii?

ca pe 12 sept imi expira astea de germania si sa stiu cam cand sa le fac

Link to comment
Share on other sites

numerele rosii se ridica imediat!

te duci frumos cu toate actele te postezi la coada la ghisee iti astepti randul si pleci acasa cu nr. rosii. BAFTA ! :twoup:

 

aha... deci teoretic ar trebui sa plec in aceeasi zi cu ele acasa... :twoup:

 

ms

Link to comment
Share on other sites

Cum sa iei numere provizorii [numere rosii] pentru o masina

Atunci cand iti cumperi o masina pe care nu doresti sa o tii, de obicei din strainatate, legea iti da dreptul sa circuli cu ea o luna cu numere rosii.

Iata care sunt pasii daca vrei sa obtii numere provizorii pentru masina ta:

 

Procedura e simpla si se poate termina intr-o singura zi [daca esti din Bucuresti].

Ai nevoie de actul de proprietate asupra masinii [iar daca masina e cumparata din strainatate, iar tu nu esti primul cumparator, ai nevoie de tot sirul de acte de proprietate de la proprietarul strain pana la tine-deci si actele de proprietate ale intermediarilor-].

1. Ia actul de proprietate la tine impreuna cu buletinul si mergi la cineva care face asigurari. Asigurarea pentru numere provizorii e destul de ieftina [20 - 30 lei], prin urmare mergi la prima societate de asigurari care-ti iese in cale. Daca esti din Bucuresti du-te la Udristei, ca sa mergi la sigur.

2. Fa-ti o asigurare pentru numere provizorii dupa care mergi la un xerox si ia o cerere pentru numere provizorii[0,5 lei], pe care trebuie sa o completezi cu toate actele [la Udristei se gasesc acolo unde faci asigurarea, iar fetele ti-o si completeaza pentru 1 leu.

3. Fa copie xerox la toate actele pe care le ai inlusiv buletin si asigurare.

4. Mergi la un CEC din sectorul tau [daca esti din Bucuresti] sau orasul tau unde achita 2 taxe [taxa de autorizare provizorie si contravaloarea autorizatie], nu trebuie sa le tii minte numele pentru ca functionara de acolo va sti pe ce sa-ti ia banii. Aici vei da din buzunar aproximativ 25 de lei.

Nu mai este necesar sa traduci actele de proprietate daca ai cumparat masina din tarile deja consacrate [Germania, Olanda, Franta, Italia], cel putin in Bucuresti.

5. Asa ca nu mai e nevoie decat sa mergi cu toate actele la Inmatriculari Auto. Daca esti din Bucuresti ai grija ca biroul de inmtariculari s-a mutat din Udristei in Pipera, Sos.Pipera nr.49, sector 2, tel: 021.301.95.88 [putin mai sus de statia de metrou Aurel Vlaicu].

6. Ajuns la Inmatriculari inarmeaza-te cu rabdare, in Bucuresti trebuie sa iei un bon de ordine care te va ajuta sa stii cat mai ai de asteptat, prin urmare vei stii daca ai timp de un suc [de obicei ai timp de 10 sucuri si 6 cafele].

7. La biroul de inmatriculari vei mai plati 40 de lei contravaloarea placutelor, pe care le vei lua pe loc [cel putin daca esti din Bucuresti].

 

Atentie: Numerele rosii se dau de maxim trei ori , adica maximum 3 luni, caz in care pentru a doua luna in care vei dori sa le obtii trebuie sa mai aduci in plus "copia declaratiei vamale pentru vehiculele de provenienta straina pentru care se solicita inmatricularea in Romania".- --Cu numerele provizorii nu poti parasi teritoriul Romaniei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.