Jump to content

Probleme la 318i E46 143CP recent achizitionat


Recommended Posts

Salutare tuturor, am tot citit forumul si mi se pare ca am si eu cateva mici probleme la masina. Stiti cum e cand cumperi o masina folosita, auzi tot ce pacane si ce se misca prin masina :twoup:. Masina e luata de la o persoana de incredere, are 120.000 KM, din 2003, pachet M interior si exterior. Trage foarte bine pana pe la 5000 si ceva, sunt foarte multumit de ea, este un pic mai greu sa ma obisnuiesc cu suspensiile sport si cu consumul un pic mai mare, am avut un 307 pana acum (consum mediu 5% :D) si ca masina de servici am o Fiesta (consum 4%), ambele diesel. Acum sa trecem la partea mai nasoala :twoup: :

 

1. Martorul de airbag se aprinde cateodata daca am pe cineva in dreapta. Daca pun ambele centuri se stinge. E normal?

 

2. Cand bag in viteza 1, stand pe loc, se aude cateodata un zgomot infundat in spate. Foarte rar. Cred ca de 2-3 ori am auzit pana acum. Nu tremura masina la relanti sau alte chestii. Intra destul de greu in viteza 1, nu la fel de greu ca si cand trebuie sa bagi in marsalier, si la 307 tot cam asa intra, sper sa nu fie ceva probleme la ambreiaj, mentionez ca nu are timpi morti masina, trage continuu.

 

3. Cateodata da in nas in viteza 1 si 2. Se poate sa fie si din cauza ca nu sunt eu foarte obisnuit cu ambreiajul si cu masinile pe benzina, am condus doar diesel in ultimii 5 ani. Daca plec cu ea frumos de pe loc si am grija la ambreiaj nu patesc, posibil sa fie totusi debitmetrul din cate am citit pe aici. Ai mei mai au un Nissan Qashqai, benzina, 1,6, 115 CP si mai patesc si la ala sa tremure cand plec. Acum sa nu credeti ca sunt sofer prost :), dar cu BMW-ul am facuti vreo 200 de km iar cu Nissan-ul vreo 100, venind de pe diesel e mai greu un pic sa ma obisnuiesc. :D

 

4. Se aude in mers un zgomot, si la franare la fel, zici ca sunt cu TIR-ul. Baiatul de la care am luat-o spune ca e de la cauciucuri. Pe spate am 245/40 iar pe fata 225/45. Am tot citit de rulmenti aici, dar am inteles ca ar trebui sa se auda cand iei curbe sau macar sa se amplifice la curbe dar la mine la curbe nu simt nici o diferenta.

 

5. La roata din stanga spate, placuta de frana nu apasa tot discul. Adica cam un sfert de disc nu e lucios. Sa fie placuta dusa sau etrierul?

 

6. Am citit pe aici ca pedala de frana e mai tare la BMW, si mie mi se pare destul de tare, dar in ultimul timp am condus Fiesta foarte mult si la aia trebuie sa apas pedala pana aproape de podea sa simt si eu ca prind franele. :D Ma indoiesc ca ar fii o probleme la BMW, franele prind bine, doar ca trebuie sa apas destul de tare pe pedala.

 

Cam asta a fost, sper ca nu v-am plictisit si ca ma puteti ajuta daca ati trecut si voi prin astfel de probleme. In rest masina pare sa mearga foarte bine, arata impecabil, interiorul cu scaunele sport si cu tapiteria neagra pe plafon e bestial. Masina a costat 12.000 EU, a fost adusa in tara la 90.000 de KM, din Germania a fost luata de la reprezentanta cu 16.000 EU in 2006.

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri,

 

Mircea

Link to comment
Share on other sites

1.Senzorul prezenta pasger.Nu e o problema grava.Multi avem problema asta

2.Flansa de la cardan.Stai linistit nu este problema.Doar atunci cand se aude zgomot metalic este pe duca.

3.Accelereaza mai tare la plecare

4.Verifica placutele si discurile(Ai si cauciucuri cu talon mic+suspensie sport ,cam naspa pe drumurile noastre)

5.Verifica la un service

6.Normal.

Felicitari pentru alegerea facuta.Pune o poza cu masina :twoup:

Link to comment
Share on other sites

1.Senzorul prezenta pasger.Nu e o problema grava.Multi avem problema asta

2.Flansa de la cardan.Stai linistit nu este problema.Doar atunci cand se aude zgomot metalic este pe duca.

3.Accelereaza mai tare la plecare

4.Verifica placutele si discurile(Ai si cauciucuri cu talon mic+suspensie sport ,cam naspa pe drumurile noastre)

5.Verifica la un service

6.Normal.

Felicitari pentru alegerea facuta.Pune o poza cu masina :twoup:

Am fost cu ea pana la urma la service. Am facut testul la motor, 0 erori.

 

1. Am inteles ca e o problema mai comuna. Voi vedea daca e de la mufa de sub scaun sau chiar e defect. Nu e una din prioritati momentan.

2. Asa mi-au zis si cei de la BMW, probabil o voi schimba cat mai curand sa fie totul in regula. Stie cineva la cat ajung cu flansa noua si cu manopera?

3. Nu e nimic la debitmetru, l-au testat cei de la service. M-am obisnuit cu masina, nu mai am probleme. :twoup:

4. Se pare ca e un rulment dus. L-am comandat, astept sa vina sa il monteze. Zgomot fac si cauciucurile dar e si de la rulment.

5. Discul nu e perfect rotund, e un pic ondulat. Am comandat placute de frana si discuri pe spate, trebuie sa vina si le schimb si pe alea. :D

6. Am schimbat placutele pe fata, am pus BOSCH, sper ca sunt bune, cele de pe masina erau duse. M-am obisnuit si cu frana. :D

 

Sunt masini adevarate, chiar ma bucur ca am ales aceasta marca, eram in dubiu intre 307 CC si seria 3 cu M PACK. O sa pun si cateva poze astazi sa v-o prezint.

 

FANATIC merci mult de raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.