Jump to content

Senzor presiune Run Flat?


zorin70

Recommended Posts

O intrebare: Am plecat de la mare cu un senzor aprins pe rosu (semnul exclamarii in paranteze, sub paranteza o linie zimtata) si am ajuns in Buc cu el aprins tot pe rosu. Din cate deduc eu din o carte ar fi senzorul de la cauciucurile RFT. Am mai bagat aer de vreo 2 ori de la mare pana in Buc dar nu pot spune daca presiunea a ramas constanta. In principiu cred ca da. Acuma se pune intrebarea: daca cumva cauciucurile sunt inca bune (verific maine de dim daca a ramas ac presiune in roti) cum se reseteaza acel senzor sa nu mai stea aprins? Singur dupa cati km? Sau cumva din calc de bord? Sau e posibil totusi sa pierd presiune chiar daca f incet? Marti dim tb sa plec pana la munte si pe urma mai departe si nu vreau sa testez cat va merge?

 

E posibil sa fie de la placute? asa imi spunea careva pe drum desi nu prea cred. Am luat-o in iunie din Germania de la dealer BMW cu revizia facuta cf spuselor lor. La RAR aia de acolo au zis ca este ok, deci nu prea imi vine sa cred ca sunt de vina placutele. In masina la mare am fost 3 adulti si 2 copii cu bagaje. La dus la mare la o presiune mai mica de 2 cu 2, 3 ca de 2 persoane nu a aparut nici un semn pe bord. Multumesc anticipat pt un raspuns. Daca am fost neclar in exprimare scz ca acum am ajuns dupa un drum enervant de aglomerat.

Link to comment
Share on other sites

Problema rezolvata. Resetat BC-ul. Am incercat si eu dar nu stiam cate secunde se tine. vad ca tb tinut apasat pe reset cred ca vreo 10 sec pana apare bifat un patrat acolo. acuma sa vad daca mai apare indicatorul inca o data atunci am pana si vedem unde se poate face asa ceva.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Revin cu problema de senzor de presiune. vad ca dupa ce am resetat si am mers cu ea vreo 800 km si iar s-a aprins. Intre timp am mai facut presiunea de curiozitate de vreo 2 ori insa nu prezinta incredere fiind vulcanizari diferite deci si eventuale diferente intre manometre. Am alta sansa sa vad daca am pana sau e indoita janta in afara de a da jos rotile si a le baga in apa la vulcanizare? Acuma o sa incerc sa fac presiunea iar dar de data asta la ac vulcanizare. In caz ca vreo janta ar putea fi indoita unde se pot indrepta ca sa iasa bine? Merci.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.