Jump to content

amortizoare


Ricky

Recommended Posts

chiar nu are nimeni amortizoarele astea de la koni puse pe masinuta?

http://www.koni.com/190+M57d0acf4f16.html

 

as fi fost curios cum se comporta pe drumurile noastre suspensiile astea cu "active ride control", in special raportu' comfort/sportitivitate.

 

m-ar interesa si care firma aduce koni la preturi apropiate de cele de afara.

Un baiat din cartier pe un 318 , care asa a cumparat masina de afara.Foarte rigide , cu o stabilitate de invidiat.Dar nu sunt pt romania , crede-ma :).Cauta ceva mai putin rigid.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eu personal as schimba si flansele odata cu amortizoarele. nu cred ca are importanta sa fie toate aceeasi firma, atata timp cat sunt compatibile. burdufele sunt optionale, daca cele actuale sunt in stare buna, nu merita sa le schimbi. in principiu tot ce fac e sa apere amortizoarele si sa le protejeze un pic de mizerie.

 

cel mai bine e sa se faca un test amortizoare/flanse si sa vedeti exact ce trebuie schimbat.

 

inca nu mi-a raspuns nimeni unde s-ar putea face un test de genul asta computerizat la amortizoare???

Link to comment
Share on other sites

am primit si o oferta de la Bilstein:

 

- fata B6 sport - 194 EURO

- spate B6 sport - 112 EURO

 

preturile sunt cu TVA inclus iar amortizoarele acestea sport sunt fabricate in exclusivitate in Germania.

 

sunt cam tot pe acolo ca si Sachs sport...acum ma intreb care din ele or fi mai bune? :)

 

PS: in raspunsul pe care l-am primit mi s-a precizat ca A Classe, E90 si unele serii X sunt echipate cu amortizoare Bilstein fabricate la Sibiu. :)

Link to comment
Share on other sites

am primit si o oferta de la Bilstein:

 

- fata B6 sport - 194 EURO

- spate B6 sport - 112 EURO

 

preturile sunt cu TVA inclus iar amortizoarele acestea sport sunt fabricate in exclusivitate in Germania.

 

sunt cam tot pe acolo ca si Sachs sport...acum ma intreb care din ele or fi mai bune? :)

 

PS: in raspunsul pe care l-am primit mi s-a precizat ca A Classe, E90 si unele serii X sunt echipate cu amortizoare Bilstein fabricate la Sibiu. :)

 

 

si ce e rau in asta?! :)

am lucrat si io la Karma...sunt buni baieteii d-acolo,insa si io am fost unul dintre cei buni :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

oferta Bilstein nu am primit-o de la Autokarma, ci de la o firma de tuning :) nu neg ca baietii de acolo sunt buni, mi-au placut mereu cum s-au miscat si am cumparat ceva piese de la ei.

 

mi se pare cam aiurea totusi ca BMW echipeaza modelele noi cu amortizoare fabricate la Sibiu, care sunt un pic controversate in privinta calitatii si fiabilitatii :-s

 

anyway, intrebarea care ma macina este care sunt mai bune/potrivite...Bilstein B6 sport sau Sachs sport? (ambele made in Germany)

Link to comment
Share on other sites

Am pus si eu Sambata amortizoarele SACHS cu tot cu flanse pe fata. Mecanicul mi-a zis ca amortizorul de pe stanga era cam moale iar flansele aveau joc. Acum masina este mai ferma in curbe si la denivelari e mai silentioasa. Pe masina erau exact aceleasi amortizoare ca si cele cumparate de mine de la Autokarma.
Link to comment
Share on other sites

@CatalinE: tu aveai suspensia aia standard, nu cea sport nu?

 

@POIUYT: posteaza oferta aici sa vada toata lumea, e mai bine asa ca poate mai sunt doritori (asta daca nu se incalca ceva reguli ale forumului, banuiesc ca nu se va considera oferta comerciala...pana la urma e in folosul intregii comunitati). :)

Link to comment
Share on other sites

@armin: pai Bilstein B4 inlocuieste amortizorul stock. eu pentru B6, varianta sport, am cerut un pret. cred ca undeva s-a creat o confuzie. eu nu pot sa pun B4 pe masina pentru ca am suspensia sport din fabrica.

 

@CatalinE: vezi sa nu fie doar flansele duse, am mai auzit cazuri in care s-au schimbat si amortizoarele degeaba.

 

aici sincer am si eu o nedumerire? cum se poate verifica o flansa daca e uzata? banuiesc ca doar daca se da jos amortizorul nu? asta presupune destula munca.

Link to comment
Share on other sites

@armin: pai Bilstein B4 inlocuieste amortizorul stock. eu pentru B6, varianta sport, am cerut un pret. cred ca undeva s-a creat o confuzie. eu nu pot sa pun B4 pe masina pentru ca am suspensia sport din fabrica.

 

@CatalinE: vezi sa nu fie doar flansele duse, am mai auzit cazuri in care s-au schimbat si amortizoarele degeaba.

 

aici sincer am si eu o nedumerire? cum se poate verifica o flansa daca e uzata? banuiesc ca doar daca se da jos amortizorul nu? asta presupune destula munca.

 

 

stiu ca tu vrei amortizoare sport...uite pt b6 ce oferta am primit eu de la sibiu: fata 694 ron, spate 400 ron.pret pe bucata.

Link to comment
Share on other sites

Ai Încredere În amortizoare fabricate În România?

da

 

ªi-a luat un amic niºte amortizoare Bilstein produse În România ºi nu l-au Þinut decât 17 000 km.

s-au schimbat pe garantie,nu?

 

ªi-a luat un amic niºte amortizoare Bilstein produse În România ºi nu l-au Þinut decât 17 000 km.

 

 

de ce mi-era mie frica...made in romania

 

daca trebuie sa schimb amortizoarele o sa iau bilstein din germania

scrie pe ele "made in germany"-si-s asamblate la sibiu,asa ca ia-le din germania..dupa ce au facut un drum sibiu-germania si retur:))

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.