Jump to content

BMW 320d sedan sau Touring?


Catzus

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Sunt un membru nou pe acest forum si nu am inca un BMW dar doresc sa-mi achizitionez unul pana la sf. anului.

As avea nevoie de cateva opinii in ceea ce priveste achizitia deoarece chiar am nevoie de sfaturi de la cei care detin asemenea modele, in ceea ce priveste ce model sa aleg: 320d sedan sau 320d Touring?

Initial ma gandisem la un 320d Touring, 2002 - 2003, cam la 10000 - 11000 EURO maxim. Touring pt. ca m-am gandit la o masina de familie, sa ai loc sa bagi in potbagaj cand pleci in concediu fara sa mai cocotezi si deasupra ei bagaje. Dar pe de alta parte imi place extrem de mult linia unui sedan si cred ca si portbagajul este suficient ...

Puteti sa ma ajutati sa ma decid enumerandu-mi cateva avantaje/dezavantaje pt. fiecare din aceste doua modele, adica dpdv tehnic-constructiv sau de orice alta natura, daca sunt diferite probleme descoperite la Touring vs. sedan, etc?

Si o ultima intrebare: 320d din acesti ani de fabricatie, 2002-2003, este modelul cu face-lift sau nu? Ce inseamna de fapt acest face lift?

 

Va multumesc anticipat!

 

Catzus.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este modelul cu face lift (de la 2002 incoace). Pe langa micile modificari la exterior (faruri, bara, stopuri,etc) sunt si imbunatatiri notabile sub capota. Motor mai puternic, mai economic, mai destept.

 

Eu zic ca nu prea poti sa compari touring cu sedan. Adica, ori vrei una, ori vrei alta. Sunt facute sa indeplineasca exact nevoi opuse. Eu as merge pe sedan. Nu cred ca trebuie sa iti faci griji cu locul din portbagaj (nici macar daca bagi si un woofer)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de primul raspuns! :twoup:

Este adevarat ca Touring-ul este mai ieftin decat sedan-ul? Cel putin asa am auzit a fi prin Germania... Regula asta e valabila si in Romanica noastra?

Este adevarat ca la Touring, avand acea parte din spate mai lunga, se aude altfel in mers (dpdv al zgomotului in habitaclu)?

 

Catzus.

Link to comment
Share on other sites

portbagajul nu e f mare la sedan ...intra cam 2 trollere de dimensiuni medii sau poate unul mare si unul mediu ..si ceva rucsaci pe langa .......

Eu care am si navi si wooferele HK resimt putin lipsa de spatiu in portbagaj dar nu as lua un touring !

Link to comment
Share on other sites

Multumesc myxage de raspuns.

Sa inteleg totusi ca Touring-ul nu este vazut ca un "BMW adevarat" :twoup: ? De-asta nu sunt atat de multe la noi? Sau performantele difera fata de ale unui sedan?

Ce motoare sunt pe 320d din 2002-2003? E46?

Link to comment
Share on other sites

Vezi mai multe specificatii tehnice pe carfolio.com

 

Nu cred ca touring nu este un bmw adevarat. Ideea e ca bmw este o masina sportiva, dinamica. Ceea ce nu prea se potriveste cu definitia unui touring. Break-ul are centrul de greutate mai sus (din cauza partii din spate) deci s-ar putea sa se comporte un pic altfel in situatii extreme..

Link to comment
Share on other sites

Da, e adevarat ca ar trebui sa fie usor de decis, dar.... :twoup:

As vrea Touring pt. ca asa cum a spus si myxage la sedan portbagajul nu este chiar ata de incapator....

Dar as vrea si sedan-ul pt. ca linia este pur si simplu superba...

 

Trecand peste cele de mai sus, nici o opinie despre diferentele de pret intre cele doua modele?

 

Multam!

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate cati membri sunteti in familie ?:twoup: Eu am touring tot pe considerente de spatiu plus ca un touring la acelasi pret cu un sedan e mult mai dotat decat acesta din urma. La noi in schimb aceste masini sunt foarte greu de revandut din motive de imagine. Si eu caut un cumparator la masina :twoup:
Link to comment
Share on other sites

din punctul meu de vedere, Touringul este mai mare si ai loc mai mult pt bagaje cand pleci cu masina in concediu, iar daca ai o familie mai mare, avantajele se vad zi de zi...

daca esto solo si nu ai de gand sa cari toata casa cu tine, merge si sedanul, ca ai loc destul si acolo pt un concediu in 2...

sincer, singura diferenta intre sedan si touring este designul, parerea mea...

aa, si pretul de achizitie, pt ca un sedan e mai scump decat un touring in aceleasi conditii !

deci, avantajele si dezavantajele sunt relative, trebuie sa pui in balanta prioritatile.

oricum touringul e foarte frumos, iar la motoare pot sa iti spun ca nu este nicio diferenta la tinuta de mers sau performante...

asadar, tu alegi !

bafta maxima ! :twoup:

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

De curiozitate cati membri sunteti in familie ?:D Eu am touring tot pe considerente de spatiu plus ca un touring la acelasi pret cu un sedan e mult mai dotat decat acesta din urma. La noi in schimb aceste masini sunt foarte greu de revandut din motive de imagine. Si eu caut un cumparator la masina :D

 

Membrii doar 3, dar cand e vorba de carat bagaje in concediu, cat pentru 5... :twoup:

Utila informatia ca un Touring, la aceeasi bani, are mult mai multe dotari decat un sedan; multumesc! :D

Si intr-adevar imi place cum arata linia unui Touring...

Trebuie sa recunosc ca de multe ori am vazut pustani fitzosi in 320 sedan-uri si parca imi parea rau de masinutele alea cand vedeam cum sunt conduse... Imi inchipui cum le intretineau... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am cautat ceva pana sa dau de un touring care sa imi placa. Pana acuma am avut sedan, tot 320d si iti spun cu certitudine ca la mersul pe sosea nu exista nici o diferenta de comportament intre ele. Am optat pentru a doua sa fie touring pentru portbagaj, care i-e mult mai la indemana decat cel vechi si pe de alta parte chiar vroiam sa am si varianta touring la e46 (fac foarte multe drumuri lungi si deja incepuse sa ma sacaie portbagajul la sedan). Singurul aspect care penalizeaza e46 tourin in romania, este designul. Touring-ul a fost totdeauna asociat cu imaginea de masina eleganta de familie. Sedanul pe de alta parte este preferat pentru ca are un aspect mai sportiv. Cred ca ar arata grozav de aiurea un touring tunat in timp ce sedanul este foarte versatil in acest sens. All in all, ambele sunt variante excelente si o sa te satisfaca in egala masura. Desi daca ai pana in 25 de ani, iti recomand totusi sedanul :twoup: P.S. Ca bonus la touring, variantele ceva mai bine echipate din fabrica, au inca doua difuzoare in portbagaj, ducand totalul difuzoarelor la 8. Eu am varianta full cu piele, trapa, magazie cd si alte jucarele si sunt tare fericit cu ea.
Link to comment
Share on other sites

in primul rand, misto imaginea de la avatar. depeche mode rulz ca sa exprim asa mai elevat.

 

daca ai nevoie de spatiu mai mare si nu te deranjeaza imaginea de familist cu care poate vei fi asociat atunci ia touring. avantajul este ca evident ai spatiu mult si ca-s mai ieftine, mai dotate. sunt multe touringuri in germania de aia sunt mai ieftine ca-s mai multe pe piata. nemtii isi cumpara masini practice, chiar daca iau bmw sau mercedes multi prefera estate cars. daca te uiti pe site-urile de anunturi de la ei o sa observi asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.