Jump to content

INCALZIRE STRICATA! AJUTOR :P


Recommended Posts

Stie cineva ce ar putea sa aiba incalzirea din masina ca nu mai funcioneaza cum trebuie la bmw 318i 1992 E36 , am dubla clima pe el insa nu funcioneaza din cauza ca lipseste o conducta , in fine nu asta e problema ... problema e in felu urmator .. ventilatia incepe numai la viteaza a4a , restul treptelor nu cunftioneaza deloc , am scos fatza la bord si am incercat cu un fir sa fac contact pe direct .. tot numai la viteza a4a proneste .. asta e una din probleme si cea mai importanta e ca de 2 saptamani nu mai baga nici caldura .. inainte baga o caldura de nu puteai sta in masina dar deodata (nu miam dat seama cand) nu mai baga caldura deloc , se incalzeste doar daca merg peste 4000 de ture si o tin asha aprox 10 minute .. stie cineva unde ar putea fi problema? .. fara caldura nu prea pot circula raman geamurile inghetate etc...
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

merge numai viteza 4 pentru ca s-au dus niste rezistente care controleaza viteza.

 

Se rezolva simplu, numai sa-ti spuna cineva cu E36 unde e placuta care le tine.

 

La E30, de ex se afla oarecum linga piciorul stg al soferului, bagind mina pe conducta de aer inspre habitaclu.

 

Pentru a doua problema, verifica sa ai destul lichid de racire si sa fie aerisit (nu mai stiu daca isi face aerisirea automat).

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

merge numai viteza 4 pentru ca s-au dus niste rezistente care controleaza viteza.

 

Se rezolva simplu, numai sa-ti spuna cineva cu E36 unde e placuta care le tine.

 

La E30, de ex se afla oarecum linga piciorul stg al soferului, bagind mina pe conducta de aer inspre habitaclu.

 

Pentru a doua problema, verifica sa ai destul lichid de racire si sa fie aerisit (nu mai stiu daca isi face aerisirea automat).

 

Succes

58878[/snapback]

ce lichid trebuie sa aiba? clima e scoasa din functiune de aprox jumate de an ... dar caldura mergea super bine .. adica pe viteza a 4a in 10 minute stateai in tricou fara probleme .. acuma daca o las 30 de minute pe loc nu se incalzeste deloc ... decat ajunge pe rosu apa la motor ...

 

rezistenta care spui tu ca ar putea fi sa nu mearga celelate viteze .. sunt sigurante normale de masina? la tabloul de sigurante de la motor toate sunt ok

mersi

Link to comment
Share on other sites

ce lichid trebuie sa aiba? clima e scoasa din functiune de aprox jumate de an ... dar caldura mergea super bine .. adica pe viteza a 4a in 10 minute stateai in tricou fara probleme .. acuma daca o las 30 de minute pe loc nu se incalzeste deloc ... decat ajunge pe rosu apa la motor ...

 

rezistenta care spui tu ca ar putea fi sa nu mearga celelate viteze .. sunt sigurante normale de masina? la tabloul de sigurante de la motor toate sunt ok

mersi

58880[/snapback]

 

Eu cred ca ai pierdut apa din radiator pe undeva. Daca o mai duci pe rosu arzi garnitura, cum zice io's si intri la cheltuieli, indiferent ca merge clima sau nu.

 

Ma mir ca nu raspunde nimeni cu E36 legat de rezistentele alea. La E34 e vb de o placuta pe care sunt niste rezistente dar nu ca cele de la motor. Ti-am zis, sunt situate pe o placuta, in interiorul conductei care baga aer la picioarele soferului si trebuie curate cu un spray sau schimbate daca sunt arse. La o intilnire tre sa iti arate cineva, ca nu e nici o jmekerie.

Link to comment
Share on other sites

ce lichid trebuie sa aiba?

vezi ca se referea la lichidul de racire nu la climatizare

ai aer pe instalatie si cum probabil caloriferul e mai sus decat radiator & motor ...acolo e aerul si iti face cald daca o tii in forja pt ca pompa de apa forteaza apa sa circule cu presiune mai mare si mai ajunge si prin calorifer.

am aceeasi problema ca tine dar eu stiu ca am o problema si imi ajunge apa pe evacuare. :blink:

vezi si la tine daca aburul scos pe evacuare miroase a antigel....e un miros mai dulceag care nu are ce cauta acolo

Link to comment
Share on other sites

multumesc , era o mufa scoasa de la un fir care e lipit de o fisa , lam pus inapoi , si am schimbat antigelu , de fapt eu nul schimbasem de 4 5 luni si nu stiu cat antigel era si cat nu .. poate a inghetat de la frig .. iam pus antigel si baga caldura ca inainte de nu poti sta .. si cu vitezele .. un electrician (cam nepriceput cred eu) la prima vedere a spus ca este o piesa care da intensitate la curent pe masura vitezei si el a spus ca aia e dusa .. chiar daca nu stia cum arata ... vreo parere? sa fie sigurantele alea ... sau exista si o asemenea piesa care poate sa fie arsa?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

salut

am si eu problema cu caldura, de ieri din senin am ramas fara caldura.

inainte mergea normal si acum inghet.

am un e36 coupe din 93, motor 1.6.

si am vazut ca tu ai rezolvat problema cu o fisa care era dezlipita sau cam asa ceva.

daca poti sa-mi explici si mie ca sa respir si io aer cald din nou.

ms

Link to comment
Share on other sites

multumesc , era o mufa scoasa de la un fir care e lipit de o fisa , lam pus inapoi , si am schimbat antigelu , de fapt eu nul schimbasem de 4 5 luni si nu stiu cat antigel era si cat nu .. poate a inghetat de la frig .. iam pus antigel si baga caldura ca inainte de nu poti sta .. si cu vitezele .. un electrician (cam nepriceput cred eu) la prima vedere a spus ca este o piesa care da intensitate la curent pe masura vitezei si el a spus ca aia e dusa .. chiar daca nu stia cum arata ... vreo parere? sa fie sigurantele alea ... sau exista si o asemenea piesa care poate sa fie arsa?

 

 

 

E vorba de rezistente ... NU sigurante cum ai inteles tu. (nu am idee unde se afla totusi)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.