Jump to content

e46 320i montare trapa e posibil?


Raz6633

Recommended Posts

Salut, vin si eu o cu o mica intrebare....

 

Am un e46, 320i, care nu are trapa din fabrica, (ca optiune), insa as vrea sa ii pun eu. Daca cumpar toate piesele aferente, se poate monta ? sau decupand plafonul risc sa alterez drastic rigiditatea masini?

 

Cam ce piese mi-ar trebui pentru aceasta procedura.

 

Multumesc anticipat.

Edited by Raz6633
Link to comment
Share on other sites

Daca poti sa cumperi plafonul original cu taietura pentru trapa, poti sa pui trapa!

Trapa se prinde in mai multe suruburi, iar plafonul trebuie sa aiba acele locasuri pentru suruburile trapei, din cauza asta iti trebuie un plafon original.

Da o fuga pana la Bavaria si intreaba daca poti sa-ti cumperi plafon cu gaura pentru trapa.

 

Dar, oricum, o sa ai mult de munca si o sa cheltui o groaza de bani: demontat plafonul vechi, sudat plafonul nou, vopsit plafonul nou, cumparat alta tapiterie cu gaura pentru trapa, cumparat o trapa de la sh ca una noua te indoaie, trase fire pentru motoras etc.

Asa ca mai bine vinzi masina si cu banii pe carte i-ai fi cheltuit ca sa-ti pui trapa, iti iei una cu trapa, poate chiar mai noua (masina!).

Link to comment
Share on other sites

Cred ca asta ar fi o treaba prea costisitoare si fara rost. Azi-maine vine unul ca vrea sa-si faca din sedan coupe :twoup:

 

 

Pai si ce e greu? sudezi usile din spate si gata, easy job :twoup:....

 

 

Am inteles, cam care e treaba, deci ma las pagubas... ma gandeam ca poate, poate e mai simplu.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca asta ar fi o treaba prea costisitoare si fara rost. Azi-maine vine unul ca vrea sa-si faca din sedan coupe :twoup:

 

tare chestia cu sedan coupe.

sa sti ca la nemtii si prin alte parti se practica de mult.

daca sunteti putin curiosi, uitati-va pe net dupa "baur cabriolet".

Link to comment
Share on other sites

Am un 316i cu trapa. Poate facem un schimb :D. Ca mie nu-mi place culoarea si ca are cai putini.

 

Clar.... uite in secunda asta, :D mai bine nu...

 

Gata am inteles, mi-a trecut febra cu trapa :)

Stai ca pe mine abia m-a apucat :P Am gasit la dezmembrari plafon cu tot cu trapa si capitonaj interior.

Am trimis mail si acum astept raspuns cu un pret total :twoup: .

Daca reusesc ceva va tin la curent.

@Lifestile: de ce crezi tu ca prin operatia asta rezulta o "masina rasturnata" :twoup: ? Nu afecteaza cu nimic stalpii sau structura masinii; pur si simplu se scoate plafonul fara trapa si se inlocuieste cu unul cu trapa :D .

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

asa este, si viitorul cumparator, al masinii daca verifica putin masina , si observa urme de suduri.. kit, pe la stalpii masinii, nu te crede ca ai montat "doar" trapa, asa de buna voie si ne silit de nimeni, orice cumparator carcotas, o sa zica, ca e masina rasturnata :twoup:
Link to comment
Share on other sites

asa este, si viitorul cumparator, al masinii daca verifica putin masina , si observa urme de suduri.. kit, pe la stalpii masinii, nu te crede ca ai montat "doar" trapa, asa de buna voie si ne silit de nimeni, orice cumparator carcotas, o sa zica, ca e masina rasturnata :twoup:

 

pai tine omu' si plafonu' vechi, ca sa ii arate clientului minunea de care o fost in stare :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

asa este, si viitorul cumparator, al masinii daca verifica putin masina , si observa urme de suduri.. kit, pe la stalpii masinii, nu te crede ca ai montat "doar" trapa, asa de buna voie si ne silit de nimeni, orice cumparator carcotas, o sa zica, ca e masina rasturnata :D

In primul rand, urmele de sudura nu au cum sa se vada, pentru ca pe plafonul la E46 sunt niste plasticuri care acopera sudura si pe care nu o sa le dea nimeni jos cand va cumpara masina... sau daca le va da, surpriza :D pe sudura nu mai scrie BMW (cu toate ca daca as face operatiunea asta cu siguranta o voi face la BMW, nu la mine in garaj) . In legatura cu stalpii, nu stiu la ce teferi, nu am zis ca vreau s-o fac cabrio :D . In al doilea rand eu am de gand sa vopsesc in totalitate masina asa ca nu are ce sa mai zica "viitorul cumparator" :) si oricum putin ma intereseaza vanzarea masinii.

 

asa este, si viitorul cumparator, al masinii daca verifica putin masina , si observa urme de suduri.. kit, pe la stalpii masinii, nu te crede ca ai montat "doar" trapa, asa de buna voie si ne silit de nimeni, orice cumparator carcotas, o sa zica, ca e masina rasturnata :P

 

pai tine omu' si plafonu' vechi, ca sa ii arate clientului minunea de care o fost in stare :twoup: .

:twoup:

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ce se intampla cand merge omu cu masina la reprezentanta si poate vede cu ce optiuni a iesit masina de pe fabrica :twoup: credca ramane surprins cand vede trapa, eu nu asc umpara asa improvizatii :twoup: zi-le cum vrei, daca nu-i facut de fabrica mai ales o treaba din asta, mie mi se pare improvizatie
Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ce se intampla cand merge omu cu masina la reprezentanta si poate vede cu ce optiuni a iesit masina de pe fabrica :twoup: credca ramane surprins cand vede trapa, eu nu asc umpara asa improvizatii :twoup: zi-le cum vrei, daca nu-i facut de fabrica mai ales o treaba din asta, mie mi se pare improvizatie

Ok, cum zici tu. Oricum nu era ceva sigur.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.