Jump to content

un zgomot ciudat la ambreiaj


Recommended Posts

SALUT AM UN 316 DIN 94 SI AM O PROBLEMA.CAND APAS AMBREIAJUL SE AUDE UN ZGOMOT CIUDAT.UN HURUIT.EU ZIC CA E DE LA RULMENTUL DE PRESIUNE.IMI INTRA FRUMOS IN VITEZA, AM DEMARAJ DAR AM PROBLEME NUMAI CAND APAS AMBREIAJUL.EU AM LUAT MASINA DIN GERMANIA SI A FOST MAI MULT STATUTA.SE MAI AUZEA DIN CAND IN CAND UN SCARTAIT LA PEDALA DE AMBREAJ DAR ACUM E MAI RAU.DA-TI UN SFAT.EU AM COMANDAT RULMENTUL DE LA PLACA DE PRESIUNE.AM FOST LA UN SERVICI AICI IN ITALIA SI MI-AU CERUT HOTII ASTIA 300 DE EURO.EI VOR SA IMI SCHIMBE SI PLACA DE PRESIUNE.DA-TI NISTE SFATURI DACA E NUMAI RULMENTUL SI CUM POT SA IL SCHIMB.AM AUZIT CA TREBUIE SA DAU PLANETARELE JOS SA IL SCHIMB.DATI-MI UN SFAT SA O FAC MAI USOR.VA MULTUMESC :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Seamana clar a rulment, daca nu mai auzi si alte caraituri (in cazul asta ar trebui sa te gandesti la un kit complet de ambreiaj)....planetare nu ai de dat jos, cred, ca ai tractiune spate....dai jos cardan, cutie si apoi schimbi ce e de schimbat pe acolo..... Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

as cumpara un kit nou dar aici sunt scumpe.daca mi-au cerut astia aici in italia pe placa si rulment 200 euro fara manopera.mai pun 100 si cumpar unul din romania complet si il schimb si acasa.eu trb sa vin cu masina in tara.ma gandesc sa schimb rulmentul si apoi sa vad ce se intampla.multumesc mult pt sfat.ai fost de mare ajutor.o sa desfac si vad ce e inautru.bafta
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat din RO, un kit de ambreiaj complet pentru un Volvo, cu 300 eur...daca e doar rulmentul, poti veni pana in RO linistit....ca fapt divers, verifica si lichidul de la ambreiaj, cred ca e hidraulic... si daca e sub nivel aeriseste-l.... Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

OMULE....STII CE SCRIE PE TINE....KIT DE AMBREAJ NOU....n-am ceti face dar asa e....cand le schimbi le schimbi pe toate...ca daca tu ai mers cu ea asa cu caraitu ala cand bagi in orice viteza....ai futut cam tot pe acolo..asta e....eu am dat 650ron la un e46..la tine de acolo..nush..bafta orikum!!!daca ambreaju face asa...sa stii ca masinia aia....a fost trecuta la vreo cateva liniute,burnout,plecari cu scarturi,cerculete...soarta..multa bafta!!
Link to comment
Share on other sites

Indiferent de gravitatea sau urgenta problemei tale, este suficient un singur topic :

 

23. Flood. Nu este permisa postarea unui mesaj pe mai multe subiecte de conversatie. Orice comportament de acest gen va fi sanctionat imediat prin suspendare.

 

Nu mai scrie cu litere de tipar si nu-ti manifesta nerabdarea prin intrebari de genul "CHIAR NU STIE NIMENI CE PROBLEMA ".

Link to comment
Share on other sites

maLaKay, in afara ca esti un mecanic desavarsit, esti si clarvazator, de stii tu exact ce s-a intamplat cu masina omului....nu demult, nu stiai ce roti blocheaza frana de mana......s-ar putea sa fie si vreun cuplaj elastic la volanta daca modelul asta are asa ceva deci, daca e graba foarte mare si banii prea putini, vino asa...daca nu, cauta kit de ambreiaj si asta e ....

 

 

Nici sa ramai pe autostrada nu e interesant.....

Link to comment
Share on other sites

maLaKay, in afara ca esti un mecanic desavarsit, esti si clarvazator, de stii tu exact ce s-a intamplat cu masina omului....nu demult, nu stiai ce roti blocheaza frana de mana......s-ar putea sa fie si vreun cuplaj elastic la volanta daca modelul asta are asa ceva deci, daca e graba foarte mare si banii prea putini, vino asa...daca nu, cauta kit de ambreiaj si asta e ....

 

 

Nici sa ramai pe autostrada nu e interesant.....

merci mult pt sfat.astept sa imi vina rulmentul din tara si sa il schimb.atunci vad daca e dusa si placa si discul.nu e vorba de bani.dar aici te rup mecanicii la manopera.te vad cu nr de romania si cu bmw iti arata ei cum sa ramai cu buzunarele goale.cand o sa ajung acasa o sa schimb tot kitul sa fiu mai sigur.

astept si alte pareri

va multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am rezolvat problema de mult.am uitat sa scriu.sorry

era rulmentul de presiune.a ramas fara ungere si rodeau bilele intre ele.m-am uitat si la placa de presiune si la disc si sunt bune.am facut deja 3.000 de km de cand le-am schimbat si nu am nici o problema.poate aceasta informatie ajuta si pe altii.bye bau

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ma bag aici ca sa nu mai deschid altul. De cand am dat jos valva CDV (poate are legatura ca a curs nitel lichid, dar apoi am completat) aud un fel de scartait cand apas pedala de ambreiaj. Se aude doar in a 2-a jumatate a cursei pedalei. Acest sunet este insotit de alt sunet, ca si cum s-ar intinde un arc. Asta cu arcul este de cand am luat masina, dar se aude destul de incet (doar daca asculti sub parg) si nu pare a fi ceva in neregula. Dar de cand a aparut si scartaitul ma cam deranjeaza, ca se aude urat. Ce poate fi, si cum pot scapa de el. E destul ca-mi bazaie toba cand e rece, nu mai vreau alte sunete anormale.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
eu cand apas ambreiajul se aude un scartait stie cineva de la ce poate fi(de curand mi sa dus ambreiajul nu mai intra in viteze da nu cred k are legatura k mi se auzea zgomotul de mult)m gandeam k dak tot schimb ambreiajul sa rezolv si problema cu scartaitul.stie cineva de la ce poate fi.multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

Am zis sa nu intru in complicatii. N-am demontat nimic. Vreau sa scap de sunet, dar parca n-am chef sa ma apuc de mesterit. Nici nu stiu ce sa fac.. N-as vrea sa incep o treaba si sa ma coste nu stiu cat. Desi ambreiajul nu patineaza, deci cred ca problema e minora.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.