Jump to content

sacadat la schimbatul vitezei


adrianrus

Recommended Posts

Am un e46 325i din 2004.

In momentul in care schimb viteza si masina e subturata (mai exacat, in momentul in care scot din treapta inferioara) masina sacadeaza, cu alte cuvinte "scutura". Lucrul asta se simte mai ales in oras, cand stau dupa altii, cand nu as tura-o foarte tare, pentru ca n-am unde. Daca schimba repede pe la 3-4000 rpm nu se simte nimic. La 2000rpm, in treapta 1->2, 2->3 face figuri. E o chestie normala, e sensibila ea sau are intr-adevar o problema?

Trebuie sa ma port foarte fin cu ambreajul ca sa nu se simta deloc.

 

La viteze mari, cand ii dau merge de manca din asfalt, merge perfect.

Link to comment
Share on other sites

Unde gasesc un tester in Cluj? Cat costa? Se poate face doar la reprezentanta?

Are rost sa iau un debitmetru?

La reprezentanta la Auto Transilvania ii 2 milioane testeru.Afla care este problema si dupa aia cumpara piesa de care ai nevoie.

Edited by Yojy
Link to comment
Share on other sites

Nu iti schimba casco debitmetrul. Mergi la tester si daca e defect debitmetrul vorbeste cu dorin75 poate are el, scapi mai ieftin.

 

Multumesc!

Am sunat la AT si ma costa ~200lei testerul. Am sa trec pe la ei saptamana asta.

Sper totusi sa nu schimb debimetrul si problema sa persiste.

Acum 3 luni cand a venit masina parca nu era asa o problema, insa acum cand o cunosc parca ma enerveaza sacadatul asta.

As vrea sa conduc un alt e46 sa vad daca e o mare diferenta.

 

@Ciupanezu M-ai speriat! Am gasit debitmetru nou la cu totul alt pret! Sper sa nu iau tzeapa!

Link to comment
Share on other sites

Scoti doar mufa, nu trebuie scos de tot debitmetrul.

 

Inteleg ca e asta dar e la vedere, se poate scoate usor mufa?

 

Cineva-mi spunea ca poate fi kitul de ambreaj!

 

Azi am studiat problema mai atent si in momentul in care schimb in treapta 2 masina sacadeaza de 2-3 ori pana apuc sa o calc peste 2000 rpm!

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

Cineva-mi spunea ca poate fi kitul de ambreaj!

 

O parere realista. :twoup:

Foarte adevarat ce zice Bavaria, insa ambreiajul mai da si alte semne, gen zgomote ciudate cand ridici pedala, tine foarte sus si uneori intra greu in viteza. Asta a fost concret in cazul meu (E46 M54 2171cmc), daca ai si aceste simptome ambreiajul e pe duca.

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

Cineva-mi spunea ca poate fi kitul de ambreaj!

 

O parere realista. :twoup:

Foarte adevarat ce zice Bavaria, insa ambreiajul mai da si alte semne, gen zgomote ciudate cand ridici pedala, tine foarte sus si uneori intra greu in viteza. Asta a fost concret in cazul meu (E46 M54 2171cmc), daca ai si aceste simptome ambreiajul e pe duca.

 

Nu am asa simptome!

Am fost la tester, nu la reprezentanta pentru ca m-au programat prea tarziu si am zis ca incerc la altul.

La primul test pe motor, cu exceptia senzorului de parcare spate stanga nu am avut nimic. (problema de care stiam)

S-a plimbat boss-ul lor cu masina, a zis ca merge foarte bine, apoi a vazut ca daca ia piciorul de pe ambreiaj si nu accelereaza in treapta doua sacadeaza masina de doua ori.

 

A facut un al doilea test, i-a dat ceva erori la Lambda, doua din ele functionau doar la 20,3%, am accelerat pana in 4000rpm si si-au revenit toate la 99.3%.

A resetat computerul pentru ca nu a fost resetat la schimburi!

 

Bun, a zis sa schimbam filtru de benzina pentru ca nu l-am schimbat cand am facut schimbul de ulei.

 

Am schimbat filtru, dar nu am apucat sa umblu prea mult cu masina. Ma duc sa alimentez si revin cu impresii.

 

Se pare ca nu e debitmetrul. El a zis ca nu ar schimba kitul de ambreiaj.

 

As vrea sa testez totusi un alt e46 benzina. E cineva din Cluj?

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

Masina merge la fel, din pacate!

 

 

 

LOCK VALVE? Nu este un termen in romana? Supapa de inchidere?

Daca-i zic asta mecanicului nu stiu daca va intelege!

 

Azi trec pe la ei sa-mi rezolve senzorul si am sa-i spun sa verifice si aspectul asta!

 

Multumesc mult Bavaria!

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

E complicata rau treaba!

Trebuie sa inlocuiesc CDV-ul asta cu unul modificat, lucru pe care nu stiu cine l-ar face.

 

Am citit aici http://www.bmw325i.net/rev_cdv_removal.shtml ca s-ar putea elimina de tot piesa.

 

Nu inteleg totusi de ce au mai montat-o data e asa tampita piesa asta! Un rol tot trebuie sa aiba!

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

poti sa o elimini sau sa pui una modificata

 

http://www.uucmotorwerks.com/html_techtip/...check_valve.htm

 

scrie acolo ce rol are:)

later edit :cam aceleasi probleme le am si eu la schimbatul vitezei,o sa vad daca am piesa pe masina si daca e o sa o scot.

piesa modificata era pentru cei care avea masinile in garantie,nu e cazul tau banuiesc

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
poti sa o elimini sau sa pui una modificata

 

http://www.uucmotorwerks.com/html_techtip/...check_valve.htm

 

scrie acolo ce rol are:)

later edit :cam aceleasi probleme le am si eu la schimbatul vitezei,o sa vad daca am piesa pe masina si daca e o sa o scot.

piesa modificata era pentru cei care avea masinile in garantie,nu e cazul tau banuiesc

 

Am dat astazi jos CDV-ul si nu simt mare diferenta.

Cand a dat jos piesa, a curs putin lichid de frana (banuiesc ca tot lichid de frana e si la ambreiaj). E nevoie sa completez?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.