Jump to content

castrol magnatec 5w40


Guest juststy

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest juststy
esti sigur...pentru ca nu cred ca BMW produce aditivi sau produse petroliere...cel putin asa stiu eu, eu cred ca e numai o politica de marketing.Spun asta pentru ca, logic de ce si-ar mai da BMW aprobarea pe unele uleiuri Castrol daca nu ar corespunde cerintelor lor?
Link to comment
Share on other sites

esti sigur...pentru ca nu cred ca BMW produce aditivi sau produse petroliere...cel putin asa stiu eu, eu cred ca e numai o politica de marketing.Spun asta pentru ca, logic de ce si-ar mai da BMW aprobarea pe unele uleiuri Castrol daca nu ar corespunde cerintelor lor?

 

Deci uleiul BMW este identic cu cel de la Castrol?

Link to comment
Share on other sites

ar fi super daca ne-ai spune si ar fi minunat daca ar fi din cluj importatorul si service-ul :D

 

in cluj vinde grozadan ulei bmw LL04 5w-30 la 38lei/litru

 

am gasit la ciclop pe varianta manastur zorilor acelasi ulei la 35 de lei :twoup: , pacat ca am gasit doar 4 litri, restul de 3 i-am luat la 48 :twoup: , daca asteptam o zi venea marfa dar aveam nevoie in ziua respectiva

era acelasi ulei, tot era la fel, probabil cel cu 48 de lei era a 3a mana care vindea :D, ciclop probabil fiind importator direct

Edited by tupeu
Link to comment
Share on other sites

Ai vreo informatie sigura in acest sens sau ai citit pe un forum, ai aflat de la un mecanic...?

Este destul de neclara problema si tu prea spui cu convingere ca este ulei aditivat de BMW.

 

Am citit pe un forum american.

 

Este clar, ori era un insider ori un habarnist, alege tu. :twoup:

 

Ceva timp in urma am pus si eu cateva intrebari indiscrete, uite raspunsul oficial:

 

"Unfortunately, Castrol does not publish any of our formulations. Our

additive systems and base oils are proprietary and chosen for performance

and suitability first. Castrol uses only the highest quality materials,

including synthetic base oils.

 

Synthetic base fluid is manufactured chemically to possess superior

viscosity characteristics at low temperatures, improved thermal and

oxidative stability, and reduced volatility. Synthetic stock is created in

a laboratory from small molecules which are reacted together to produce

bigger "pure" molecules. As a result, the molecular structure of the

lubricant can be precisely arranged to meet specific thermal or physical

requirements and often exceed manufacturer's criteria for high performance

engines. "

 

We have developed and manufacture oils for a number of customers under their

brand. The companies and the specifics of their oils is confidential

information that we cannot share."

 

Un lucru pe care il stiam destul de sigur mi s-a confirmat, uleiul 5w30 nu este sintetic ci este ulei grupa 3. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Un lucru pe care il stiam destul de sigur mi s-a confirmat, uleiul 5w30 nu este sintetic ci este ulei grupa 3. :twoup:

 

:twoup:

 

Uleiul are baza sintetica, nu este sintetic.

 

 

Cred ca stim la fel de bine amandoi ca denumirea de ulei sintetic este doar generica, neexistand ca produs sintetic - in sensul descris de dictionare. Infomatii in acest sens se gasesc si pe net, nu sunt confidentiale.

Link to comment
Share on other sites

Un lucru pe care il stiam destul de sigur mi s-a confirmat, uleiul 5w30 nu este sintetic ci este ulei grupa 3. :twoup:

 

:twoup:

 

Uleiul are baza sintetica, nu este sintetic.

 

 

Cred ca stim la fel de bine amandoi ca denumirea de ulei sintetic este doar generica, neexistand ca produs sintetic - in sensul descris de dictionare. Infomatii in acest sens se gasesc si pe net, nu sunt confidentiale.

 

Se pare ca nu este asa.Mobil produce ulei grupa 4, ulei 100% sintetic.Tot pe net se poate vedea.

 

 

@Bavaria: Asta ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ uleiul BMW este fabricat de Castrol special pentru BMW cu anumite caracteristici diferite fatĂŁ de uleiurile care se comercializeazĂŁ sub brand-ul Castrol.

Corect? :D

 

Nu stiu.

Ai vazut ce au zis, este secret :D

Link to comment
Share on other sites

@Bavaria: Asta ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ uleiul BMW este fabricat de Castrol special pentru BMW cu anumite caracteristici diferite fatĂŁ de uleiurile care se comercializeazĂŁ sub brand-ul Castrol.

Corect? :)

 

si atunci uleiul Castrol care are specificatia LL adica aprobare bmw pentru motoarele bmw ?de ce si-ar pune semnatura bmw pe un ulei care nu corespunde cerintelor tehnice bmw? cred totusi ca aici e numai o politica de marketing iar noi nu putem decat presupune....

Link to comment
Share on other sites

Eu ultimul schimb l-am facut cu Castrol Magnatec Diesel 5w-40. Pe bidon scrie in Germana, nu a consumat masina absolut deloc ulei, iar pe spate scrie si ceva de genul "recomandat pentru Mercedes-Benz" :)

 

Sincer, pe mine nu ma convinge chestia asta decat ca e un ulei foarte bun...o sa-l folosesc in continuare.

 

PS: are codurile de aprobari exact care se cer in cartea mea tehnica de la BMW so...concluzia o trageti voi!

Link to comment
Share on other sites

binenteles ca merge un ulei bun cu specificatiile respective, ca e mobil, aral, castrol, texaco..etc, dar nu ai inteles...aici sunt multi maniaci care vor ca si mine sa foloseaca uleiul cu atomul si compozitia chimica exacta pentru motorul masinii, sunt convins ca nu are nimic daca folosesti un ulei de la o alta firma, cum ar fi mobil, ulei care nu e folosit la bmw , dar cu aceleasi specificatii tehnice...oricum este chestie de marketing cred ca la fel merge si cu elf, mobil, aral ca si cu castrol...cine poate spune care e cea mai buna marca de ulei din lume? Cred ca la ora actuala toate... :)
Link to comment
Share on other sites

de curiozitate mi-am luat acum manualul de la masina si am citit un pic prin el, apoi m-am documentat pe net. concluziile:

 

- utilizarea uleiului "Longlife" este recomandat DOAR motoarelor pe benzina, la diesel e rubrica separata si nu scrie nimic de LL ; deasemenea la benzinare trebuie sa aiba specificatia A3

- la diesel trebuie sa indeplineasca atat A3 cat si B3 (asta e tot ce scrie in manual)

- uleiul Castrol Magnatec Diesel 5w-40 este de doua feluri pe piata, deci mare atentie de care cumparati.

 

1. exista uleiul respectiv cu specificatia B4 si are urmatoarele aprobari: API CF, ACEA B3 / B4 / C3, VW Norm 505 00, Mercedes-Benz Blatt 229.31 (fĂźr alle Mercedes-Benz Pkw-Dieselmotoren) - deci acest ulei nu este recomandat motoarelor diesel Bmw pentru ca nu are specificatia A3

 

2. exista si uleiul cu specificatia A3/B4 cu aprobarile: API SL / CF, ACEA A3 / B3 / B4, BMW LL-01, VW Norm 502.00 / 505 00, Mercedes-Benz Blatt 229.3 - surpriza...are si aprobarile A3 si B3 si chiar Longlife-01 de la BMW

 

deci pana la urma topicul este pe jumatate adevarat :) aveti grija ce ulei folositi, in specificatiile tehnice pentru masina voastra s-ar putea ca datele sa difere in functie de model si an (ce am spus eu e valabil pt 316i, 318i, 320i, 323i, 328i, 320d - 136CP si 330d - 184CP)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.