Jump to content

Accident pe E85


rhymes95

Recommended Posts

Salutare tuturor forumistilor si posesorilor de BMW.

 

In seara de 06.08.2008 in jurul orelor 22:30,ma deplasam regulamentar cu masina personala(un urs)pe directia Gura Humorului - Tg. Neamț.

In comuna Braiesti am observat din sensul opus de mers ca se apropie un autovehicul care se deplasa pe mislocul carosabilului crezand ca acesta efectueaza o manevra de depasire(fara sa fi semnalizat)a unui pieton sau al unui vehicul etc...

Am franat putin si am tras dreapta cat mai aproape de acostament.

La nici 10m in fata mea,conducatorul auto care se deplasa din sens opus pe numele Doroftei Andrei,a virat stanga brusc.

Nu am mai apucat sa pun frana sau sa fac vre-o alta manevra pentru evitarea coliziunii.

In urma cercetarilor facute la fata locului s-a stabilit ca conducatorul auto D.Andrei este 100% vinovat de producerea accidentului intrucat acesta se afla sub influenta bauturilor alcoolice cu 1,2 la mie alcool pur in sange.

In consecinta m-am ales cu un picior sclintit si cu o arsura de gradul 4 la acelasi picior si bine inteles cu masina facuta zob :twoup: .

Nu stiu cum sa procedez pentru a recupera pagubele produse de acesta.Masina se poate repara dar acum sasiul este starmb si.....nu o sa mai iese masina din ea.

Pun si niste foto cu ursul inainte si dupa accident.

Bafta tuturor si aveti grija de voi ca nah,tu conduci ok si intra altul in tine.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor forumistilor si posesorilor de BMW.

 

In seara de 06.08.2008 in jurul orelor 22:30,ma deplasam regulamentar cu masina personala(un urs)pe directia Gura Humorului - Tg. Neamț.

In comuna Braiesti am observat din sensul opus de mers ca se apropie un autovehicul care se deplasa pe mislocul carosabilului crezand ca acesta efectueaza o manevra de depasire(fara sa fi semnalizat)a unui pieton sau al unui vehicul etc...

Am franat putin si am tras dreapta cat mai aproape de acostament.

La nici 10m in fata mea,conducatorul auto care se deplasa din sens opus pe numele Doroftei Andrei,a virat stanga brusc.

Nu am mai apucat sa pun frana sau sa fac vre-o alta manevra pentru evitarea coliziunii.

In urma cercetarilor facute la fata locului s-a stabilit ca conducatorul auto D.Andrei este 100% vinovat de producerea accidentului intrucat acesta se afla sub influenta bauturilor alcoolice cu 1,2 la mie alcool pur in sange.

In consecinta m-am ales cu un picior sclintit si cu o arsura de gradul 4 la acelasi picior si bine inteles cu masina facuta zob :twoup: .

Nu stiu cum sa procedez pentru a recupera pagubele produse de acesta.Masina se poate repara dar acum sasiul este starmb si.....nu o sa mai iese masina din ea.

Pun si niste foto cu ursul inainte si dupa accident.

Bafta tuturor si aveti grija de voi ca nah,tu conduci ok si intra altul in tine.

masina din urs nu mai faci.asigurarea si daca o avea, la bautura nu se baga. rca-ul lui ar trebui sa te despagubeasca. daca nu te judeci si castigi da poate dura. stiu ce zic am avut carnet anulat si dosar penal.oi povesti vreodata cand oi avea chef. bine c a esti intreg tu.bafta

Link to comment
Share on other sites

in mod normal RCA-ul aluia ar trebui sa te despagubeasca. Vezi sa nu accepti sa o faci in regie proprie ca nu iti ajung banii dati de ei sigur! Bag-o intr-un service autorizat si agreat de firma de asigurari a aluia si sa iti faca deviz pe care sa il prezinte firmei de asigurari. Altfel, daca fac aia gargara de la asigurari tre sa il dai pe dementul ala in judecata... si dureaza.... moooolt si bine dupa cum zice si "dr. vladyk". in plus la proces tre sa prezinti si "bonu' de la antigel".
Link to comment
Share on other sites

Foarte nasol, bine ca ai scapat doar cu atat, putea fi si mai rau. Daca ala a fost baut, RCA-ul nu cred ca te despagubeste cu ceva, va trebui sa il dai in judecata sa iti recuperezi paguba. La cum arata masina ta, nu cred ca mai poate fi reparata, cel putin nu sa scoti masina din ea. Vad ca pe 6 august a fost accidentul, de atunci nu te-ai lamurit daca RCA-ul iti da bani sau nu?
Link to comment
Share on other sites

Foarte nasol, bine ca ai scapat doar cu atat, putea fi si mai rau. Daca ala a fost baut, RCA-ul nu cred ca te despagubeste cu ceva, va trebui sa il dai in judecata sa iti recuperezi paguba. La cum arata masina ta, nu cred ca mai poate fi reparata, cel putin nu sa scoti masina din ea. Vad ca pe 6 august a fost accidentul, de atunci nu te-ai lamurit daca RCA-ul iti da bani sau nu?

Nu.Pt ca abia am iesit din spital si nu am avut cum sa ma interesez ce si cum.iar in momentul de fata nu stiu incotro sa o apuc.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un prieten care a patit ceva asemanator cu tine.Era pe la Ciorogarla si a intrat unu mort de beat in el de pe contra sens.RCA-ul nu se baga in astfel de cazuri, asa ca s-a inteles cu el sa-i dea banii pe masina, ca sa renunte la plangeri.

 

Daca stai sa te judeci cu el poate dura foarte mult ca el sa iti plateasca pagubele, plus ca s-ar putea sa nu aiva de unde.

 

Cel mai bine vorbesti si tu cu el si vezi ce faceti.

Link to comment
Share on other sites

Pai primul drum trebuie sa il faci la politie. La RCA nu stiu sigur daca ti se deconteaza ceva daca respectivul era baut (la Casco sigur nu ti se deconteaza nimic daca esti baut). De la politie trebuie sa iei copie dupa asigurarea RCA a respectivului (asta daca nu o ai deja), si urmatorul drum este la asigurari cu procesul verbal de la politie si cu copia dupa RCA-ul lui. Acolo vezi daca iti dau vreun ban sau nu deoarece era baut. Daca asigurarea nu itin da nici un ban ori il dai in judecata ori te adresezi fondului de protectie a victimelor strazii. Fondul asta stiu ca iti da banii daca respectivul nu avea RCA, daca era baut nu stiu cum sta exact treaba
Link to comment
Share on other sites

Foarte nasol, bine ca ai scapat doar cu atat, putea fi si mai rau. Daca ala a fost baut, RCA-ul nu cred ca te despagubeste cu ceva, va trebui sa il dai in judecata sa iti recuperezi paguba. La cum arata masina ta, nu cred ca mai poate fi reparata, cel putin nu sa scoti masina din ea. Vad ca pe 6 august a fost accidentul, de atunci nu te-ai lamurit daca RCA-ul iti da bani sau nu?

Nu.Pt ca abia am iesit din spital si nu am avut cum sa ma interesez ce si cum.iar in momentul de fata nu stiu incotro sa o apuc.

 

Salut... imi pare rau pt ceea ce ai patit!

Hai sa imi dau si eu cu parerea .... sper sa nu gresesc dar cu siguranta ceea ce iti voi zice e bun zis!

Primul lucru mergi la Medicul Legist i-ati frumos certificatul ce atesta ca, din cauza accidentului ai avut N zile spitalizare + N zile ingrijire medicala , apoi te reintorci la ei peste ceva timp si iti vor mai dai N zile pt repaus ....

2. Mergi frumos nu la un avocat caci sunt din ce in ce mai scumpi in Romania , mergi la un Mediator! (o sa iti las zilele urmaoatre un nr de telefon al unui amic din Bucuresti) vei bv cu el si apoi el va discuta cu (Inculpatul) tu incearca sa o dai la pace pe cale amiabila cere`i cat crezi pe masina si apoi ceva pt deranj si explica-i ca daca nu o da la pace e naspa pt el , dosar penal vatamare corporala , conducere sub influenta alchoolului ... etc etc poate chiar si putina puscarie ....

 

 

So ... bine ca ai scapat sa ne anunti si pe noi ce ai rezolvat ! sa-mi aduci aminte in urmatoarele zile sa iti dau numarul de telefon!

Link to comment
Share on other sites

theo, ne vedem peste 3 zile cand te potolesti cu flame-urile cu trimitere religioasa. :twoup:

ce bine :twoup:

 

ON: Bine ca ai scapat.. in rest ce sa zic .. urmeaza calea justitiei, alta sansa nu ai .. oricum .. din urs .. nu cred ca o sa mai iasa ceva ... poate doar daca ii faci recarosare...

Edited by Black Soul
Link to comment
Share on other sites

Foarte nasol, bine ca ai scapat doar cu atat, putea fi si mai rau. Daca ala a fost baut, RCA-ul nu cred ca te despagubeste cu ceva, va trebui sa il dai in judecata sa iti recuperezi paguba. La cum arata masina ta, nu cred ca mai poate fi reparata, cel putin nu sa scoti masina din ea. Vad ca pe 6 august a fost accidentul, de atunci nu te-ai lamurit daca RCA-ul iti da bani sau nu?

Nu.Pt ca abia am iesit din spital si nu am avut cum sa ma interesez ce si cum.iar in momentul de fata nu stiu incotro sa o apuc.

 

Salut... imi pare rau pt ceea ce ai patit!

Hai sa imi dau si eu cu parerea .... sper sa nu gresesc dar cu siguranta ceea ce iti voi zice e bun zis!

Primul lucru mergi la Medicul Legist i-ati frumos certificatul ce atesta ca, din cauza accidentului ai avut N zile spitalizare + N zile ingrijire medicala , apoi te reintorci la ei peste ceva timp si iti vor mai dai N zile pt repaus ....

2. Mergi frumos nu la un avocat caci sunt din ce in ce mai scumpi in Romania , mergi la un Mediator! (o sa iti las zilele urmaoatre un nr de telefon al unui amic din Bucuresti) vei bv cu el si apoi el va discuta cu (Inculpatul) tu incearca sa o dai la pace pe cale amiabila cere`i cat crezi pe masina si apoi ceva pt deranj si explica-i ca daca nu o da la pace e naspa pt el , dosar penal vatamare corporala , conducere sub influenta alchoolului ... etc etc poate chiar si putina puscarie ....

 

 

So ... bine ca ai scapat sa ne anunti si pe noi ce ai rezolvat ! sa-mi aduci aminte in urmatoarele zile sa iti dau numarul de telefon!

 

 

 

Iti multumesc pt sfat.Sa nu uiti te rog ca eu sunt din Suceava si nah,nu prea ma pot intalnii cu domnul ala (in caz ca trebuie sa ii platesc ceva,numai daca imi da un cont ceva).in rest...ma duc joi la politie sa imi iau carnetul,certificatul de inmatriculare,dovada de reparatie si o sa le cer sa imi dea copie dupa procesul verbal de constatare.Va mai tin eu la curent cu ce se mai intampla.

Va multumesc inca o data!

Link to comment
Share on other sites

Salut, abia acum am auzit si eu de accident. Vin si eu cu sugestii:

1. Mergi la poliĂžie si iti iei actele tale + cele de constatare. Daca te pune sa dai vreo declaratie, mentionezi cĂŁ depui plangere impotriva autorului si te constitui parte civila cu ce suma doresti( daune morale, materiale...).

2. Iei legatura cu vinovatul, faci copii dupa actele lui si mergi la asigurari unde INSISTI sa fii despĂŁgubit, daca nu reusesti,

3. Te intorci la betiv si ii explici ce risca, daca nu te intelegi cu el, trebuie sa mergi in instanta si e cam nasol, ca dureaza, si dupa ce se da o hotarare, o sa ai castig de cauza, dar daca nu te despagubeste, trebuie sa platesti un executor judecatoresc sĂŁ ii ia aluia ce se poate lua din casa si e cam degeaba, daca e sarac.

Oricum bafta !

Link to comment
Share on other sites

Salut, abia acum am auzit si eu de accident. Vin si eu cu sugestii:

1. Mergi la poliĂžie si iti iei actele tale + cele de constatare. Daca te pune sa dai vreo declaratie, mentionezi cĂŁ depui plangere impotriva autorului si te constitui parte civila cu ce suma doresti( daune morale, materiale...).

2. Iei legatura cu vinovatul, faci copii dupa actele lui si mergi la asigurari unde INSISTI sa fii despĂŁgubit, daca nu reusesti,

3. Te intorci la betiv si ii explici ce risca, daca nu te intelegi cu el, trebuie sa mergi in instanta si e cam nasol, ca dureaza, si dupa ce se da o hotarare, o sa ai castig de cauza, dar daca nu te despagubeste, trebuie sa platesti un executor judecatoresc sĂŁ ii ia aluia ce se poate lua din casa si e cam degeaba, daca e sarac.

Oricum bafta !

 

Iti multumesc foarte mult pt sugestii si cred ca asa o sa si fac ca e cel mai bine.

Inca o data mii de multumiri!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare la toata lumea!

Nu am mai postat nimic pt ca nu am avut ce.Acum am cam rezolvat tot(mai putin cu piciorul).

Am ajuns la o intelegere cu respectivul care dupa parerea mea e cel mai bine.

Mi-a aratat avocatul cam ce poate patii el daca nu se intelege cu mine si am zis ca mai bine imi bag picioarele in toate legile astea si accept calea intelegerii.

In codul penal scria ca el risca 6 luni cu suspendare pt 1,15 alcool in sange sau o amenda administrativa si pt vatamarea corporala care o sa fie de 65 zile spitalizare si ingrijiri medicale, cu cel mult inca 6 luni sau amenda administrativa.

Daca mergeam pe lege ramaneam cu masina distrusa si cu suferinta nu doar fizica ci si psihica ca vezi Doamne a scapat cu un an fara a conduce.

Oricum sunt foarte dezamagit de legile justitiei romanesti.

 

Concluzia pe care am tras-o din toata chestia asta e ca.....de acum in colo daca ma supara cineva ..dau cu masina peste el ca nu patesc mare smecherie,ma aleg cu vre-o amenda ceva si.....gata sunt din nou liber.

Cel mai bine e sa va fereasca Dumnezeu de accidente.

 

Va multumesc tuturor pentru sprijinul acordat.

Link to comment
Share on other sites

Concluzia pe care am tras-o din toata chestia asta e ca.....de acum in colo daca ma supara cineva ..dau cu masina peste el ca nu patesc mare smecherie,ma aleg cu vre-o amenda ceva si.....gata sunt din nou liber.

 

Nu cred cĂŁ ai tras o concluzie prea corectĂŁ.

 

 

Da stiu asta.Am fost putin cam sadic dar crede-ma ca dupa ce vb cu avocatul si iti citeste codul penal,mai vb cu politaiul care ancheteaza cazul si mai vine obositul ala care da peste tine si incepe sa iti rada in nas ca nu pateste mai nimic.........nu stiu ce ai face in locul meu.

Am crezut ca ma iau toti dracii!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.