Jump to content

E39 535i


Ciupanezu

Recommended Posts

Omule eu vreau sa renunt la cutia mea automata, poate te intereseaza sa discutam mai multe detalii ,da-mi un telefon si vb! In principiu eu cred ca iesi mai bine daca cumperi o cutie cu totul ca mai iti raman si piesele de la a ta. Cutia e pe masina mea un 330CI, masina este aici pe forum poti sa o vezi!

Tel meu 0751088832

Bafta!

 

Daca schimbi blocul hidraulic si ambreiajele, practic schimbi toata cutia.Mai bine cumperi una reconditionata de la BMW.

Din moment ce arata in asa hal uleiul si s-a mai si spart blocul hidraulic, poti sa ai ghinionul sa o repari si la scurt timp sa pice convertizorul.

 

PĂŁi Âşi una recondiĂžionatĂŁ de la BMW costĂŁ peste 2000 €.

 

Cat te costa manopera + piese? Si cat timp dureaza?

 

Si BTW, ce simptome avea in afara de patinare la plecare de pe loc? Zmucituri la schimbat?

 

600 € kit-ul de reparaĂžie, 400 € manopera. O sĂŁptĂŁmânĂŁ ar dura dacĂŁ nu ar fi Âşi blocul hidraulic spart, acum trebuie sĂŁ gĂŁsesc un bloc sh.

 

Patina la plecarea de pe loc Âşi ĂŽn marÂşarier.

cum va sariti voi in aparare... parca ati fi cuplu

 

Sunt destule topicuri ĂŽn secĂžiunea Pe Margine. :)

Link to comment
Share on other sites

Omule eu vreau sa renunt la cutia mea automata, poate te intereseaza sa discutam mai multe detalii ,da-mi un telefon si vb! In principiu eu cred ca iesi mai bine daca cumperi o cutie cu totul ca mai iti raman si piesele de la a ta. Cutia e pe masina mea un 330CI, masina este aici pe forum poti sa o vezi!

Tel meu 0751088832

Bafta!

 

MulĂžumesc ĂŽnsĂŁ avem cutii diferite. :)

Link to comment
Share on other sites

ExistĂŁ multe piese recondiĂžionate.

 

Nu ai vĂŁzut niciodatĂŁ pe realoem acronimul RMFD adicĂŁ remanufactured?

 

Uite un exemplu: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...;fg=50&hl=4

 

01 TURBO CHARGER 1 11657781434

01 RMFD TURBO CHARGER 1 11657781435

 

asta stiam eu, dar nu si ca vand la noi in tara asa ceva. deobicei romanul e mai speculant!

stii cum e, te prinde la ananghie...te jupoaie.

Link to comment
Share on other sites

E o chestie normalĂŁ.

 

PoÞi alege sã cumperi o piesã nouã la preÞ mai mare sau o piesã recondiÞionatã cu piesa veche la schimb plus diferenÞã ºi astfel plãteºti mult mai puÞin.

mai putin pe draq

 

cand m-a lasat turbo la 745, am fost la bavaria, 2400€ piesa reconditionata sau 2550€ piesa noua, ti se pare mare diferenta? ce ai fi ales?

Link to comment
Share on other sites

ca hint poti sa tzii cont si de faptul ca ZF 5hp24 se gaseste si pe e38 730d si e39 530d. asta k sa stii unde mai poti cauta!

 

la bavaria o cutie reconditionata, comandata din DE este 4060e, una noua fiind undeva la 12k.

succes

 

Pe E38 730d şi pe E39 530d este o altă cutie.

Pe toate E39-urile diesel s-au pus cutii GM.

 

Ăn plus, nu ştiu cum se poate pune o cutie de pe un L6 pe un V8 sau invers. :)

 

ZF 5HP-24 s-a pus pe următoarele cutii:

 

  • 1996–1997 BMW E31 840Ci M60/B40
  • 1997–2001 BMW E38 740i M62/B44
  • 1997–2001 BMW E38 740iL M62/B44
  • 1997–2003 BMW E39 540i M60/B40
  • 1997–2002 Jaguar XK8 V8 4.0L
  • 1998–2003 BMW E53 X5 4.4i
  • 1998–2002 Jaguar XJ8 V8 4.0L
  • 1998–2001 Jaguar XJ8 Vanden Plas V8 4.0L
  • 1998–2001 Jaguar XJ8L V8 4.0L
  • 2001–2003 BMW E53 4.6is V8
  • 2002–2003 BMW Z8 Alpina V8 4.8L
  • 2002–2003 Jaguar XJ Sport V8 4.0L
  • 2003– Land Rover Range Rover V8 4.4L

 

O cutie nouă costă ~ 6000 €, ĂŽn nici un caz 12 000 €.

 

Nici o noutate cu cutia?

 

Am găsit un bloc hidraulic sh, o să-l cumpăr azi.

Costă 500 €.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

tzi-am spus ca sa te ajut si vorbesc in cunostinta de cauza...

 

eu pe masina mea e38 730d am ZF 5hp24- si nu sunt singurul... mai am un amic cu acelasi model de masina si aceeasi cutie!

pe e39 530d e drept ca s-au pus si cva-GM dar iar am cunostinte care au ZF 5hp24.

 

repet, tzi-am spus ca sa te ajut, nu de alta dar pe lg faptul ca ma documentez si eu pe net, din cand in cand stau cu mainile prin "fiare".. deci ia-o ca pe un sfat, poate gasesti mai usor!

 

:)

Edited by CuzKo
Link to comment
Share on other sites

MulĂžumesc!

 

Eu am verificat pe realoem dupĂŁ cod: http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?par...&showeur=on

 

ExistĂŁ probabil niÂşte diferenĂže, ĂŽn caz contrar ar apĂŁrea Âşi cutia de pe E38 730d.

 

Am comandat deja kit-ul de reparaĂžie ZF Âşi am cumpĂŁrat blocul hidraulic, ĂŽmi voi recondiĂžiona cutia.

Link to comment
Share on other sites

Am comandat deja kit-ul de reparaĂžie ZF Âşi am cumpĂŁrat blocul hidraulic, ĂŽmi voi recondiĂžiona cutia.

 

cel mai bine e asa, cu una second nu stii niciodata, poate mai merge cativa km sau cateva sute de mii

si eu as fi facut la fel daca as fi avut cv automata, la manuala puneam alta din start. Cu astea automate e ceva mai complicat

Macar stii ca ai tot nou in ea

Link to comment
Share on other sites

Exact.

 

DupĂŁ pĂŁrerea mea, o cutie automatĂŁ sh nu reprezintĂŁ o soluĂžie viabilĂŁ.

 

Pe lângã faptul cã poate pica foarte repede, ce fãceam dacã avea un mic ºoc Într-o anumitã treaptã?

Ar fi trebuit datĂŁ jos, apoi returnatĂŁ, prea mare bĂŁtaie de cap..

Link to comment
Share on other sites

MeritĂŁ ĂŽmbrĂŁcat volanul la el pentru cĂŁ ĂŽĂži face manopera pe loc Âşi nu trebuie sĂŁ aÂştepĂži dupĂŁ el.

Pentru orice altceva, nu meritĂŁ efortul, este prea neserios.

 

foarte frumoasa ,sa ai grija de ea!

 

MulĂžumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.