Jump to content

ulei castrol edge 5w-40 "fĂźr pumpe dĂźse" pe un bmw 318d/2004 ?


Ricky

Recommended Posts

sal all,

masinuta in discutie e un bmw 318d din 06/2004, cod motor 20 4d 4.

am mers si merg momentan cu castrol magnatec 5W-40 B4. merge bine cu el, insa am vrut sa vad daca se poate si mai bine. :twoup:

vreau sa ii schimb uleiul si am achizitionat un bidon de 5l castrol edge turbo diesel 5w-40 "fĂźr pumpe dĂźse".

credeti ca o sa am probleme cu uleiul asta “fĂźr pumpe dĂźse”? (am inteles ca ar fi mai aditivat)

recomandati sa pun altceva?

 

merci.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand Castrol EDGE Sport, cu norma BMW Long Life 04. "Pumpe Duse" este pentru motorul TDI de pe VW/Audi.

 

stiam ca motoarele vw cu "pumpe dĂźse" sunt mai pretentioase la ulei si drept urmare credeam ca e un ulei mai calitativ.

sper sa nu fac vreo boacana daca il pun pe tractorasu' meu. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

acum imi sari in ochi ca am luat un ulei pt. motoare diesel fabricate inainte de 2002.

citez de pe site-ul producatorului: "05 01 approval for VW Pumpe Duse Diesel (PDD) engines and other pre-2002 diesel engines"

(http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014076&contentId=7027069)

 

in schimb la nemti pe site nu zice nimic de faptu ca ar fi si pt. motaoare pre 2002.

tacuti malc nemtii astia. citez: "FĂźr Pumpe-DĂźse Motoren nach der Freigabe VW 505 01" si nix despre pre 2002.

(http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9013949&contentId=7027038)

deci... :twoup:

Edited by Ricky
Link to comment
Share on other sites

Omule , VW are tehnologia pompe duse care difera fata de cea de la bmw , care nu este pompe duse . Cum sa bagi ulei din ala ?

 

omule, am inteles ca uleiul in discutie este pt. motoare pompa diuza, dar si pentru alte motoare diesel fabricate inainte de 2002.

nu inteleg insa, de ce specifica producatorul si pentru alte motoare diesel pre 2002.

de aici deduc ca limitarea utilizarii ar fi anul 2002 pentru orice motoare diesel(indiferent de marca!) si motoare pompa diuza indiferent de an.

("approval for VW Pumpe Duse Diesel (PDD) engines and other pre-2002 diesel engines")

insa care o fi faza cu 2002? (poate e de la vreo norma de poluare are a devenit obligatorire in anul 2002)

cine face legatura cu anul 2002, rog sa ne spuna.

merci.

Link to comment
Share on other sites

Eu am Castrol EDGE Sport 0W-40 de doua schimburi, si totul e ok. Pot sa zic ca-l recomand, n-am avut niciun fel de inconvenient din cauza lui. Desi e un ulei "subtire", consumul de ulei a fost ceva gen 300ml la 15000 km.

 

Apropos... din cate stiu, uleiul "BMW" este tot Castrol. Chiar si pe busonul motorului scrie "Castrol" :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.