Jump to content

Jante de 15" se pot monta pe E46 2004?


MOTANUL

Recommended Posts

Am un E46 320 D / 150 CP 2004 touring

 

Masina e luata din germania si are in Brief jantele omologate. Problema mea este ca am trecute ca jante omologate dimensiunile:

16", 17", 18" (nu intru in detalii de offset, ET, dimensiuni anvelope)

Am cautat si in programe de piese si apar aceleasi dimensiuni.

 

Modelele mai vechi (E46 2000-2001) aveau trecute dimensiunile 15", 16", 17"

 

Am cumparat jante de 15" pt. iarna specifice BMW E46. (model 2000 daca nu ma insel)

E periculos sa le pun pe masina mea? (intre etrier si janta sunt doar 2-3 mm)

Sunt discurile de frana marite sau e mai mult chestiune de marketing? Caz in care e la fel de periculos cum este pt. orice BMW din 2000 cu 15". :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am fost ferm convins ca merge, diferenta fiind datorata nu discurilor(credeam eu) ci jantelor de la modelele pre-facelift.

am gasit ca, la 320d din 2004 discurile au dimensiunea 300X22, iar la 318d din 2004 au dimensiunea 286X22. (patrea din fata) :twoup:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=34&fg=05

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=34&fg=05

deci, s-ar parea ca nu sunt identice. :twoup:

daca esti din buc. pot sa dau o janta jos si sa incercam practic, nu doar teoretic.

bafta.

Edited by Ricky
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, - de proba practica au trecut.

 

Fizic incap; Am scris in primul post; Sunt ingrijorat de spatiul mic dintre etrier si janta. (2-3 mm)

 

Janta se roteste fara sa atinga.

 

Imi este frica sa nu dau intr-o groapa care sa strambe janta astia 2-3 mm si sa se blocheze roata in etrier (sau si mai rau sa desprinda etrierul din port etrier. In principiu nu vreau sa ma joc cu siguranta.

 

Mai degraba as vrea sa vad cat este spatiul la BMW fara facelift cu 15" (daca e similar sau nu). Daca @Ricky are dreptate la modelul fara face-lift sunt 10 mm spatiu de garda (2-3 ai mei + 7 mm - diferenta dintre discuri).

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

la mine, desi facelift(2004), discurile sunt mai mici(286X22) fata de discurile tale(300X22).parerea mea e sa schimbi jantele.

nu cred ca o sa-ti spuna cineva sa le tii, in afara de mine care mi-am schimbat parerea cand am vazut ca nu avem discuri identice, desi acelasi an de fabricatie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.