Jump to content

hellp Creste nivelul uleiului


stranger

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai din cate se aud pe aici, in maxim 2 luni obtine programarea la AB :twoup:.

 

Testul de compresie este relativ simplu, se dau bujiile jos si se ataseaza compresometru. Orice service ar trebui sa aibe in dotare asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

pt. ''pie'' am mai scris ca am demontat si bujiile si erau afumate toate da cred ca e normal.. le-am periat si le-am pus back.

:twoup:

 

fisele de la buji le-ai verificat???

 

daca nici alea nu sunt problema si injectoarele functioneaza corect => segmentare cel mai probabil

Link to comment
Share on other sites

Am revenit :D Am desfacut injectoarele cum ai zis tu, am pus contactu de vreo 6 ori si nu curge nici unu. Am incercat si cu mufa pusa si pulverizeaza toate lafel. Deci injectoarele nu au nika..

Ce alt ceva ar mai putea avea de imi ajunge benzina in ulei ? :twoup: Sa fie vrun tachet blocat sau vreo supapa stricata ? :twoup:

 

Nu asa se verifica injectoarele.Trebuie sa astepti minim 8 ore sa vezi daca curg.

Link to comment
Share on other sites

Am revenit :D Am desfacut injectoarele cum ai zis tu, am pus contactu de vreo 6 ori si nu curge nici unu. Am incercat si cu mufa pusa si pulverizeaza toate lafel. Deci injectoarele nu au nika..

Ce alt ceva ar mai putea avea de imi ajunge benzina in ulei ? :twoup: Sa fie vrun tachet blocat sau vreo supapa stricata ? :twoup:

 

Nu asa se verifica injectoarele.Trebuie sa astepti minim 8 ore sa vezi daca curg.

Aaa 8 ore da ce test mai e si ala? Ma gandesc ca daca nu inchid picura imediat..dupa 8 ore ce sa faca sufla masina singura?

Nici nu pot spune ca ma pricep da totusi mi se pare aiurea..

Cat despre segmentare sper totusi sa nu fie cazu ca motoru merge rotund.. Si portofelu merge prost :D

si mi s-ar parea cam devreme la 150.000 sa ii trebuiasca segmentare.

Merci de raspunsuri, o sa caut luni un service unde sa ii fac si testu de compresie.

Edited by stranger
Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca este aiurea :twoup:

Succes in rezolvarea problemei.

o bag pe gaz si am rezolvat problema :twoup: nu o sa mai ajunga benzina in ulei ca nu o sa mai aiba de unde :D

 

Ar fi o idee. :D

Verifica si presiunea de benzina pe rampa de injectie.

 

Sa ne spui cum a iesit compresia, sunt curios daca este defect motorul la 150.000km.

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca este aiurea :twoup:

Succes in rezolvarea problemei.

o bag pe gaz si am rezolvat problema :twoup: nu o sa mai ajunga benzina in ulei ca nu o sa mai aiba de unde :D

 

Ar fi o idee. :D

Verifica si presiunea de benzina pe rampa de injectie.

 

Sa ne spui cum a iesit compresia, sunt curios daca este defect motorul la 150.000km.

Service unde sa masor compresia nu am gasit, peste tot unde ma duc zice ca nu stiu ce are asa ca o sa o bag la vanzare ca m-am saturat cat am umblat pt. ea si cati bani am aruncat de pomana..:D

Link to comment
Share on other sites

Incearca la Dany-Laf, baiatul cu ursuletul rosu cu LAF la numar. Toata lumea il cunoaste, are dezmembrari de ursi si pisici in Berceni. Mai repara si Bmw-uri si sigur am vazut ca are manometru pentru luat compresia. Daca vrei sa-ti iei doar compresia cred ca pot vorbi cu doi prieteni buni mecanici, dar sunt mai mult pasionati de golfuri. Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

pt. Ciupanezu: Alex are astfel de tester, aparat de testat si curatat injectoare ?

 

Iti poate măsura compresia dar nu-ţi poate fundăţa injectoarele.

 

Ăţi recomand să mergi la un service specializat, de exemplu la Bosch Car Service.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Masurarea compresiei este o operatie banala. Nu inteleg cum pot exista service-uri fara sa aibe nici macar o dotare minimala cu SDV-uri.

Compresometrul este un aparat de baza si nici macar nu e scump.

Merci da maine treb sa plec din tara (din pacate cu avionu) asa ca o sa ma ocup cand vin. :twoup:

Daca ar fi de segmentat motoru cam cat credeti ca ar costa ? Si mai ales merita ?Am inteles ca la 320 ar fi din aluminiu si dupa segmantare nu mai rezista mai mult de 30.000 km. Motoarele mai durabile sunt cele de peste 3000cmc care ar fi facute din alt material..

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Se subĂŽnĂželege cĂŁ piesele folosite trebuie sĂŁ fie de calitate.

 

Problema esenÞialã este sã gãseºti un mecanic priceput, sunt mai greu de gãsit decât piesele.

 

Banuiesc ca este vorba de mecanicul tau.

 

Cum se face reparatia motorului daca compresia este scazuta?Ce piese se schimba?

Blocul motor se repara cu camasi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.