Jump to content

reglaj faruri e34


cata precup

Recommended Posts

sal..am un e34 si m-au disperat farurile ca sunt prea joase.am incercat sa le ridic electric..din motorase,dar tot sunt prea joase...si ma obosesc,ma refer la faza de intalnire.ma poate ajuta cineva cu un sfat.cum sa le ridic mecanic?

Stai linistit ca si daca le ridici o sa te oboseasca la fel de tare.Faza scurta foarte slaba e o problema comuna la toate e34.

Dupa parerea mea la cat de confortabila si de usor e masina la drum intins pe atat de obositor e de condus noaptea.

In alta ordine de idei trebuie sa aiba ceva reglaje mecanice dar nu o sa faci mare lucru cu ele.Solutia cred ca pana la urma e un kit xenon.

Vreau si eu sa imi curat lentilele si sa pun becuri philips "+50" albe.Sa vedem ce rezultatea dau.Daca nu xenon ca asa nu mai pot nici eu.

Noaptea ma doboara si pe mine.Daca nu as avea proiectoarele de ceata cred ca nu as mai circula .

Link to comment
Share on other sites

E obositor daca nu ai faruri bune. Rupeti niste bani si luati faruri noi, originale sau cu geam clar si veti avea vizibilitate mai mult decat ok. Poti sa pui mama xenoanelor, daca lupa e afumata sau matuita nu va mai lumina cum trebuie farul.
Link to comment
Share on other sites

Poti sa pui mama xenoanelor, daca lupa e afumata sau matuita nu va mai lumina cum trebuie farul.

 

stai linistit, ca si daca ai farurile noi noute, originale, fara sticla mata,cu becurile standard ale masini, la fel de obositor este noaptea, lumina este tot galbuie si slaba... am schimbat la a mea si tot asa se vede noaptea...

o solutie ar fi alte becuri mai puternice.

asa arata farurile originale:

 

si asa arata cele cu sticla clara:

 

 

Edited by dydysoft
Link to comment
Share on other sites

La e 34 farurile au fost intotdeauna o problema. In special ma refer la SH-uri, n-am avut bani de unul nou. Oricum cand mi-am luat faruri noi, s-a vazut ceva imbunatatiri dar parca tot nu erau suficient de puternice. Din ce sfaturi am primit de la amici ar fi o idee cu xenoane dar nu e o parere personala.......

In legatura cu reglajul vezi ca ai niste suruburi de reglaj cam ca in figura..

post-3267-1220896051_thumb.jpg

Edited by cryoterror
Link to comment
Share on other sites

Eu am vazut 2 masini cu faruri noi care luminau ff tare + a mea la care am schimbat cu faruri cu geam clar. E adevarat ca aveau pe ele becuri Philips sau Osram +30%.

 

spune-mi si mie te rog, exact cum se numesc becurile tale, vreau sa cumpar si eu

mersi

Link to comment
Share on other sites

E obositor daca nu ai faruri bune. Rupeti niste bani si luati faruri noi, originale sau cu geam clar si veti avea vizibilitate mai mult decat ok. Poti sa pui mama xenoanelor, daca lupa e afumata sau matuita nu va mai lumina cum trebuie farul.

 

Farurile sunt originale,Hella doar ca,asa cum ai spus tu sun lenilele murdare.CAt de curand o sa le curat si o sa pun becuri Philips mai puternice.

Sper sa dea rezultate.Xenonul e chiar ultima solutie la care vreau sa apelez.Dar daca nu am incotro.... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

E obositor daca nu ai faruri bune. Rupeti niste bani si luati faruri noi, originale sau cu geam clar si veti avea vizibilitate mai mult decat ok. Poti sa pui mama xenoanelor, daca lupa e afumata sau matuita nu va mai lumina cum trebuie farul.

 

Farurile sunt originale,Hella doar ca,asa cum ai spus tu sun lenilele murdare.CAt de curand o sa le curat si o sa pun becuri Philips mai puternice.

Sper sa dea rezultate.Xenonul e chiar ultima solutie la care vreau sa apelez.Dar daca nu am incotro.... :twoup:

 

 

afecteaza cu ceva sistemul electric al masinii, becurile mai puternice?

Link to comment
Share on other sites

Stii ca-ti bat in jos sau sunt slabe? eu am rezolvat slabiciunea cu un kit de xenon H1 de 8000k...montajul e relativ simplu...acum depinde ce fel de kit gasesti...eu de exemplu, am facut o mica modificare la partea electrica din far...pt ca nu am vrut sa folosesc papuci (sa nu oxideze, apoi contacte imperfecte etc) anul trecut pe vremea asta le-am luat si de atunci nu am avut nici un fel de probleme de mers noaptea.....

Exista niste reglaje, in partea dinspre motor...dar e bine ca aceste reglaje sa le faci la un perete, la o lumina crepusculara...pt a nu le strica paralelismul si pentru a nu le deregla mai tare...

Succes....eu mi-am montat singur xenoanele...dar reglajul l-am facut la o vulcanizare...15ron m-a costat anul trecut reglajul si 150euro kitul....acum kiturile s-au ieftinit...si mai ales ca vine iarna si se micsoreaza ziua...mai bine treci pe xenon...

Succese....

Link to comment
Share on other sites

Eu acum am niste Osaram-uri d-alea albe +30%, luate dintr-o benzinarie obscura. Daca sunt bani, merita sa iei xenoane dar atentie, sa reglezi farurile ff bine pt ca rupi ochii celorlalti. Reglajul se face cu aparat special, nu la perete.
Link to comment
Share on other sites

Am pus astazi becuri Philips albe "+50".

Se vede o diferenta mai mare decat ma steptam.Daca o sa curat lentilele cred ca o sa se vada chiar bine de tot.Sunt destul de multumit de rezultat.

Totusi lumina e un pic difuza si se poate mai bine.

Saptamana viitoare candva o sa le desfac.Poate imi dati ceva sfaturi cu ce sa curatz lentilele si sticla de la far.

 

Mersi anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Ce tip de faruri ai? Hella sau Bosch? Daca gasesti Bosch...nu ezita sa le iei....au oglinda interioara metalica...cele Hella au oglinda din plastic...si sigur in partea supaerioara a acesteia, adica deasupra becului, e sigur matuita, daca nu chiar topita de la caldura degajata....mergi cu incredere spre xenon...

Apropos de reglajul la perete...era numai o sugestie...cu o mica documentare...reglajul asta la perete se realizeaza in anumite conditii de distanta fata de perete, cu un calcul al unghiului de cadere, cu masina asezata pe teren drept etc...

Succese...

Link to comment
Share on other sites

Ce tip de faruri ai? Hella sau Bosch? Daca gasesti Bosch...nu ezita sa le iei....au oglinda interioara metalica...cele Hella au oglinda din plastic...si sigur in partea supaerioara a acesteia, adica deasupra becului, e sigur matuita, daca nu chiar topita de la caldura degajata....mergi cu incredere spre xenon...

Apropos de reglajul la perete...era numai o sugestie...cu o mica documentare...reglajul asta la perete se realizeaza in anumite conditii de distanta fata de perete, cu un calcul al unghiului de cadere, cu masina asezata pe teren drept etc...

Succese...

 

Sincer sa fiu pe stanga e Bosch si pe dreapta e Hella :twoup: .Cred ca iti dai seama de ce.Bine ca nu se vede

In orice caz e ok deocamdata.O sa va tin la curent cu rezultatele dupa ce curat lentilele.

Link to comment
Share on other sites

Succes...cand cureti oglinzile, nu da cu ceva fizic pe ele...ci balaceste-le e intr-un lighean cu multa apa si putin detergent, apoi clateste-le cu multa apa....si apoi lasa-le la uscat...

Eventual foloseste o pensula fff fina...

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Succes...cand cureti oglinzile, nu da cu ceva fizic pe ele...ci balaceste-le e intr-un lighean cu multa apa si putin detergent, apoi clateste-le cu multa apa....si apoi lasa-le la uscat...

Eventual foloseste o pensula fff fina...

 

Oglinzile nu le-am mai curatat ca aratau destul de bine,desi cum ai spus si tu partea de sus e topita la amandoua de la caldura.Am curatap f bine lentilele si sticla de la far cat s-a putut(nu am desfacut tot blocul de lumini,am scos doar lentilele prin spate).Inca nu le-am testat dar in seara asta ies la o tura si o sa vad cum merg.Oricum diferenta e mare cu becuri philips.

Am venit aseara de la Cluj la Bistrita pe un drum care de abia e asfaltat si fara pic de marcaje si pot sa zic ca e mult,mult mai bine decat data trecuta.Pacat ca mare parte din lumina se iroseste din cauza oglinzii.

 

Abia astept sa vad cu lentilele curate.VA tin la curent.MAine va zic cum e :)

 

VA SALUT CU FARURILE! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.