Jump to content

Volan multifunctional...


CostiX

Recommended Posts

Am si eu o nedumerire :D am cautat pe net un volan multifunctional pentru bmw 320i din '96 si nu am gasit nimic... cel putin pana acum....

Am si eu o intrebare se potriveste un volan multifunctional de pe e46 pe e36 ?

Daca stie cineva sau daca si-a pus cineva pana acum ... multumesc :twoup: :twoup: :D

Link to comment
Share on other sites

Mã gândesc cã nu s-ar potrivi la cablaje/computere :twoup:

 

Nu ma intereseaza decat comenzile pentru casetofon... doar atat restul nu

Odata ce am montat un cass... si vreau sa il comand din volan am inteles ca imi trebuie un adaptor... comenzile astea de pe volan se mai conecteaza undeva ?? nu decat la adaptorul ala si din adaptor la cass ?

Link to comment
Share on other sites

un cd aftermarket cu telecomanda ar rezolva problema...

 

 

Stiu ca pare un moft... dar as vrea asa ceva... totusi e ceva frumos pentru o masina cu ceva ani in spinare :twoup: si ar fi ceva unic... cel putin pentru o perioada... pana cand o sa vada si altii si o sa faca si ei la fel nu ?:twoup: ma gandeam la cass-ul asta Sony mex-bt-3600-bluetooth-usb ... mai multe aici http://www.booster.ro/car-sound/cd-mp3-pla...h-usb-3492.html

Link to comment
Share on other sites

Eu am crezut cĂŁ vorbeÂşti de un casetofon OEM de E36 pe care sĂŁ-l controlezi de pe un volan de E46.

 

Sony ĂŁla are deja telecomandĂŁ • Card de telecomandĂŁ cu radiaĂžii infraroÂşii, furnizat

 

 

stiu ca sunt mai incapatanat de fel... dar comenzile le vreau pe volan ... poate pierd telecomanda... :twoup: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

stiu ca sunt mai incapatanat de fel... dar comenzile le vreau pe volan ... poate pierd telecomanda... :twoup: :twoup:

sunt modele a caror telecomanda se monteaza pe volan.

scutesti timp, bani si batai de cap.

 

o sa caut si asa... poate gasesc ceva mai bun :D ms

nu este imposibil ce vrei tu dar costurile sunt destul de mari si foarte multe modificari de facut.

Link to comment
Share on other sites

Se poate pune un volan cu comenzi de E46 pe E36 !

Iar daca il folosesti doar pentru casetofon, e cel mai simplu.

Ideea e sa iti cumperi un CD-Player care sa aiba adaptor pentru comenzile de pe volanul de BMW E46.

Un electronist te poate ajuta la montarea adaptorului de la CD-Player la volan.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Se poate pune un volan cu comenzi de E46 pe E36 !

Iar daca il folosesti doar pentru casetofon, e cel mai simplu.

Ideea e sa iti cumperi un CD-Player care sa aiba adaptor pentru comenzile de pe volanul de BMW E46.

Un electronist te poate ajuta la montarea adaptorului de la CD-Player la volan.

Bafta!

 

 

te-ai uitat la parerile celorlalti ? :) sau tu ai mai facut asa ceva sau stii un caz asemanator ?

cum am precizat si mai sus doar pentru casetofon... restul nu ma intereseaza

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si parerile celorlalti si parerile scrise pe alte posturi asemanatoare.

Nu am facut asa ceva... dar, am cunostinte de electronica si am in plan sa-mi pun comenzi pe volan.

In general, pe volan se afla comenzile pentru pilotul automat, pentru sistemul audio si pentru telefon.

Eu pe masina am un MP3 Player JVC care poate fi folosit cu comenzile de pe volanul unui E46 dar cu ajutorul unui adaptor.

 

Sincer, chiar daca aparatul nu este proiectat cu adaptor pentru folosirea comenzilor de pe volan, tot merge facut sa mearga ! Desfaci aparatul, tragi niste fire de la butoanele de volum si ce o mai fi pe volan, apoi identifici firele respective pe volan si aia e... ai comenzi pe volan.

 

Faza cu adaptorul este solutia cea mai simpla, oferita de producator! Daca nu exista si avem ambitie, aplicam varianta un pic mai complicata!

Link to comment
Share on other sites

Se poate pune un volan cu comenzi de E46 pe E36 !

Iar daca il folosesti doar pentru casetofon, e cel mai simplu.

Ideea e sa iti cumperi un CD-Player care sa aiba adaptor pentru comenzile de pe volanul de BMW E46.

Un electronist te poate ajuta la montarea adaptorului de la CD-Player la volan.

Bafta!

 

PĂŁi nu e mare lucru sĂŁ faci comenzile sĂŁ meargĂŁ, problema este cĂŁ nu ai airbag-ul funcĂžional.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Teoretic volanul incape acolo . Cum volanul sport de pe E36/E34 s-a pus si in primul/primii ani de fabricatie E46 , normal ca se va potrivii . Dar doar fizic . Airbagul nu , prin simplu fapt ca majoritatea sunt dual stage , dar nici single stage nu se pupa la mufe .

 

De design si decor da , daca vrei si utilitate , nu !

 

P.S. Numai la noi pe forum sunt vreo 3-4 volane sport de E36 de vanzare , de nu te interesezi ?

Link to comment
Share on other sites

Acum sincer... fara airbag nu se poate ? :) Adica pana sa apara airbag-ul... pana la urma daca este sa mori mori sigur :))

 

Se poate , am spus si explicat si mai sus . Iei volanul (care se potriveste 100%) si in loc de airbag , pui capac original (fara airbag) e doar de forma si e mult mai ieftin , in jur de 300ron.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.