Jump to content

permis pt automate/manuale


Gully

Recommended Posts

Mult prea multe fitze pe europenii astia. Fac o banala pana la masina si tre sa cheme repede depanarea, ca ei se fac de ris daca o schimba singuri...Pentru ei cricul si coarba snt animale necunoscute... Astia daca-i lasi in padure ori mor de foame, ori se-apuca si suna disperati la pizza delivery. Intr-o eventuala salbaticie pana si un caine de apartament ar supravietui mai bine. Ei au traume, au psihoze, au tot felul de boli care iti ia juma de ora sa le pronunti numele, au mult prea multe tampenii in cap si sunt prosti ca noaptea. Nu se descurca deloc, totul trebuie sa le fie pe tava... daca asa ar fi fost si stramosii nostri, atunci la ora asta ne-am fi scarpinat cu interes la co@ie uitandu-ne cu stupefactie la o roata.

 

Nu sunt fiĂže, mai degrabĂŁ civilizaĂžie.

 

Când ai un nivel de trai atât de ridicat este normal sã ai un alt comportament Însã faza cu depanarea pentru o panã e din filme.

 

Cât despre stramoºi, fã o comparaÞie Între daci ºi romani. :twoup:

 

Faza cu bolile e alarmantĂŁ pentru ca aceleaÂşi boli existĂŁ Âşi la noi doar cĂŁ nu sunt tratate ci ignorate complet.

Altfel cum ĂŽĂži explici atitudinea multora de pe stradĂŁ sau din trafic?

Link to comment
Share on other sites

[...] daca asa ar fi fost si stramosii nostri, atunci la ora asta ne-am fi scarpinat cu interes la co@ie uitandu-ne cu stupefactie la o roata.

[..]

Cât despre stramoºi, fã o comparaÞie Între daci ºi romani. :twoup:

[...]

Altfel cum ĂŽĂži explici atitudinea multora de pe stradĂŁ sau din trafic?

 

Impãratul Traian vine la inaugurarea podului lui Apolodor din Damasc, construit peste Dunãre. Aplauze, pamblici tãiate, tot tacâmul. Traian Începe sã traverseze podul. La mijloc se opreºte ºi se apleacã peste balustradã. ªi vede, la piciorul podului de pe malul dacic, un dac care se c*ca. Atunci Împaratul Traian a rostit cuvintele cu care s-a Început colonizarea Daciei: "Neamul prost, sã-l bagi În pi**a 'mã-sii!". ªi totuºi, nu a reuºit sã-i extermine pe daci.

Edited by LoLa
Link to comment
Share on other sites

ºtie cineva dacã diferenÞierea aceasta a permiselor de conducere influenÞeazã vânzãrile de auto?

Ravul meu e manual, ce noroc, nu ne pierdem Îndemânarea În familie!

Edited by LoLa
Link to comment
Share on other sites

Civilizatia asta cam amputeaza simtul de supravietuire si de adaptare al oamenilor. De ce oare unul care e dintr-o tara mai saraca se descurca bine si in saracie si la ei in civilizatie? Insa invers nu e intotdeauna valabila teorema. Romanii aia care-i vedem in trafic si ne oripileaza pe toti sufera de bolile numite "smecherie" sau "prostie". Insa vesticii sufera de boli inimaginabile dintre care amintim "discomgoogolation", care este lipsa interentului. Gasesti articol aici

 

Ăsta e un mod de a spune: "Suntem noi cu 100 de ani ĂŽn urmĂŁ dar e prea bine aÂşa :twoup: " ?

Link to comment
Share on other sites

@Ciupa: Nu, e un mod de-a spune ca trebuie sa te tii antrenat ca sa stii ca poti face fata oricaror probleme s-ar putea s-apara. Nu sa stai linistit si cand apare problema atunci sa te iei cu mainile de cap... Omul isi face vara sanie.

 

Probabil, ĂŽnsĂŁ tu generalizezi Âşi ai niÂşte pĂŁreri cam subiective Âşi gresite.

 

DacĂŁ europenii nu ar fi putut inventa roata, cum de este BMW o marcĂŁ germanĂŁ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

@MAS, pune-o unde-ti este tie la-ndemana, chiar nu ma intereseaza detaliul asta. Cat despre cat pot eu intelege nu-ti pierde timpu' inutil, foloseste-l constructiv. Bunul simt al logicii m-a obligat sa corelez raspunsul tau subiectului acestui topic, nimic mai mult. Mai ales ca nu te stiu sa raspunzi offtopic. In cazu' asta, nu-i nicio problema, spune-mi c-ai tras tu o paralela subiectului si fac curatenie.
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca majoritatea dintre noi a facut scoala pe o masina cu schimbator manual asa ca va e usor sa spuneti ca e o aberatie faza asta cu permise diferite. Totusi ati vazut vreodata un sofer care a condus numai cu automata sa se poata descurca cu o cutie de viteze manuala ?? Amintiti-va de primele ore de conducere din timpul scolii si ganditi-va ce va obosea cel mai mult? Nu cumva era chiar schimbarea vitezelor care trebuia facuta la o anumita turatie, coordonarea ambreiajului cu acceleratia, gasirea treptei de viteze optime etc. Cineva care nu a folosit in viata lui o manuala mi se pare este cam pe aceeasi treapta cu un elev dupa primele saptamani de scoala. Invers e mult mai usor sa te adaptezi asta e clar. Mentionez ca am condus automata pe distante de sute de km si m-am obisnuit relativ repede :)
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca introducere unui permis de conducere pentru automata si separat pentru manuala (dar care sa includa si automata) este o idee foarte buna. ma gandesc aici la cei care efectiv n-au "fler" la mestecat mamaliga, si sunt foarte multi cei care nu pot avea o atentie distributiva, astfel conduc mai stresati, sa se uite si in trafic, sa schimbe si viteza, sa semnalizeze etc. vorbesc aici strict de cei lipsiti de talent care poate nu ar fi dat pt carnet daca nu ar fi avut nevoie. nu trebuie limitate optiunile. eu am intalnit o doamna care isi cumparase o masina automata si nu intelegea de ce trebuie sa dea examenul pe o manuala, fiindca nu se descurca... eu zic ca avea dreptate. a fi un sofer bun in trafic nu inseamna sa stii sa schimbi vitezele.
Link to comment
Share on other sites

este perfect indreptatit ce ai spus tu, si da, sofatul nu e pentru oricine. dar trebuie sa te gandesti ca omu ala care trebuie sau vrea neaparat carnet din diverse motive, oricum ajunge sa-ti fie coleg in trafic, fie are noroc si conduce bine la examen, fie da o spaga si nu conduce deloc (f frecvent). ce preferam, un nepriceput intr-o masina cu cutie manuala, sau cu cutie automata? ori introducand genul asta de examen, cel care nu se pricepe la manuala se duce direct sa dea examen pentru automata, fara sa stea pe ganduri, si uite asa se limiteaza de bunavoie, iar noi dormim mai bine noaptea :) eu vad treaba asta mai mult ca pe un compromis...
Link to comment
Share on other sites

Faza cu chematul depanarii nu e asa, eu platesc 120 euro pe an la o firma ca ACR-u ROmanesc ( ANWB se cheama in Olanda) , si sunt obligati prin contract sa-ti acorde asistenta rutiera oriunde in Europa. Prost sa fii acum sa te dai jos din masina ca sa-ti faci pana, in loc sa stai linistit dai un telefon vin aia in max 10 minute, iti schimba roata, nu te murdaresti, nu te ploua.). Ca oricum cine a facut o pana stie ca n-ai cum sa scapi de murdareala la greu.(prafu de frana de pe spatele gumei pe care nu prea ai cum sa-l cureti). Si oricum baietii sunt profesionisti iti strang roata cu cheie dinamometrica, si daca pot iti fac si pana pe loc.

 

Mai da-ti exemple cu permise separate in afara de Anglia, ca oricum aia sunt pe invers si cu volanul. Sunt curios sa aflu daca mai sunt prin Europa ?

Link to comment
Share on other sites

Faza cu chematul depanarii nu e asa, eu platesc 120 euro pe an la o firma ca ACR-u ROmanesc ( ANWB se cheama in Olanda) , si sunt obligati prin contract sa-ti acorde asistenta rutiera oriunde in Europa.

Culmea e ca nici nu trebuie sa fii plecat in alta tara sa ai asa ceva. Eu sint membru ADAC de cind anul trecut am intrat intr-un birou de-al lor in Germania si am intrebat. Costa 80 euro/an si include asistenta in toata Europa (da, inclusinv Romania de cind am intrat in EU - in tara a venit ACR-ul dupa ce am sunat la ADAC pt. asistenta), asigurare, cazare in caz de pana pe drumuri pt tine si toti pasagerii din masina, etc. Se merita, serios. Singura conditie a fost ca trebuia sa am domiciliul in EU, ceea ce iar e rezolvata de cind am intrat in EU.

Link to comment
Share on other sites

Mai da-ti exemple cu permise separate in afara de Anglia, ca oricum aia sunt pe invers si cu volanul. Sunt curios sa aflu daca mai sunt prin Europa ?

 

cica si prin franta mai e asa ceva

 

am auzit ceva azi la radio, astia de la noi chiar vor s-o faca.. o fii rau.... o fii bine...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.