Jump to content

Senzor temperatura exterioara E36


dinu.negrean

Recommended Posts

Eu nu stiu unde sa-l pun ca mi-a fost scos afara cand am cumparat masina si nu gasesc locasul unde sa il pun ii deasupra halogenului sau in dreapta lui pt e36 din 94 coupe?? daca stie cineva mersi (deocamdata l-am agatat undeva langa halogen :) ) Mersi.

 

Am scris si mai sus... vine in partea stanga, langa halogen (intuitia imi spune ca "halogen" la tine inseamna "proiectoare") in piesa nr. 10 care are un locas special pentru acel senzor.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Langa proiectorul de pe partea stanga, se afla un canal de aer care ajunge pana la aparatoarea de noroi de la roata stanga fata.

Pe acel canal, se afla si locasul in care vine senzorul.

Pânã la urmã la E46 unde se aflã senzorul de temperaturã esterioarã?

Eu auzisem cum cĂŁ s'ar afla ĂŽn contra-aripa dreapta :) sau ĂŁla este alt senzor?

Oricum dacĂŁ Âştie cineva sĂŁ'mi spunĂŁ Âşi mie unde se aflĂŁ senzorul/senzorii aÂştia Âşi dacĂŁ sunt mai mulĂži sau doar unul singur :bashwall:

Mi'au fĂŁcut aia la service maÂşina varzĂŁ Âşi habar au cum aratĂŁ Âşi pe unde sunt aceÂşti senzori <_< .

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca la E46 fara facelift, e in contra-aripa stanga...undeva in fata rotii...pe langa spoiler...

Nu stiu daca difera la facelift, dar nu cred...

 

PS : Stiu ca-i doar unul pentru temepratura exterioara, si daca nu-ti merge ala iti arata -40 de grade si nu-ti merge clima ca lumea...

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca la E46 fara facelift, e in contra-aripa stanga...undeva in fata rotii...pe langa spoiler...

Nu stiu daca difera la facelift, dar nu cred...

 

PS : Stiu ca-i doar unul pentru temepratura exterioara, si daca nu-ti merge ala iti arata -40 de grade si nu-ti merge clima ca lumea...

O sĂŁ mĂŁ uit acolo de el... dacĂŁ o mai fi <_< .

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti, am vaut topicul vostru si m-am lovit de problema asta la masina mea.

Senzorul de temperatura exterioara este pozitionat in TUNELUL DE AER de pe partea STANGA care face legatura din bara in aparatoarea de la roata de noroi, ce deserveste racirea franarii.

Aveti aici poza , pe acel tunel are o gaura ca un clips in care intra senzorul si face click pe bulbul care il are in partea dinspre mufa unde incepe sa se ingroase. In poza de mai jos Programul exemplifica doar tunelul de pe partea dreapta din lipsa de spatiu in desen, dar SENZORUL ESTE IN TUNELUL DE AER DE PE PARTEA STANGA.

post-7052-1237109511_thumb.jpg

 

Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pânã la urmã am ÎnÞeles cã senzorul de temp exterioarã se aflã pe langa aerisirea din stanga a discului de frânã.

L-am cĂŁutat pe Realoem de am ameĂžit Âşi tot nu reuÂşesc sĂŁ vĂŁd cum aratĂŁ Âşi sĂŁ aflu ce part number are :) .

 

L.E: am gĂŁsit ceva dar nu sunt sigur <_<

http://bmwfans.info/original/E46/Lim/320i-...65/ill-65_0489/

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

Mersi BoBo!

 

Mai am o ĂŽntrebare:

Cei de la service cred cĂŁ mi-au tĂŁiat firele Âşi au aruncat mufa <_< . Mi-au rĂŁmas acolo 3 fire; din ce am ĂŽnĂželes eu trebuiau sĂŁ fie doar douĂŁ fire care intrau ĂŽn mufĂŁ? :)

Mã gândesc cã dacã Îmi cumpãr senzorul, trebuie sã cumpãr ºi mufa ºi nu ºtiu cum sã leg firele :bashwall: .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ca sĂŁ nu mai deschid alt topic; mai am o problemĂŁ :bashwall: .

Senzorul meu de temp exterioarĂŁ nu mai existĂŁ deloc :unsure: Mi l-au tĂŁiat idioĂžii de la service cu mufĂŁ cu tot Âşi au rĂŁmas doar firele.

Am ÎnÞeles cã atunci când senzorul de temperaturã nu funcÞioneazã trebuie sã arate -40g sau ceva de genul ãsta. Când Îl scoÞi nu ar trebui sã arate la fel? La mine se pot regla gradele, <_< display'ul de la climã se comportã ca ºi cum ar fi senzorul acolo, doar cã nu mai merge A/C :) ; nu mai bagã aer rece.

Este posibil ca, clima sĂŁ nu mai meargĂŁ din cauzĂŁ cĂŁ nu mai am senzorul? Sau sĂŁ fie din cauzĂŁ cĂŁ nu mi-au pus freon ĂŽn radiator?

Link to comment
Share on other sites

La E36 sant 2 senzori ....cel din stanga e de temperatura iar cel din dreapta nush de la ce e ca nul gasesc pe realoem.

As cumpara altu da nush ce e ca e rupt al meu :)( am agatzat spoileru si mia iesit aerisirea si lam pierdut :bashwall:(...si na as vrea sa imi iau altu da nush ce e <_<

Link to comment
Share on other sites

La E36 sant 2 senzori ....cel din stanga e de temperatura iar cel din dreapta nush de la ce e ca nul gasesc pe realoem.

As cumpara altu da nush ce e ca e rupt al meu :bashwall:( am agatzat spoileru si mia iesit aerisirea si lam pierdut :unsure:(...si na as vrea sa imi iau altu da nush ce e <_<

Ieri am aflat si eu cĂŁ Âşi la E46 sunt 2 senzori :blink: , unul de temperaturĂŁ exterioarĂŁ Âşi celĂŁlalt nu Âştiu exact ce face :) .

Eu nu mai am niciunul :blink: .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.