Jump to content

Ce anvelopa e asta?


adrianrus

Recommended Posts

(am folosit functia search dar sincer nimic concret n-am gasit, imi cer scuze daca deschid topic nou dar cred ca asta e scopul forumului:P )

 

1. Ma gandesc ca vine iarna si ar trebui sa am cauciucuri adecvate. Ce-mi recomandati?

2. Ce dimensiuni au cauciucurile din imagine? 205/55/R16? Sunt de vara sau de iarna astea? Ar trebui sa cumpar aceleasi dimensiuni?

 

Multumesc!

post-6951-1222203259_thumb.jpg

post-6951-1222203297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

(am folosit functia search dar sincer nimic concret n-am gasit, imi cer scuze daca deschid topic nou dar cred ca asta e scopul forumului:P )

 

1. Ma gandesc ca vine iarna si ar trebui sa am cauciucuri adecvate. Ce-mi recomandati?

2. Ce dimensiuni au cauciucurile din imagine? 205/55/R16? Sunt de vara sau de iarna astea? Ar trebui sa cumpar aceleasi dimensiuni?

 

Multumesc!

 

205/55/r16 sunt dimensiuni ok pt gumele de iarna. Depinde de ce buget ai pt cauciucuri. intra pe www.cauciucuridirect.ro ca sa-ti faci o idee pe preturi si modele, dupa aia mai vezi tu de unde le iei.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine nu te da iarna cu cacuciucuri de vara....depinde si cat/pe unde ai de mers....dar, ia-ti de vara si le poti pastra mai mult timp.....

 

Cel mai bine e sa le si vezi inainte, sa pui mana pe ele...trebuie sa alegi anvelopa cea mai spongioasa (moale) dintre toate.....pe zapada/gheata, conteaza mult ca anvelopa sa fie mai moale si sa aiba santuri de degajare cat mai largi.....

 

 

Cele mai multe anvelope din ziua de astazi sunt facute cu multe compromisuri...ele trebuie sa adere bine la zapada, dar sa fie si garantate la viteze mai mari, sa nu fie excesiv de zgomotoase.....deci, ori iei ceva mai hard snow, ori....nu :)

 

 

p.s.: ..." la pomul laudat, sa nu te duci cu sacul...."...de cele mai multe ori :)...cu referire la marcile renumite si extrem de scumpe...nu doar ele fac pneuri de iarna bune....

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Nu sint anvelope deiarna, dar stiu pe cineva care s-a "dat" o iarna cu astfel de anvelope si a fost multumit.

 

multumit nu cred ca are acelasi inteles cu in siguranta

la temperaturi de sub 7 gr cauciucurile de vara se faca asa cam ca plasticul si nu mai ai control atat de bun al masinii chiar daca pe jos e uscat.

Link to comment
Share on other sites

Daca omu` nu sta bine cu bugetu` nu vad de ce nu ar opta pt o dimensiune mai mica decat 205/60/15 , de ex. la E36 iti permite pana la 185/65/15 si astfel poti cumpara o anvelopa de iarna cu prestigiu gen dunlop winter sport pe care te poti baza si de la "multumit" treci la "in sigurantza" ... parerea mea :)
Link to comment
Share on other sites

Daca omu` nu sta bine cu bugetu` nu vad de ce nu ar opta pt o dimensiune mai mica decat 205/60/15 , de ex. la E36 iti permite pana la 185/65/15 si astfel poti cumpara o anvelopa de iarna cu prestigiu gen dunlop winter sport pe care te poti baza si de la "multumit" treci la "in sigurantza" ... parerea mea :)

 

205/60/15 cum e in comparatie cu 225/55/16?

Link to comment
Share on other sites

Daca omu` nu sta bine cu bugetu` nu vad de ce nu ar opta pt o dimensiune mai mica decat 205/60/15 , de ex. la E36 iti permite pana la 185/65/15 si astfel poti cumpara o anvelopa de iarna cu prestigiu gen dunlop winter sport pe care te poti baza si de la "multumit" treci la "in sigurantza" ... parerea mea :)

 

205/60/15 cum e in comparatie cu 225/55/16?

 

Am raspuns la acest post in care faceai o comparatie intre jante pe 15" si jante pe 16"

 

 

PS: desi acum am jantele pe 18", cum se raceste cum trec pe jantele de 15" cu gumele de iarna....

 

Vara vrei cat mai mar.... iarna eu vreau cat mai mici... nu as vrea sa sparg jante pe 18".....datorita faptului ca unele gropi nu le-am vazut de zapada, si alte minuni, pe langa faptu ca de ex.. pe o janta pe 15" poti sa pui cauciucuri 195-205, pe cand pe jantele mele de 18" pe fata si 225 e foarte intins cauciucul :) si iarna se prefera cauciucuri mai inguste.. decat cauciucuri mai late..

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca nu o sa ai probleme nici daca sunt pe 185/65/15 in loc de 205/60/15 atata timp cat sunt de iarna si mai ales daca sunt cu prestigiu (cu conditia sa`ti permita masina) :)

 

 

Cu cat sunt mai inguste cauciucurile cu atat e mai bine iarna, cele inguste taie mai bine zapada... ex: 185 sunt mai sigure decat 205..

Bafta la iarna!

Link to comment
Share on other sites

Cu cat sunt mai inguste cauciucurile cu atat e mai bine iarna, cele inguste taie mai bine zapada... ex: 185 sunt mai sigure decat 205..

 

De câte ori mergi iarna prin zãpadã?

 

Important este sã ai niºte pneuri bune În condiÞii de aderenÞã scãzutã ºi la temperaturi scãzute.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Hai sa vedem ce putem face ca sa avem o anvelopa cat mai buna pt sezonul rece.

anvelopele de iarna sunt recomandate de la temp. de +7 grade. Deci ca atare poate sa fie cel mai performant cauciuc de vara, sau chiar si nou noutz el

nu se mai comporta bine sub aceste temperaturi(sabilitate distanta de franare...). Totodata va recomand sa volositi jante de tabla si cauciucuri cat mai inguste.Gheatza poate sa faca lucruri mult mai urate decat o groapa. La capitolul anvelope va pot recomanda cateva marci care au auvut punctaje bune la testele efectuate de Autobild Magazin din Germania: Dunlop SP Winter Sport, Goodyear Ultragrip Performance, Pirelli W210 Sottozero si Continental WinterContact TS810. Personal iarna trecuta am folosit Dunlop SP Winter 195/65 R15 pe un Golf 5, iar momentan pe o pisicutza din 97 am Dunlop SP01 185/65 R15 de vara. Cred ca si anul acesta voi merge pe Dunlop. Si inca ceva: nu va zgarcitzi la anvelope niciodata. Fie ele de vara sau de iarna. Iar cele de iarna intotdeauna sa le scimbatzi integral.V-am scris toate acestea avand 6 ani de experientza in vanzarea anvelopelor si cu sperantza ca toti dintre noi vom face alegerea perfecta pt bijuteriile noastre.

Cu respect, Robert

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.