Jump to content

Accident


clauberty

Recommended Posts

Pacat de om si de masina...

 

Legat de serviciu ... ce oameni frustrari sunt unii domne... Ce comenteaza pe langa acele poze... :)

 

 

citez:

 

bemveu...la ce poti sa te astepti de la el?

 

un cocalar mai putin, un biemdabaliu mai putin era si diesel pe deasupra

 

Of ce frustrati :)

Link to comment
Share on other sites

Pacat de om si de masina...

 

Legat de serviciu ... ce oameni frustrari sunt unii domne... Ce comenteaza pe langa acele poze... :)

 

 

citez:

 

bemveu...la ce poti sa te astepti de la el?

 

un cocalar mai putin, un biemdabaliu mai putin era si diesel pe deasupra

 

Of ce frustrati :)

 

PĂŁcat de om... R.I.P.

 

MaÂşina fĂŁcea parte din categoria maÂşinilor numite de cĂŁtre jurnaliÂşti "extrem de puternicĂŁ".

Link to comment
Share on other sites

Avea peste 160 km/h , din ce am inteles eu ca eram pe acolo i-a iesit unu in fata si a pus frana brusca si a tras dreapta, abia ce sa asfaltat strada aia o fi crezut ca limita de viteza era de 200...adevarul e ca era o imagine ingrozitoare, toate airbagurile erau pline de sange. Si-a facut-o cu mana lui bine ca a fost copacul si nu a mai luat pe nimeni cu el!
Link to comment
Share on other sites

Avea peste 160 km/h , din ce am inteles eu ca eram pe acolo i-a iesit unu in fata si a pus frana brusca si a tras dreapta, abia ce sa asfaltat strada aia o fi crezut ca limita de viteza era de 200...adevarul e ca era o imagine ingrozitoare, toate airbagurile erau pline de sange. Si-a facut-o cu mana lui bine ca a fost copacul si nu a mai luat pe nimeni cu el!

Deci eu nu vad de ce judecati omul dupa ce nu mai e.Nimeni nu e perfect.E o tragedie si ".".Doamne fereste pe oricine de asa ceva !

Link to comment
Share on other sites

Avea peste 160 km/h , din ce am inteles eu ca eram pe acolo i-a iesit unu in fata si a pus frana brusca si a tras dreapta, abia ce sa asfaltat strada aia o fi crezut ca limita de viteza era de 200...adevarul e ca era o imagine ingrozitoare, toate airbagurile erau pline de sange. Si-a facut-o cu mana lui bine ca a fost copacul si nu a mai luat pe nimeni cu el!

Deci eu nu vad de ce judecati omul dupa ce nu mai e.Nimeni nu e perfect.E o tragedie si ".".Doamne fereste pe oricine de asa ceva !

fii sigur ca a fost mustrat si in timpul vietii pt boala de viteza...

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca ii place cuiva sa moara mai devreme, dar unii suntem bolnavi cu viteza, si jucam la loto de fiecare data cand calcam puternic acceleratia. Asta e selectie naturala. Raman in viata cei mai puternici si cei mai norocosi.

 

Imi pare rau pentru cei care mor in accidente de trafic, dar saracii africani care mor cu sutele de mii (de foame) ca sa faca un sef de trib bani, ca sa cumpere arme de la smekerasi. sau sutele de mii care mor cand baga Dumnezeu vreun cutremur uragan sau tsunami. sau de milioanele care mor din cauza ca FUMEAZA sau ca beau ALCOOL sau ca se DROGHEAZA. o data si o data tot murim! conteaza CUM MURIM.

hai capul sus ca alte natii daca ar fi asa de plangacioase ca romanii ar intra cu totii in depresie.

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca ii place cuiva sa moara mai devreme, dar unii suntem bolnavi cu viteza...

 

Numa' reisari :) !!!

 

...si jucam la loto de fiecare data cand calcam puternic acceleratia.

 

N-aveti de cat sa va jucati cu viata voastra... dar nu mai trageti dupa voi si oameni nevinovati !!!

 

Asta e selectie naturala. Raman in viata cei mai puternici si cei mai norocosi.

 

Adica aia mai prosti mor. Nu e corect totusi ca pentru fiecare reisar mort sa moara si un om nevinovat !

Edited by SiloS
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca ii place cuiva sa moara mai devreme, dar unii suntem bolnavi cu viteza...

 

Numa' reisari :) !!!

 

...si jucam la loto de fiecare data cand calcam puternic acceleratia.

 

N-aveti de cat sa va jucati cu viata voastra... dar nu mai trageti dupa voi si oameni nevinovati !!!

 

Adica aia mai prosti mor. Nu e corect totusi ca pentru fiecare reisar mort sa moara si un om nevinovat !

 

Tati stai calm ca nu justific moartea nevinovatilor loviti de vreun vitezoman si nici nu ii apar[pe vitezomani(reisari cum le zici tu cu harfele tale de om cult care vrea sa faca pe prostul)],

dar nu mai sari asa ca ars ca nu sunt unicii care mor nevinovati in trafic, mai sunt si care mor nevinovati ca un dobitoc care merge incet intoarce si nu vede ca tocmai il depasea o motocicleta, sau vreo proasta care nu a depasit in viata ei 80 la ora si se sperie cand ii sare o gaina in fatza si intra pe bordura si omoara vreo 3-4, iar ea cum mergea relativ incet nu pateste nimic si se duce acasa dar lasa 4 familii inlacrimate.

VITEZA UCIDE, dar in tarile civilizate au facut autostrada ca soarecii care vor sa alerge sa aibe posibilitatea,

Daca tu esti un temperament calm si moderat nu considera ca cei cu temperament coleric si mai agitat trebuie sa mearga la ritmul lent al celor ca tine, fii impartial cand imparti vina

In vest faci accident cu 160 pe ora si nimeni nu pateste nimic chiar daca masina ajunge la gunoi, dar pe strazi echipate cu bari laterale pregatite sa primeasca impact la viteza fara sa lase masina sa ajunga in copaci sau in pietoni nevinovati

sunt multe de zis si mai ales de FACUT asa ca nu te grabi tu sa dai un verdict

Edited by livio
Link to comment
Share on other sites

Tati stai calm ca nu justific moartea nevinovatilor loviti de vreun vitezoman si nici nu ii apar[pe vitezomani(reisari cum le zici tu cu harfele tale de om cult care vrea sa faca pe prostul)],

 

In primul rand, te rog frumos fara apelative gen "tati", iar in al doilea rand fara jigniri, nu cred ca isi au rostul. Parerea mea e ca pe forum se ataca idei, nu persoane. :)

Iar in ceea ce ii priveste pe reisari, trebuie sa clarificam un lucru : reisarii sunt specimenele care se cred zeii soselelor, care au o impresie prea buna despre ei, care cred ca ei nu pot muri; reisarii sunt baietii care calca acceleratia pana la fund chiar daca semaforul din fata are culoarea rosie, reprezinta categoria de soferi care au impresia ca drumurile publice sunt o pista de concurs... in sfarsit, lasa-ma pe mine cu "harfele" mele si sa trecem la subiect.

 

 

 

 

dar nu mai sari asa ca ars ca nu sunt unicii care mor nevinovati in trafic, mai sunt si care mor nevinovati ca un dobitoc care merge incet intoarce si nu vede ca tocmai il depasea o motocicleta, sau vreo proasta care nu a depasit in viata ei 80 la ora si se sperie cand ii sare o gaina in fatza si intra pe bordura si omoara vreo 3-4, iar ea cum mergea relativ incet nu pateste nimic si se duce acasa dar lasa 4 familii inlacrimate.

 

Da asa este. Iti dau dreptate, soselele sunt pline de soferi prosti...

 

DAR sunt si accidente a caror cauza este "viteza excesiva"- asa cum spun politistii , sunt accidente in care pier reisari si oameni nevinovati; nu ar fi mai bine daca nu s-ar mai intampla accidentele cauzate de reisari ? Sa ramana numai accidentele cauzate de dobitoci; de exemplu cauzat de dobitocul care merge incet si vrea sa faca stanga si nu vede masina care tocmai il depasea... dar masina care il depasea era condusa de un reisar care mergea cu 150. Dobitocul e vinovat, dar probabil daca in loc de reisar era un sofer care mergea cu 100 avea timp sa franeze, sa evite, sau macar in loc de accident mortal sa fie doar un accident usor . De acord ?

 

Repet : sosele sunt pline de "dobitoci", de soferi care merg incet si prost !

 

 

VITEZA UCIDE, dar in tarile civilizate au facut autostrada ca soarecii care vor sa alerge sa aibe posibilitatea

 

Asa este. Dar noi nu avem sosele pentru alergat si nici soferi in adevaratul sens al cuvantului.

 

Daca tu esti un temperament calm si moderat nu considera ca cei cu temperament coleric si mai agitat trebuie sa mearga la ritmul lent al celor ca tine,

 

Parerea ta ca merg intr-un ritm lent. :) Si... de cand viteza de deplasare trebuie sa corespunda cu temperamtul fiecaruia ? :) Si... de unde ai concluzionat ca merg intr-un ritm lent ? Sau sa stii ca probabil ai dreptate, sunt lent ca merg cu 30 pe stradutele din spatele blocului sau cu 60 pe un bulevard ingust cu masini parcate pe stanga si pe dreapta, nu fac "liniute" pe bulevardele din mijlocul orasului... probabil ca DA, sunt lent in comparatie cu sof... indivizii care trec cu 60 prin spatele blocului, merg cu 130 pe bulevarde stramte si fac liniute in plin trafic.

 

Nu ma judeca pentru ca nu ma cunosti si nu stii cum merg eu. :)

 

fii impartial cand imparti vina

 

Repet : sunt o gramada de idioti in trafic de care trebuie sa te feresti.

 

In vest faci accident cu 160 pe ora si nimeni nu pateste nimic chiar daca masina ajunge la gunoi, dar pe strazi echipate cu bari laterale pregatite sa primeasca impact la viteza fara sa lase masina sa ajunga in copaci sau in pietoni nevinovati

 

Asa o fi, n-am fost in VEST .

 

sunt multe de zis si mai ales de FACUT asa ca nu te grabi tu sa dai un verdict

 

Si totusi dau un verdict : sunt prea multi idioti pe soselele noastre, sunt multi care merg cu viteza chiar daca nu pot stapani masina la acea viteza, care merg cu o viteza mai mare decat viteza cu care proceseaza informatiile de pe marginea drumului.

 

Ah, si ai dreptate, sunt multe de facut. De exemplu :

 

- trebuie facute sosele

- trebuie sa se dea mai greu permisele de conducere... ar trebuie ca examenul de conducere sa fie mult mai serios...

Altceva ?

Edited by SiloS
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur de raspunsurile care le-ai postat

Nu ai cum sa ceri sa nu moara nevinovati din cauza "racer"-ilor cand nu exista o sosea calumea in toata romania,

Tu daca mergi respectand limita impusa de bunavoie pentru ca esti responsabil altii (in europa) o fac dupa ce le vin amenzi de la radare.

In vest se faceau curse ilegale pana cand au schmibat astia totul si au bagat intersectii cu sens giratoriu (plus damburi la trecerile de pietoni plus multe semnale foarte multe semnale luminoase)foarte dese si au rezolvat 2 probleme: fluidizeaza traficul eliminand semafoare si daca vreun "racer" nu franeaza la timp se urca in dealul pe care il fac in mijlocul rotundei(in romania probabil ar pune stalpi de beton indreptati spre exterior ca sa te infigi calumea daca e sa intri in ei).

Vazut din exterior , traficul Romaniei da un aspect neprimitor care te indeamna sa bagi coada intre picioare si sa pleci, nu zic ca ma afecteaza pentru ca sunt bucurestean si am crescut in mijlocul celul mai nebunesc stil de condus si cred ca 80% din bucuresteni ar intra in categoria "racerilor".

 

In legatura cu faptul ca un dobitoc a intors fara sa se asigure, e chiar adevarat si un cunoscut al meu a murit luna trecuta in timp ce conducea un motor KAWA verde iar un belgian (care va scapa ieftin) cu un 4x4, a facut manevra de care vorbeam mai sus, si baiatul si-a rupt gatul. poate voi care locuiti in Romania a-ti vazut si la TV.

 

Romania este in epoca dezvoltarii o epoca de acceleratie continua de concurs pe toate planurile. Strazi nu sunt, furgonetistii alearga ca nebunii sa duca la timp comenzi, tirurile la fel sa ajunga cu marfa la timp si fac accidente de te tii cu mainile de cap, totul se transmite si la restul populatiei si devine un stil de condus al poporului roman.

De cate ori cand un "racer" ti-a luat fatza sau a incercat daca tot esti calm ( doar la condus) l-ai lasat sa te depaseasca si ai luat piciorul de pe acceleratie ca sa sa intre iar in coloana?

 

Atunci chiar si pampalaii parca se trezesc si vor si ei sa mearga repede chiar daca pana atunci dormeau un spatele unui TIR

 

Ca o parabola la dorinta de a conduce cu viteza ar fi terapia spartului de vase

 

A sparge vase e ceva destructiv, si deci rau, dar oamenii ca sa se elibereze dau cu ele de pamant asa ca te duci la tine in casa sau la un loc special amenajat si te calmezi spargand vase. la condus in romania nu ai unde sa te duci sa te dai de toti peretii pe vreun circuit sa simti adrenalina care iti invadeaza corpul cand este aflat in fata pericolului. eu sunt poate mult mai in varsta decat multi dintre "racerii" care mor stupid si mai omoara si nevinovati dar sunt constient ca nu cu inasprirea legilor vei face ca tinerii ( de cele mai multe ori astia mor si omoara pe altii) sa fie mai responsabili, cu cat vei interzice cu atat vor fi mai multi care vor calca peste lege,

 

Toate acestea le discutam asa, pentru ca nu stim daca baiatul, dumnezeu sa il ierte, era un "racer" ; oricare a avut la un moment dat in viata o iesire o scapare, si poate baiatul care acum a trecut la somnul celor drepti, era calm si doar a avut un moment de nebunie care l-a costat viata.

 

Eu cand merg pe trotuar merg atent si cu gandul la eventualul "racer" care poate sa se urce pe mine. REPET nu APAR IN NICI UN CAZ vitezomanii DAR boala asta este ca si fumatul, nu te poti lasa asa usor, si cum se creaza locuri amenajate pentru fumatori (in loc sa se interzica total cum ar fi logic) asa sa se amenajeze si sosele pregatite pentru masini "bolizi" vorba papagalilor de la ziare

 

Ca deaia o masina cu motor mic plateste putine taxe si una puternica plateste o carutza de bani...ca sa aibe sosele pentru astfel de masini. CEL PUTIN ASA E IN TOT RESTUL EUROPEI de unde ne laudam ca facem parte. si nu mai imi da exemplu ca tu mergi cu 30 in spatele blocului ca nimeni nu ar mai merge cu mai mult daca ar modifica si ar pune damburi ca sa nu se poata alerga

Omul prin natura sa este necivilizat si lasa la vedere animalul. tu vrei sa educi cu mana de fier, si asta a facut comunismul, uite unde s-a ajuns. in alte tari politia e prezenta la toate colturile, si pun politie cu un scop, pentru ca lumea tinde sa ia piciorul de pe acceleratie cand vede politia in fata. Politia sa fie incoruptibila, si se poarta frumos asa incat isi castiga respectul populatiei. UN EX. il prinde garda pe un vitezoman, daca e la prima abatere poate il iarta si fara sa ii dea amenda, doar il pune sa scrie de 100 de ori "in oras se merge cu 50" :) si daca il mai prinde iar ca depaseste viteza, sa nu mai poata sa se roage: "haideti domnu ca nu mai fac", pentru ca deja ai fost iertat o data. Si capul omului care merge cu viteza cand ajunge acasa cu amenda in mana, incepe sa gandeasca, sa zica, "da ma avea dreptate agentul, m-a iertat o data acum ori ma invat minte ori o sa platesc pana ma satur"

Edited by livio
Link to comment
Share on other sites

In vest se faceau curse ilegale pana cand au schmibat astia totul si au bagat intersectii cu sens giratoriu (plus damburi la trecerile de pietoni plus multe semnale foarte multe semnale luminoase)foarte dese si au rezolvat 2 probleme: fluidizeaza traficul eliminand semafoare si daca vreun "racer" nu franeaza la timp se urca in dealul pe care il fac in mijlocul rotundei(in romania probabil ar pune stalpi de beton indreptati spre exterior ca sa te infigi calumea daca e sa intri in ei).

 

Din cate am inteles de la cunoscuti, strainii au drumuri.

 

Vazut din exterior , traficul Romaniei da un aspect neprimitor care te indeamna sa bagi coada intre picioare si sa pleci, nu zic ca ma afecteaza pentru ca sunt bucurestean si am crescut in mijlocul celul mai nebunesc stil de condus si cred ca 80% din bucuresteni ar intra in categoria "racerilor".

 

Mie imi place la bucuresteni ca stiu sa plece de la semafor. :) In Buzau trec cateva masini pe verde din cauza ca pleaca greu.

 

Romania este in epoca dezvoltarii o epoca de acceleratie continua de concurs pe toate planurile. Strazi nu sunt, furgonetistii alearga ca nebunii sa duca la timp comenzi, tirurile la fel sa ajunga cu marfa la timp si fac accidente de te tii cu mainile de cap, totul se transmite si la restul populatiei si devine un stil de condus al poporului roman.

 

Dupa ce ca avem atatea belele, mai trebuie sa apara si reisarii... sunt prea multi care merg tare dar habar n-au cu ce se mananca sofatul si condusul sportiv . Prea multi se cred "schumi" si cand fac o depasire gandesc "l-am facut si p-asta, ce bun sunt", chiar daca pe cel depasit il doare undeva.

 

De cate ori cand un "racer" ti-a luat fatza sau a incercat daca tot esti calm ( doar la condus) l-ai lasat sa te depaseasca si ai luat piciorul de pe acceleratie ca sa sa intre iar in coloana?

 

Ti-am zis ca nu ma cunosti si nu stii cum conduc.

In schimb pot sa iti raspund ca mi se intampla destul de des sa ma trezesc in fata cu un tampit care depaseste la limita. De obicei cand vad ca imi apare o masina in fata destul de aproape ridic preventiv piciorul de pe gaz. Unori e vorba de un sofer cu o masina puternica si nu ma incurca dar de cele mai multe ori las masina sa decelereze pana vad "reisarul" inapoi pe banda lui. Niciodata nu las "reisarul" sa faca o depasire la limita pentru ca exista probabilitatea ca in spatele "reisarului" sa fie alt "reisar" . Cred ca esti de acord cu mine. Ah, si mi se mai intampla uneori (destul de rar ) sa franez puternic pentru a lasa dobitocul sa depaseasca. Cel mai mult am franat pana la 0 . Un dobitoc pe o RABA cu remorca a incercat sa depaseasca alta RABA cu remorca . Daca nu franam din timp probabil eram nevoit sa dau cu spatele . :)

Eu sunt calm la volan dar nu sunt lent. Incerc sa merg la limita prudentei.

l-ai lasat sa te depaseasca si ai luat piciorul de pe acceleratie ca sa sa intre iar in coloana?

 

Eu daca ajung in spatele unei masini lente fii sigur ca o sa fiu primul care o depaseste.

Iar daca nu am chef de mers tare pastrez distanta intre masini astfel incat sa nu fiu obligat sa franez.

Pe treaba cu distanta intre masini tin foarte mult de cand am fost pe Valea Prahovei cu Dacia si am intalnit o gramada de situatii in care aveam timp sa depasesc o masina, dar nu 2 sau toata coloana :) . Atunci am fortat de mai multe ori revenirea.

 

Toate acestea le discutam asa, pentru ca nu stim daca baiatul, dumnezeu sa il ierte, era un "racer" ; oricare a avut la un moment dat in viata o iesire o scapare, si poate baiatul care acum a trecut la somnul celor drepti, era calm si doar a avut un moment de nebunie care l-a costat viata.

 

Acul a ramas blocat la 120. Cineva mai sus spunea ca avea 160. Din cate am inteles din topic ala nu e drum de 160.

Poate baiatul era un reisar sau poate a avut un moment de nebunie. A platit pentru asta.

 

 

 

Eu cand merg pe trotuar merg atent si cu gandul la eventualul "racer" care poate sa se urce pe mine. REPET nu APAR IN NICI UN CAZ vitezomanii DAR boala asta este ca si fumatul, nu te poti lasa asa usor, si cum se creaza locuri amenajate pentru fumatori (in loc sa se interzica total cum ar fi logic) asa sa se amenajeze si sosele pregatite pentru masini "bolizi" vorba papagalilor de la ziare.

 

Nu avem si noi un circuit.. nu avem "track-days" pe aeroport, prea putine concursuri de indemanare...

La noi pentru marea majoritate sportul cu motor se reduce la "liniute & cerculete" .

 

 

si nu mai imi da exemplu ca tu mergi cu 30 in spatele blocului ca nimeni nu ar mai merge cu mai mult daca ar modifica si ar pune damburi ca sa nu se poata alerga

 

in spatele blocului se joaca copii, sunt masini parcate pe o parte si pe cealalta, mai traverseaza strada caini si pisici... este o dovada de inconstienta daca mergi cu viteza in conditiile de mai sus. Este cum ziceai tu mai sus, o "loterie". Scapi azi, scapi maine, poimaine iti apare un caine si il eviti la limita dar e probabil ca intr-o zi sa dai peste un copil... Ce zici pe urma ? Ca ai avut ghinion ? :)

Cel mai bine e sa fii prudent.

 

"da ma avea dreptate agentul, m-a iertat o data acum ori ma invat minte ori o sa platesc pana ma satur"

 

Platesc taxe pentru motor mare, platesc taxe in benzina, platesc rovinieta, ocazional platesc si amenzi pentru viteza ( am 3 in 2 ani - pentru 71-76 in localitate ( sate ) ). Daca tot dau atatia bani la stat vreau in schimb drumuri late si fine, ( si as mai vrea si cateva circuite prin tara ;) si acces mai usor in VTM :) )

Link to comment
Share on other sites

Te referi la motorul de 2.5?

 

Impozitul pentru 2.500 cmc este chiar acceptabil.

 

Compara-l cu cel pentru 1.4, 1.6, sau chiar 2.0 .

 

http://www.inmatriculari-auto.com.ro/impozit_2007.php

 

1.4 = 8 * 7 = 56 RON

 

1.8 = 9 * 15 = 135 RON

 

2.5 = 12 * 30 = 350 RON

 

3.5 = 15 * 120 = 1800 RON

 

In comparatie cu tine eu platesc un impozit de 5 ori mai mic, dar eu totusi platesc de 6 ori mai mult decat cel cu un motor economic de 1.4 :) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.