Jump to content

O sa intru si eu in Clubul vostru intr-o saptamana


test_driver

Recommended Posts

Se pare ca sunt propietarul unui 320d din 2001, inca nu am vazut masina, e luata din germania, are 136 CP. Vreau si eu niste opinii de la alti propietari.

 

Masina are 120K km, e mult pt. un BMW? cred ca nu. A costat 12500 Euro, e pret mic, mare, sa nu fie prea mic, si sa semene a tzeapa. daca e mare nu ma deranjeaza, daca masina e buna.

 

Abia astept sa fac cunostintza cu noua mea Iubire, deja am uitat ce masina am la poarta.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

era sa uit, unde gasesc niste date tehnice? Diferentza intre cel de 150 si al meu de 136 de cai este din turbina sau cip, sau sunt modificari mai mari?

 

Si asa ca sa ma laud si eu putin ca in reclama cu polo happy, e full options, inclusiv navigatie, la ce o folosii asta de fapt nu stiu.

Edited by test_driver
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca problema cu navigatia, dar asta e masina la SH, asa ca nu am dat bani in plus pe ea, si e si frumoasa nu? :)

 

@snowfox Bine v-am gasit !!!!

61187[/snapback]

Bine ai venit! :blink:

 

Aparent o sa apara in 2 luni si CD/DVD pentru navigatia de pe masina, pentru dispozitive mobile exista deja.

Link to comment
Share on other sites

Diferentza intre cel de 150 si al meu de 136 de cai este din turbina sau cip, sau sunt modificari mai mari?

 

Si asa ca sa ma laud si eu putin ca in reclama cu polo happy, e full options, inclusiv navigatie, la ce o folosii asta de fapt nu stiu.

61172[/snapback]

Bravo, sa-ti traiasca. Motoarele sunt diferite in mai multe decat softul de management. 150-ul are in plus commonrail, si mai sunt si alte chestii pe ici pe colo. Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

era sa uit, unde gasesc niste date tehnice? Diferentza intre cel de 150 si al meu de 136 de cai este din turbina sau cip, sau sunt modificari mai mari?

 

Si asa ca sa ma laud si eu putin ca in reclama cu polo happy, e full options, inclusiv navigatie, la ce o folosii asta de fapt nu stiu.

61172[/snapback]

 

diferenta intre 136cp si 150 .... prima e o deviatie de la injectia clasica de motorina..... si a doua - varianta common-rail...

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca o sa intru in club cu o masina la fel mainoua cu un an, dar cu mai putine optiuni. Masina initiala a fost avariata pe drum :blink:(. Si cica cineva de la Arad vrea sa dea la schiomb pe masina avariata o masina din 2002 cu ceva mai putine optiuni si cu motor diesel de 90 Kw, banuiesc ca este un 318d, dar ala are 85 Kw respectiv 115 CP, are cineva idee ce BMW are 90 Kw? Eu nu stiu nici macar pe benzina vre-unu. Oricum sper sa raman cu ala vechi, dar sunt avarii de 5000 Eur, damn, viatza asta, m-am bucurat si eu 2 zile, si nici macar nu stiu de ce m-am bucurat. BMW-ul ala mai nou nu-mi comvine, presimt ca e tzeapa.
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca o sa intru in club cu o masina la fel mainoua cu un an, dar cu mai putine optiuni. Masina initiala a fost avariata pe drum :)(. Si cica cineva de la Arad vrea sa dea la schiomb pe masina avariata o masina din 2002 cu ceva mai putine optiuni si cu motor diesel de 90 Kw, banuiesc ca este un 318d, dar ala are 85 Kw respectiv 115 CP, are cineva idee ce BMW are 90 Kw? Eu nu stiu nici macar pe benzina vre-unu. Oricum sper sa raman cu ala vechi, dar sunt avarii de 5000 Eur, damn, viatza asta, m-am bucurat si eu 2 zile, si nici macar nu stiu de ce m-am bucurat. BMW-ul ala mai nou nu-mi comvine, presimt ca e tzeapa.

61484[/snapback]

incearca mai bine sa vezi despre ce este vorba,si cu cel nou si cu cel lovit :blink:

dupa care poti hotara

Link to comment
Share on other sites

Azi am gasit niste preturi foarte mici in comparatie cu ce se gaseste la Bavaria motors, sunt piese aftermarket, intrebarea este daca e buna ideea de a cumpara tablaria de acolo, si daca si farurile sunt bune, are cineva idee, a folosit cineva piese after market? Reparatia ar costa asa cam 35 mil ROL, iar la reprezentanta BMW ar costa 6500-7200 Euro, ideea e clar care e mai buna, dar e bine sa fac asa? La faruri in special, va fi diferenta?

 

Edit: am uitat sa specific, doar far si stopul exterior drepata sunt sparte, si la tablarie e vorba despre capota si aripa fatza, si in spate aripa dreapta putin atinsa, merge chituita.

 

Inca o data, e o idee buna cu piesele after market, si in special Farul.

Edited by test_driver
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mai am si eu ceva intrebari, daca cineva ma poate ajuta, masina mea e aproape gata reparata. Dupa aia pun si poze cu frumusetea mea.

 

Cat m-ar costa un sistem de incalzire auxiliara, Webasto, ceva cu telecomanda si sa consume putin, si un pretz rezonabul ca acum e gaura in buget mare.

 

Si ce telefon merge la cakitul de pe BMW E46?? Ca nu am chef sa merg pana la reprezentantza sa intreb.

 

Merci!!

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ai cumparat piese after market? Daca da, ai facut o prostie, cel putin la tablarie... am facut si eu aceasi prostie in urma cu un an la un alfa romeo. Sunt diferente intre piesele originale si cele aftermarket de pana la 1cm. La far nu cred ca e atat de periculos, dar la partea de tablarie iese nashpa daca iei piese aftermarket. Imi pare rau ca nu am vazut postu tau pana acuma... vezi ce mai poti face, daca ai un tinichigiu bun s-ar putea sa o scoata pana la capat cumva.. daca nu .. se va vedea ca masina a fost lovita. Bafta
Link to comment
Share on other sites

Pana acum mi se pare OK, oameni de la magazin spuneau ca la BMW pana acum nu au intalnit probleme, au avut in schimb probleme cu Renaulturi la tablarie. Pana acum a pus capota care se integreaza perfect dupa parerea mea, sa vad cand va fi gata toata masina. daca nu se potrivesc am inteles ca accepta piesele inapoi, sper sa nu fie problema, asa ies mai ieftin de 5 ori, de la 7000 Euro la 1000 si ceva.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am intrat si eu in clubul vostru, cu masina de mai sus, dar inca nu sunt legal, masina inca nu este inmatriculata, dar am conduso putin. Numai ca exista o problema, masina a consumat la un regim mediu de condu, adica si in oras si afara, in aproximativ 80 Km, cand mi-a venit ideea sa resetez consumu mediu, 9% si este un 320d 136 CP, nu este putin cam mult?

 

Vreau sa-i pun Xenon, cine poate sa-mi spuna daca mai e de cumparat si altceva in afara de faruri.

 

As mai vrea si un scirocol, Webasto, sau cum ii spune, cine stie cat m0-ar costa.

 

In rest masina merge prea frumos, sunt super incantat de ea, am conduso in total cam 140 Km, si 140 km am zambit incontinuu, e superba masinutza. Are o putere de ma lasa cu gura cascata, deja ma gandesc la un chip tuning, ca sa-mi rup barbia de volan cand o sa-mi cada fatza :blink:.

Link to comment
Share on other sites

pai ia farurile si atat. ridicatoarele de tensiune si toate cele sunt inauntru. stiu c-am scos eu odata farurile de pe a mea cu xenon si le-am pus pe alta masina care avea cu halogen si au functionat perfect.

65244[/snapback]

 

Din cate stiu eu, este nevoie si de recodarea pentru Xenon pt ca totul sa fie OK. E posibil ca la prima proba sa functioneze si asa, dar pentru a evita problemele pe termen lung este nevoie de recodare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Navigatia in Romania nu iti foloseste la nimic, doar ca sa stii ca o ai si nimic mai mult  :)

61179[/snapback]

 

am inteles ca sunt mai multe tipuri de navigatie (sisteme)... PDA... bla bla (nu mai stiu :)

dar ce am inteles ca GPS-ul a ajuns si in romania din 2006, asta un pic offtopic :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Clar, nu e nevoie de nici o recodare..... doh  :blink:

 

Citeste aici: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...indpost&p=72529

75524[/snapback]

 

nu tehazarda sa spui ca nu este nevoie de recodere. depinde de modelul masinii pe care se pun xenoanele, vezi ca e un topic mai amplu pe marginea acestui subiec pe forum.

Link to comment
Share on other sites

@crazydriver - citeste linkul, afirmatia mea era (un pic :blink: ) ironica.

 

@wlf - recodarea garanteaza functionarea 100% fara alte (mici) probleme cum ar fi intreruperi sau avertizari in "check control". Cred ca este in interesul comunitatii ca informatia aici sa fie completa si cat mai corecta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.