Jump to content

Placute frana


adrian121

Recommended Posts

De cateva zile mi s-a aprins becul pe bord de la placutele de frana. Si banuiesc ca trebuiesc schimbate zilele astea cat mai repede... Becul se stinge automat dupa ce le pun pe cele noi, sau trebuie pusa pe tester? Oare trebuiesc niste placute speciale cu vreun senzor inauntru pentru becul respectiv, adica cu vreun contact ceva? Mie mi-au gasit baietii de la service din cartier niste BOSCH-uri la 200 RON fatza si 230 RON spatele. Ce parere aveti, sunt bune astea? SI in al doilea rand ar trebui sa verific care placute sunt tocite, banuiesc ca trebuie schimbat doar un set, fie cel din fatza, fie cel din spate, nu ambele chiar deodata, nu? A, si trebuie geometria obligatori facuta dupa am inteles, nu?Thanks anticipat.
Link to comment
Share on other sites

De cateva zile mi s-a aprins becul pe bord de la placutele de frana. Si banuiesc ca trebuiesc schimbate zilele astea cat mai repede... Becul se stinge automat dupa ce le pun pe cele noi, sau trebuie pusa pe tester? Oare trebuiesc niste placute speciale cu vreun senzor inauntru pentru becul respectiv, adica cu vreun contact ceva? Mie mi-au gasit baietii de la service din cartier niste BOSCH-uri la 200 RON fatza si 230 RON spatele. Ce parere aveti, sunt bune astea? SI in al doilea rand ar trebui sa verific care placute sunt tocite, banuiesc ca trebuie schimbat doar un set, fie cel din fatza, fie cel din spate, nu ambele chiar deodata, nu? A, si trebuie geometria obligatori facuta dupa am inteles, nu?Thanks anticipat.

61495[/snapback]

deci placutele de frana au un fir care da la masa in momentul uzarii,nu trebuie pusa pe nici un tester,se vor stinge automat la montarea celor noi(ai grija sa cumperi placute cu firul respectiv , eu am cumparat fara sa controlez si surprise nu aveau fir asa ca a trebuit sa le schimb)

Link to comment
Share on other sites

mai ... e un magazin pe calea grivitei... dupa intersectia cu banu manta.. mai incolo un pic.... te poti si targui cu aia..... iti pot aduce textar si bendix..... si poate si altele nu stiu

 

la 320d... aia mi'au zis 2,1mil bendix fata, 1,4mil bendix spate.... cica 500mii senzoru..... cre ca se poate si negocia....

 

nu cumpara de la al padrino icer sau acer sau cum dracu le zice.... sunt super super bine prezentate, dar au la metal in ele de te doare sufletuuuu .... scartai ca trenu in gara....

 

apoi mai intreaba la lizeanu la dijital sau la vecini....

 

nu stiu ce sa zic... despre marci si alte chestii ..... as vrea si eu sa aflu care sunt cele mai .... placute....dar nu stiu nimic....

 

pe mine m'a costat 150mii schimbul pe spate la un atelier... la o cunostinta

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Apropo, pt cine mai are nevoie, cel mai ieftin si bine e sa le comnazi pe net la un site serios cum ar fi www.bimmerzone.com la automotive parts gasesti acolo tot ce vrei mai ales consumabile. spre exemplu placutele textar sunt la 55$ fata de pretul la care ajung aici la noi la bijnitarii nostri.
Link to comment
Share on other sites

Apropo, pt cine mai are nevoie, cel mai ieftin si bine e sa le comnazi pe net la un site serios cum ar fi www.bimmerzone.com la automotive parts gasesti acolo tot ce vrei mai ales consumabile. spre exemplu placutele textar sunt la 55$ fata de pretul la care ajung aici la noi la bijnitarii nostri.

62304[/snapback]

 

 

M-ai prostit... m-am uitat entuziasmat la site si zice shipping US only !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ferodo= CELE MAI PROASTE PLACUTE DE FRANA! Pt cine e tentat sa cumpere, sa renunte, scartaie cand e frig afara destul de tare, total aiurea, plus ca lasa alt fel de urme pe disc, nu au 1000 km si ma gandesc sa le schimb, e posibil sa duca di discul mai repede odata cu ele, nu merita experimentat! Solutia: Textar
Link to comment
Share on other sites

eu mi'am schimbat geamurile la oglinzi si a trebuit sa reconfigurez coeficientul aerodinamic .... 140E am dat..... o caruta de bani.....offfffff

61533[/snapback]

pe bune?!? inseamna ca pe mine, ca mi-a crapat parbrizul, o sa ma coste o avere sa aduc iar masina in parametrii cx dupa ce imi schimba geamul! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
am luat placute textar, de la karma auto, cica ar fi made in germany  :blink:

1.1 mil pt spate

2,4 mil pt fata

202893[/snapback]

 

Cu tot cu senzori ?

 

edit: La Filaret mi-au zis ca ma costa 2x120 euro - placutele fata/spate + 2x16 euro senzorii. Asta fara manopera.

Edited by MaQ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.