Jump to content

Sfat schimbare discuri de frana


Bogd

Recommended Posts

Dupa cum am mai zis, am o problema cu franarea. Tremurat peste 70-80km/h.

Toti mecanicii o tin una si buna: discurile de frana, mai ales ca acum am niste Zimmerman cu ATE.

Bun, vreau sa pun originalele.

Intrebare care se pune este urmatoarea. Unde sa le schimb? Bavaria? Filaret? Sa le aduc de afara si sa le montez eu?

Mi-e teama ca pun aceste discuri si placute si ca tot am probleme cu tremuratul. In conditii normale, dupa schimbatul pieselor nu mi le mai ia nimeni inapoi daca tot se manifesta tremuratul, dar nici eu nu pot accepta situatia data si probabil voi face spume.

Atata vreme cat un service imi spune ca de la discuri e si prin schimbare n-am rezolvat nimic, eu cu cine ma cert?

Link to comment
Share on other sites

le schimbi singur acasa, ce mare lucru, dai roata jos, desfaci etrieru si suport etrier, ai un surub cu care este prins discu si gata. Pui pe ala nou si ai terminat.

De ce sa le dai banii la aia la service? e chiar simplu

Nu ai inteles. Le schimb eu si sa zicem ca tot mai tremura. Pe cine strang de gat?

Link to comment
Share on other sites

le schimbi singur acasa, ce mare lucru, dai roata jos, desfaci etrieru si suport etrier, ai un surub cu care este prins discu si gata. Pui pe ala nou si ai terminat.

De ce sa le dai banii la aia la service? e chiar simplu

Nu ai inteles. Le schimb eu si sa zicem ca tot mai tremura. Pe cine strang de gat?

 

 

doar un service serios ia piesa inapoi daca defectul nu e remediat !..La reprezentanta ai sanse maxime sa primesti refund ...In schimb daca ala e defectul vei plati destul de scump acolo manopera si piesa!..Si la Filaret primesti refund daca piesa e de la ei ,...dar cel mai bine intrebi inainte

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am mai zis, am o problema cu franarea. Tremurat peste 70-80km/h.

Toti mecanicii o tin una si buna: discurile de frana, mai ales ca acum am niste Zimmerman cu ATE.

Bun, vreau sa pun originalele.

Intrebare care se pune este urmatoarea. Unde sa le schimb? Bavaria? Filaret? Sa le aduc de afara si sa le montez eu?

Mi-e teama ca pun aceste discuri si placute si ca tot am probleme cu tremuratul. In conditii normale, dupa schimbatul pieselor nu mi le mai ia nimeni inapoi daca tot se manifesta tremuratul, dar nici eu nu pot accepta situatia data si probabil voi face spume.

Atata vreme cat un service imi spune ca de la discuri e si prin schimbare n-am rezolvat nimic, eu cu cine ma cert?

 

bogd, masina ta da imediat in 70000 de km, asa ca nu e nici un bai daca ramai cu discuri noi pe masina chiar daca nu aia e problema, pentru ca oricum trebuiau schimbate in viitorul apropiat.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt absolut sigur cĂŁ nu vei primii ĂŽnapoi banii pe discuri dacĂŁ tremuratul nu dispare.

 

Discurile sunt consumabile.

 

ĂĂži vor spune cĂŁ existĂŁ mai multe cauze pentru acel tremurat iar discurile uzate reprezintĂŁ doar una dintre cauze.

 

Am avut de-a face cu AB Âşi Filaret, Âştiu ce vorbesc.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am mai zis, am o problema cu franarea. Tremurat peste 70-80km/h.

Toti mecanicii o tin una si buna: discurile de frana, mai ales ca acum am niste Zimmerman cu ATE.

Bun, vreau sa pun originalele.

Intrebare care se pune este urmatoarea. Unde sa le schimb? Bavaria? Filaret? Sa le aduc de afara si sa le montez eu?

Mi-e teama ca pun aceste discuri si placute si ca tot am probleme cu tremuratul. In conditii normale, dupa schimbatul pieselor nu mi le mai ia nimeni inapoi daca tot se manifesta tremuratul, dar nici eu nu pot accepta situatia data si probabil voi face spume.

Atata vreme cat un service imi spune ca de la discuri e si prin schimbare n-am rezolvat nimic, eu cu cine ma cert?

 

 

imi dau seama ca vrei sa le pui noi. insa, ai putea lua in calcul sa cumperi unele second (dezmembrari). stiu ca mult centre de acest gen ofera o garantie (1-2 luni sau poate mai mult, depinde de piesa). in cazul in care tremura in continuare, le poti duce inapoi si spui ca "nu sunt bune". daca ti se dau banii inapoi sau alt produs contravaloarea aceleiasi sume vei intreba inainte de a le cumpara. daca dispare tremuratul ai putea face la fel: le duci inapoi, spui ca nu sunt bune, si iti iei banii inapoi, apoi iti cumperi unele noi/originale si scapi.

 

ar fi doar deranjul montat/demontat dar daca se zice ca nu e greu si o poti face chiar tu ai putea-o considera ca alternativa.

Edited by dallexxis
Link to comment
Share on other sites

nu am de gand sa incerc cu sh, pentru ca voi avea ubiul ca sunt problematice. singura varianta este cu discuri si placute noi. mie mi-e tare teama ca nu scap de tremurat si atunci sa te tii. clar ajung in reprezentanta, am speranta ca ei pot afla ce si cum.
Link to comment
Share on other sites

nu am de gand sa incerc cu sh, pentru ca voi avea ubiul ca sunt problematice. singura varianta este cu discuri si placute noi. mie mi-e tare teama ca nu scap de tremurat si atunci sa te tii. clar ajung in reprezentanta, am speranta ca ei pot afla ce si cum.

 

 

sa incercam altfel: cei care mai stiu si alte cauze din cauza carora ar putea apare tremuratul sa posteze (in afara de placute si discuri). faci o "lista" cu posibilele cauze, verifici daca la masina ta sunt probleme cu piesa/ele respectiva/e si o/le iei prin eliminare. :)

Link to comment
Share on other sites

nu am de gand sa incerc cu sh, pentru ca voi avea ubiul ca sunt problematice. singura varianta este cu discuri si placute noi. mie mi-e tare teama ca nu scap de tremurat si atunci sa te tii. clar ajung in reprezentanta, am speranta ca ei pot afla ce si cum.

 

Eu nu as merge la reprezentanta, am avut de a face cu ei si mi se par amatori. Am avut un accident cu masina, aveam capota indoita si nu se mai deschidea. Au bagat o ranga si mi-au ridicat-o cu forta rupandu-mi inchiderea, iar pe devizul de reparatie nu mai spun ce au bagat. La reprezentanta as merge doar pentru operatiuni delicate, doar dupa ce am copnsultat si alte surse, insa sper sa nu se ajunga acolo. In cazul tau mi-as cumpara discuri noi BREMBO si le-as schimba intr-un service bun. Brembo e firma foarte buna, am vazut multe masini sport cu sisteme de franare de la BREMBO. Placute de frana as pune Textar, mi s-au parut identice la performanta cu cele originale.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Pune discuri originale daca te apuci. In nici un caz Brembo. Am pus eu si in 30.000 Km s-au ovalizat. Acum am

exact aceleasi simptome ca la tine. Si eu tot originale o sa pun.

O zi buna!

 

Poate ai trecut cu ele prin apa cand erau incinse, nu cred ca discurile Brembo sunt proaste.

 

LE: poate erau contrafacute, eu stiu cativa care si-au pus Brembo si nu au probleme.

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

E posibil ca discurile sĂŁ fi fost contrafĂŁcute.

 

Brembo face discuri foarte bune, este probabil cel mai celebru producãtor de frâne pentru maºini de Înaltã performanÞã.

Asta nu Înseamnã cã toate discurile lor sunt foarte bune, este posibil ca un disc ventilat Brembo pentru un E46 320d sã fie mai slab calitativ decât unul ATE sau Textar.

 

Au niÂşte kit-uri foarte miÂşto care includ si etrierele, ĂŽn acelea aÂş avea ĂŽncredere deplinĂŁ ĂŽnsĂŁ preĂžurile sunt mari.

 

http://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=175288

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.