Jump to content

Bine de stiut, cei cu 318i > 2002


Recommended Posts

Pt motive de "dead link" o sa postez aici articolul si poze

 

Evidence as a result of service per schedule, or is this poor mechanical engineering that's not robust, or both? Completely cloaked up pressure valve and various hose. As a result, oil leak everywhere else!

 

Guys, if you have not replaced your E46 crankcase ventilation's oil separator (also called pressure valve) before, you may want to yank the old one out (~RM170; part number 11617503520) and save your engine. Apparently only E46 uses this non-robust design.

 

See how the spiral passage inside a oil separator is completely filled with sludge! It's as dense as cinnamon bun.

 

linkul aici http://www.bmwclubmalaysia.com/forums/showthread.php?t=12297

 

e bine de verificat. poate afecta tot motorul

post-5415-1223510447_thumb.jpg

post-5415-1223510450_thumb.jpg

Edited by B.M.W.
Link to comment
Share on other sites

Daca te duci la Filaret si intrebi de 318 i face lift (valvetronic) se iau aia TOTI cu mainile de cap! Cica ar fi cel mai problematic motor... prost rau!

 

Adica mai prost ca M43-ul?

Mai putin fiabil ca M43, datorita sistemului valvetronic, care zic ca se strica extrem de des!

Link to comment
Share on other sites

e piesa cu nr 1

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...;fg=15&hl=1

 

motorul se gaseste pe e46 316i 318i/ci dupa 2002

Z4 2.0i

X3 2.0i

E87 120i

E90/E91 318i/320i

 

nu ar treaba cu valvetronicu .. e doar o valva care se poate bloca

 

Daca te duci la Filaret si intrebi de 318 i face lift (valvetronic) se iau aia TOTI cu mainile de cap! Cica ar fi cel mai problematic motor... prost rau!

 

Adica mai prost ca M43-ul?

Mai putin fiabil ca M43, datorita sistemului valvetronic, care zic ca se strica extrem de des!

 

valvetronicu se gaseste pe toate motoarele noi pe benzina, mai putin pe m3

 

asta include marile V12, toate motoarele S6 si cele S4

Edited by B.M.W.
Link to comment
Share on other sites

S-o gasi valvetronicul pe toate motoarele noi pe benzina dar numai la e46 318 se strica non stop!

 

non stop? zi-mi si mie unde ca nu gasesc tigari la ora asta si as mai baga o bere :). cred ca esti rautacios. eu nu cred ca ai auzit sau ai vazut tu personal vreodata de un valvetronic stricat. de fapt mecanicii de la filaret se refera la elementele de la distributie care sunt din plastic si nu la valvetronic. pt cultura ta generala functia valvetronicului cand se strica este preluata de o clapeta de acceleratie care se afla pe motor pt orice eventualitate. deci nu e ceva grav. din ce am inteles defectiuni la valvetronic au fost reportate prin asia si singapore de se mirau si aia de ce numai la ei se intampla. ciao

Edited by B.M.W.
Link to comment
Share on other sites

S-o gasi valvetronicul pe toate motoarele noi pe benzina dar numai la e46 318 se strica non stop!

 

Nu crezi ca exagerezi un pic ? din auzite orice se poate generaliza iar service-urile din romania sunt praf ... astea sunt minime si maxime ce zici tu daca ai fi vazut un valvetronic stricat pe un 318 inseamna ca la toate se strica ??? slab post sincer mai bine te abtineai un pic

Link to comment
Share on other sites

azi am fost la mecanicu meu sa schimb antigelu si am incercat sa verific si valva respectiva. este situata sub galeria de admisie si nu am reusit mare lucru. am reusit totusi sa verific 2 furtunuri care au legatura cu valva si se prezinta ok.

 

valva se blocheaza cand apare asa numitul fenomen "sludge" ca rezultat a intervalelor mari intre schimburile de ulei. daca uleiul este schimbat la macar 10 mii de km nu ar trebui sa apara asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

sunt probleme si probleme... nu cred ca cei de la Filaret nu au habar ce e un motor 318i cu valvetronic...

 

cred ca mai conteaza si cu cine ai stat de vorba acolo... daca oi fi nimerit pe nea Gica ala, de ridica bariera, n-ai facut nicio scofala !

 

parerea mea !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.