Jump to content

care este diferenta


Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nicicum daca schimbi filtrul de aer la timp :lol:

 

deci mai bine schimbam 3 filtre de aer in 30.000 km si uleiul o singura data , decat sa facem schimbul de ulei de 3 ori.

 

de acum incolo o sa dau mai putini bani la revizie? sau poate nu? :)

Link to comment
Share on other sites

nu sunt.

 

nu compara vechea cu noua tehnologie.

 

 

de ex la mine tre sa astept pana trece acul de albastru sa pot pleca dimineata. la cele noi se poate dupa 1min.

 

tehnologia de acum 15 ani fata de cea de acum e diferita,chiar daca folosim acelasi ulei.

evident,fiecare masina cu specificatiile ei,uleiul pt una noua nu e neaparat cel mai bun pt una cu o vechime de 15 ani;nu degeaba ti-am dat 10w40...

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

un ulei bun e mai scump decat un ulei ieftin schimbat de 3 ori in acelasi interval

 

 

eu sunt conservator,putin invechit in idei.

 

nu vreau sa deschid discutii,dar motorul avand multi km prefer schimburi de filtre si ulei dese.

 

fac si o analogie.... :) o rosie mica crescuta de taran in gradina, fata de una din sera modificata genetic frumoasa si mare. cam asa e si cu uleiul.

Link to comment
Share on other sites

Cum adica sa nu fiu multumit? Ce poti sa simti ca sa spui ca nu esti multumit de un ulei? Vreau sa-l schimb deoarece pe majoritatea site-urilor de uleiuri pe care am intrat, dupa ce am scris ce masina am, recomandarea era acest ulei. Si avand in vedere ca in aproape 13k km a consumat cam 5-600ml, cred ca merge si un ulei mai subtire. Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
5w-30...merge mult mai bine decat 5w-40, chiar daca are ceva km , chiar daca si consuma putin ( 1-1,5l / 10.000 km ).

ok... o sa ii pun kiar saptamana asta 5w30 LL04... 150mii km cred ca nu-s multi pt un 3.0d si orice masina cred ca papa 1-2l de ulei la 10mii km indiferent de nr de km pe care ii are.

1-2 L de ulei la 10k???:):O:O:O

este foarte mult draq.....pai care il schimb la 20k uleiul ar trebui sa completez 4 litri?::lol::O:O:O

Link to comment
Share on other sites

5w-30...merge mult mai bine decat 5w-40, chiar daca are ceva km , chiar daca si consuma putin ( 1-1,5l / 10.000 km ).

ok... o sa ii pun kiar saptamana asta 5w30 LL04... 150mii km cred ca nu-s multi pt un 3.0d si orice masina cred ca papa 1-2l de ulei la 10mii km indiferent de nr de km pe care ii are.

1-2 L de ulei la 10k???:):O:O:O

este foarte mult draq.....pai care il schimb la 20k uleiul ar trebui sa completez 4 litri?::lol::O:O:O

 

pana in 700 ml la 10000 km .mie ata mi-au spus la BanatCar ca este normal sa consume

Link to comment
Share on other sites

Imediat cum am schimbat uleiul am sesizat un sunet diferit al motorului. Am avut Castrol 5w40 si am pus BMW 5w30. Atat la ralanti (cu capota deschisa) cat si in mers, la accelerari in forta, mi se pare ca motorul suna mai nervos; sau, altfel spus, mai galagios. Nu ma deranjeaza, dar mi s-a parut curios.

 

PS: Am gasit acum pe net mai multe persoane care au simtit aceasta diferenta la trecerea la ulei BMW.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut,am si eu cateva intrebari fara raspuns.

Am un 316i din 2001 si nelamurirea este daca sa schimb uleiul sau nu?

In motor este Castrol 0W-30 LL schimbat la 123.000 km si acum masina are 138.000 km.Tipul asta de ulei se schimba la 20.000 km sau la 30.000 km?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.