Jump to content

Pregatire Bluetooth - e90 320d


paulgsm

Recommended Posts

Salutare

 

Vreau sa cumpar un 320d (e90) Steptronic, etc. cu iDrive Business dar in meniul sau nu apare partea de Bluetooth cu toate ca pe volan apar butoanele cu respectivele comenzi. Banuiesc ca are doar pregatire BT. As dori sa stiu daca prin cumpararea unui modul (pret, de unde se cumpara eventual) iDriveul va recunoaste in meniu si functia de BT. Nu ma refer la sisteme BT after market ci la cele instalate din fabrica.

 

Si inca ceva.

 

Pe radio CD scrie Radio Business. Stiu ca Radio Business (la modelele fara iDrive) nu citeste fisiere mp3. Se pastreaza ''regula'' si daca acest tip de radio este pe un model cu iDrive Business ?

 

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Pe radio CD scrie Radio Business. Stiu ca Radio Business (la modelele fara iDrive) nu citeste fisiere mp3. Se pastreaza ''regula'' si daca acest tip de radio este pe un model cu iDrive Business ?

 

 

Merci

se pastreaza regula in sensul ca nu citeste mp3. dar am inteles ca se poate decoda la reprezenta. dar nu are magazie de cd-uri in portbagaj?

sau mai simplu iei un mp3-player si il bagi la aux in cotiera.

eu am magazie de cd-uri si mai mult de 4 cd-uri nu am avut niciodata in ea.

 

 

"All US cars e9x are pre-wired for "telephone preparation" (SA640). European cars do not have this option standard."

 

mai multe detalii http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=122545

Link to comment
Share on other sites

Masina este sh. din 2005. Stiu ca sistemele audio tip Business (de pe modelele fara iDrive) sunt mai slabe calitativ decat cele Professional. Am bagat un cd cu trackuri (nu am avut cu mp3) si se auzea .... meserias :).

 

Mai astept raspunsuri ... vad ca pererile sunt impartite.

Link to comment
Share on other sites

Daca are navi, citeste mp3.

 

iti dau dreptate acum, dar partial. stiu un bmw E90 318d din 05/2007 cu cd player Bussiness si IDrive si citeste mp3. dar modelele din 2005 nu citesc mp3.

Masina este sh. din 2005. Stiu ca sistemele audio tip Business (de pe modelele fara iDrive) sunt mai slabe calitativ decat cele Professional. Am bagat un cd cu trackuri (nu am avut cu mp3) si se auzea .... meserias :).

 

Mai astept raspunsuri ... vad ca pererile sunt impartite.

 

deci nu citeste mp3. asta e parerea mea si iti dau drept exemplu masina mea.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Deci daca masina are navi bussines si ai luat-o din Germania (nemtii fac uprgade de soft) citeste si mp3.Cine are navigatie proffesional si are masina fabricata in 2005-2006 trebuie sa faca un update de soft ca sa mearga (daca nu cumva l-au facut inainte).Eu am navi bussines si citeste mp3 atat dvd-ul din fata cat si magazia.

paulgsm butoanle de pe volan au insemnele standard daca ai comenzi pe volan dar daca nu ai in meniul idrive chestia cu bluetooth insemna ca nu ai (modulul sau ce o fi).

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu am modul Bluetooth dar nu se poate cumpara si monta ulterior (repet NU aftermarket ci exact modul ce se instaleaza din fabrica la modelele cu BT) ?

 

Nu are magazie de CD-uri in portbagaj.

 

Are alte dotari de bun simt:

 

- senzori lumini/ploaie;

- xenon;

- scaune incalzite;

- jante 17'' cu, cauciucuri de iarna Dunlop, noi ( + un set jante iarna cu capace originale);

- faruri ceata;

- cruise control;

- steptronic;

- parktronic spate;

Edited by paulgsm
Link to comment
Share on other sites

Este retrofit kit OEM, dar e cam scump. Intreaba la AB.

 

Si eu cautam zilele astea un modul ULF de BT, ma rog, pentru alt model, si se pare ca pe bimmernav.com se gasesc. La mine e mai simplu, am deja modul de BMW Assist, n-am nevoie de cat de modul ULF si atat, restul este deja in masina.

 

http://www.bimmernav.com/store/catalog/bmw...ec88af06bc35321

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
salut am si eu o intrebare.am comenzi handsfree pe volan am mufa aux-in in cotiera.cum fac sa conectez telefonul la masina?unde gasesc dispozitivul pentru telefon?si merg doar anumite tipuri de telefon sau se poate cu oricare...cum functioneaza sistemul bluetooth?multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Eu am un 520d dar ma gandesc ca se aseamna sistemele de BT.

 

Ce contine un kit de retrofit de BT? Pe langa modulul de comunicatie ti se mai ofera ceva? Gen microfon etc?

 

Ma gandesc ca poate daca se ofera microfon, poate e mai aproape posibilitatea de a monta si comanda vocala.

 

P.S. cand se monteaza kitul de BT, este nevoie si de activare din soft sau e suficienta doar montarea lui?

Link to comment
Share on other sites

salut am si eu o intrebare.am comenzi handsfree pe volan am mufa aux-in in cotiera.cum fac sa conectez telefonul la masina?unde gasesc dispozitivul pentru telefon?si merg doar anumite tipuri de telefon sau se poate cu oricare...cum functioneaza sistemul bluetooth?multumesc.

comezi ai pe volan, dar daca nu ai si interfata pentru telefon si BT din fabrica, nu merge.

mufa de AUX este doar pentru mp3 player. nu poti sa legi telefonul la ea. este defapt o mufa prin care ajungi la sistemul audio, nimic mai mult, nu poti controla din vreun buton nimic, decat volumul.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un 520d dar ma gandesc ca se aseamna sistemele de BT.

 

Ce contine un kit de retrofit de BT? Pe langa modulul de comunicatie ti se mai ofera ceva? Gen microfon etc?

 

Ma gandesc ca poate daca se ofera microfon, poate e mai aproape posibilitatea de a monta si comanda vocala.

 

P.S. cand se monteaza kitul de BT, este nevoie si de activare din soft sau e suficienta doar montarea lui?

 

uite aici

E90_Bluetooth_Retrofit___with_Preparation.pdf

Link to comment
Share on other sites

Daca are navi, citeste mp3.

 

iti dau dreptate acum, dar partial. stiu un bmw E90 318d din 05/2007 cu cd player Bussiness si IDrive si citeste mp3. dar modelele din 2005 nu citesc mp3.

Masina este sh. din 2005. Stiu ca sistemele audio tip Business (de pe modelele fara iDrive) sunt mai slabe calitativ decat cele Professional. Am bagat un cd cu trackuri (nu am avut cu mp3) si se auzea .... meserias <_<.

 

Mai astept raspunsuri ... vad ca pererile sunt impartite.

 

deci nu citeste mp3. asta e parerea mea si iti dau drept exemplu masina mea.

masina sh 320 d 2005 luna 7 E90 si citeste mp3.....eu asa am luat-o de la neamt!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.