Jump to content

martor aprins in bord!


petry20

Recommended Posts

Ieri am schimbat placutele de frana pe spate *TRW* cu tot cu senzor, am resetat martorul din bord..toate bune pana azi dimineata cand s a aprins din nou martorul de placute in bord..azi toata ziua am stat intr un service unde *profesionistii nostrii romani s au plimbat pe langa masina..au pus testerul pe ea de 20 de ori si intr un final si au dat seama ca nu au nici o treaba cu meseria asta///..INTREBARE DE BARAJ:..de ce mi sta martorul aprins daca am schimbat si placutele si senzorul..ambele sunt noi?
Link to comment
Share on other sites

Ieri am schimbat placutele de frana pe spate *TRW* cu tot cu senzor, am resetat martorul din bord..toate bune pana azi dimineata cand s a aprins din nou martorul de placute in bord..azi toata ziua am stat intr un service unde *profesionistii nostrii romani s au plimbat pe langa masina..au pus testerul pe ea de 20 de ori si intr un final si au dat seama ca nu au nici o treaba cu meseria asta///..INTREBARE DE BARAJ:..de ce mi sta martorul aprins daca am schimbat si placutele si senzorul..ambele sunt noi?

iti mai sta aprins martorul la bord?daca da,iti spun eu ce sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot vad ca discutati pe tema asta, iar eu sunt destul de nou pe aici, am si eu o intrebare: De unde se pot cumpara acesti senzori? Se strica odata cu placutele? Nu mai pot fi refolositi?

 

Poate vi se par idioate intrebarile mele, dar va rog totusi sa nu dati cu pietre...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ca tot vad ca discutati pe tema asta, iar eu sunt destul de nou pe aici, am si eu o intrebare: De unde se pot cumpara acesti senzori? Se strica odata cu placutele? Nu mai pot fi refolositi?

 

Poate vi se par idioate intrebarile mele, dar va rog totusi sa nu dati cu pietre...

 

:)

 

in general le cumperi o data cu placutele, dar gasesti la majoritatea magazinelor de piese auto. in general e bine sa ii schimbi la fiecare schimb de placute, mai ales daca se aprinde martorul in bord.

Link to comment
Share on other sites

DACA AI UN APARAT DE MASURA rezolvi problema asta foarte usor ....verifica cele 2 fire (adica senzorul) trebuie sa fie in scurt sa nu-ti mai indice in bord ....daca nu sunt in scurt atunci undeva firele s-au intrerupt (CAUZA O AFLII SINGUR) ......BAFTA
Link to comment
Share on other sites

fire in scurt cel mai probabil :) am si eu aceasi problema senzori noi si sta aprins becul,s-a stins intr-o zi singur doar ca sa se aprinda iar dupa 3-4 ore

@danrzc daca nu se aprinde becul in bord in principiu ar merge si senzorii vechi :)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Ca tot vad ca discutati pe tema asta, iar eu sunt destul de nou pe aici, am si eu o intrebare: De unde se pot cumpara acesti senzori? Se strica odata cu placutele? Nu mai pot fi refolositi?

 

Poate vi se par idioate intrebarile mele, dar va rog totusi sa nu dati cu pietre...

 

:)

senzorul se strica odata cu schimbarea placutelor, cand se uzeaza placutele taie senzorul si asa se aprinde martorul pe bord.

nu stiu ce fel de senzor sunt la modelele mai vechi, de zceti ca sunt ieftine, dar la E90 senzorul de placute spate a fost 100 lei, si este o piesa care se face doar de BMW, adica originala, asa mi-a spus si mecanicul si cel de la magazinul de piese, de unde am luat restul pieselor pentru revizie.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot vad ca discutati pe tema asta, iar eu sunt destul de nou pe aici, am si eu o intrebare: De unde se pot cumpara acesti senzori? Se strica odata cu placutele? Nu mai pot fi refolositi?

 

Poate vi se par idioate intrebarile mele, dar va rog totusi sa nu dati cu pietre...

 

:)

senzorul se strica odata cu schimbarea placutelor, cand se uzeaza placutele taie senzorul si asa se aprinde martorul pe bord.

nu stiu ce fel de senzor sunt la modelele mai vechi, de zceti ca sunt ieftine, dar la E90 senzorul de placute spate a fost 100 lei, si este o piesa care se face doar de BMW, adica originala, asa mi-a spus si mecanicul si cel de la magazinul de piese, de unde am luat restul pieselor pentru revizie.

 

 

Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Ca tot vad ca discutati pe tema asta, iar eu sunt destul de nou pe aici, am si eu o intrebare: De unde se pot cumpara acesti senzori? Se strica odata cu placutele? Nu mai pot fi refolositi?

 

Poate vi se par idioate intrebarile mele, dar va rog totusi sa nu dati cu pietre...

 

:)

senzorul se strica odata cu schimbarea placutelor, cand se uzeaza placutele taie senzorul si asa se aprinde martorul pe bord.

nu stiu ce fel de senzor sunt la modelele mai vechi, de zceti ca sunt ieftine, dar la E90 senzorul de placute spate a fost 100 lei, si este o piesa care se face doar de BMW, adica originala, asa mi-a spus si mecanicul si cel de la magazinul de piese, de unde am luat restul pieselor pentru revizie.

 

 

Multumesc mult

 

 

 

 

SE poate inchide....a fost cablajul de la senzor dus...desteptii care mi au pus senzorul nu mi au legat bine cablajul si a frecat pana s a rupt...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.