Jump to content

suierat


Recommended Posts

am un 320d din 2004 adus din germania de vreo 2 luni. nu am mers eu sa-l aduc...l-am vazut doar in poze. problema e ca la viteze de peste 100km/h la usa soferului se aude un suierat. Am observat ca pragul ornamental de plastic a fost montat invers si probabil ca usa se ridica peste el (fortat). am lipit si chederul unde parea dezlipit...si totusi inca se aude...ce mai pot sa-i fac?
Link to comment
Share on other sites

Oricum se aude un suierat la e46. Dar poate la tine e accentuat din cauza ornamentului.

 

 

Eu nu cred...pt ca la usa din dreapta nu se aude...+ ca sa nu uitam ca usa de la sofer e cea mai utilizata.

Oricum...stie cineva cam cat costa un cheder sau daca se poate cumpara de pe net...

...si vechea mea problema...UN SERVICE BUN IN TIMISOARA...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare,

 

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste o problema (poate e mult spus problema) pe care o am cu un E46 din 2004. Pe scurt, dupa ce depasesc 100 km/h se aude un suierat de vant in masina, care mi se pare ca s-a accentuat in ultima perioada - este insa posibil sa fie doar o impresie, dat fiind ca sunt destul de "obsedat" de zgomotele din masina. Cel mai probabil pe la usi se aude din cate am reusit sa imi dau seama, nu se simte curent, nu se aude foarte tare, insa ma deranjeaza <_<

 

Ma gandesc sa schimb chederele in primavara, insa as vrea sa stiu daca a mai facut cineva asta si daca rezolva ceva sau este vorba de o alta "boala" la E46 si nu are rost sa ma pun sa cheltuiesc bani aiurea? Si daca tot am zis de bani, cam pe la ce pret m-ar ajunge?

 

Multam fain!

Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-a intamplat dupa ce au schimbat parbrizul, incearca sa pozitionezi stergatoarele cat mai jos posibil. ( e greu sa le scoti iti trebuie o presa speciala). Mie de la ele imi faceau zgomot in masina. Cand au schimbat parbrizul le-au pus la loc putin mai sus si dupa 100 km suierau. Chederele de la usi e putin probabil.
Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-a intamplat dupa ce au schimbat parbrizul, incearca sa pozitionezi stergatoarele cat mai jos posibil. ( e greu sa le scoti iti trebuie o presa speciala). Mie de la ele imi faceau zgomot in masina. Cand au schimbat parbrizul le-au pus la loc putin mai sus si dupa 100 km suierau. Chederele de la usi e putin probabil.

 

Hmm... la parbriz nu am umblat, iar in ceea ce priveste stergatoarele ma gandeam chiar sa le ridic putin, pt ca cel din stanga sa stearga ceva mai mult din parbriz. Voi reconsidera acum asta...

 

Multam de sfat.

 

 

Verifica atat chederele de la usa cat si pe cele de la geam.

Chederele sunt destul de scumpe, cred ca in jur de 300 de lei bucata.

 

Auzisem ca sunt destul de scumpe, insa speram sa fie doar zvonuri <_<

Ideea este ca as da banii astia pana la urma, insa sa stiu ca si rezolva pb. M-ar cam durea sufletul sa schimb chederele si sa nu se simta nici o diferenta.

Cred ca pana la urma cel mai ok ar fi sa merg la Contempo si sa cer o parere si de la ei. Daca o sa imi spuna sa le schimb si va fi degeaba... poate imi fac o reducere ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-e imi vajaie la peste 120 km/h si daca o spal la jet si baga aia foarte de aproape jetul imi baga ceva strpoi in masina(pe langa geam), doar ca eu am coupe si asta e cam boala generala.Din ce am observat chederele sunt "aplatizate", si asta pare a fi buba.
Link to comment
Share on other sites

Daca suieratul se aude de la usi cu siguranta sunt chederele, mai exact cele interioarecare se afla pe rama caroseriei...iar despre pret sa stii ca sunt cam 100E bucata...am avut si eu aceeasi problema dar am apelat la un spray cu silicon special pt cauciuc cumparat de la BMW...partea masoala este ca dupa mai multe spalari sau dupa o perioada ploioasa necesita reaplicare...asa ca mai bine schimbi chederele! <_<
Link to comment
Share on other sites

Daca suieratul se aude de la usi cu siguranta sunt chederele, mai exact cele interioarecare se afla pe rama caroseriei...iar despre pret sa stii ca sunt cam 100E bucata...am avut si eu aceeasi problema dar am apelat la un spray cu silicon special pt cauciuc cumparat de la BMW...partea masoala este ca dupa mai multe spalari sau dupa o perioada ploioasa necesita reaplicare...asa ca mai bine schimbi chederele! :)

 

Hmm... nu e o idee rea, cu atat mai mult cu cat am cumparat in vara un spray pt tratarea cauciucului de la BMW, pt ca pe atunci imi cam scartaiau chederele <_< insa nu am apucat sa il folosesc. Incerc zilele astea si revin cu feedback :bashwall:

 

Multam

Link to comment
Share on other sites

Eu citisem pe un topic strain ca este ceva specific e46 acel suierat. Cel mai probabil este de la plasticele care pleaca de la parbriz si ajung la lunea, pe deasupra usilor, prinse de caroserie (stiti de care zic). Alea suiera si tot alea trosnesc (la masinile mai vechiute) cand mergi prin denivelari
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.