Jump to content

aseara am comis-o si eu


trink

Recommended Posts

aeara pe la 23.00 mergeam linistit pe o strada din otopeni cu pisika mea si intr-o intersectie am zis sa fac si eu un lucru bun sa intru frumos dand-o de fund dar spre neplacerea mea am prins o trecere de pietoni lucioasa care m-a propulsat intr-o bordura si m-a aruncat intr-un mic gard de plasa dar spre norocu meu nu am luat plasa ci teava groasa din metal care sustinea gardul. masina e nu e ranita grav... doar bara , farul stanga aripa grila contraaripa proiectoarele spalatorul de faruri si suportul de bara in rest e ok.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

aeara pe la 23.00 mergeam linistit pe o strada din otopeni cu pisika mea si intr-o intersectie am zis sa fac si eu un lucru bun sa intru frumos dand-o de fund dar spre neplacerea mea am prins o trecere de pietoni lucioasa care m-a propulsat intr-o bordura si m-a aruncat intr-un mic gard de plasa dar spre norocu meu nu am luat plasa ci teava groasa din metal care sustinea gardul. masina e nu e ranita grav... doar bara , farul stanga aripa grila contraaripa proiectoarele spalatorul de faruri si suportul de bara in rest e ok.

 

"Niciun lucru bun nu ramane nepedepsit"

:)

 

Mai bine renunta la ele.. :)

Link to comment
Share on other sites

morala?nu incercati sa faceti pe ciumetii daca nu aveti autoblocant si daca nu va cunoasteti foarte bine masina...

 

 

Eu zic ca pana la daca e freaza corecta , adica :

 

"morala?nu incercati sa faceti pe ciumetii"

 

restul e cancan, pe drumurile publice ne deplasam. In garduri sarim la noi in curte, pe camp, undeva izolati de oamenii normali care merg sa-si cumpere bors de la magazinul de la chiosc si care risca sa moara ca nu stiu ce shumi incearca nu stiu ce rotire ..... :)

 

SUNTEM SOFERI NU PILOTI ...

Link to comment
Share on other sites

Data viitoare (da! va exista si o data viitoare) incearca sa faci chestia asta in treapta 1 sau 2 la maxim 40-50 km/h si in cazul in care vezi c-o pierzi, calca ambreiajul si ATAT! Nu calci frana sub nici o forma!!! In acelasi timp, virezi in directia in care "se duce" fundul. Si ai sa vezi ca se calmeaza instant. Daca nu ne placeau chestiile astea si nu aveam o farima de pilotaj in singe, nu ne luam BMW-uri ci poate eram vajnici conducatori de Sandero 1.5dci (alea snt masini pentru sofereala).

 

Depinde de spaÞiul pe care-l ai la dispoziÞie, de uzura pneurilor, de aderenÞã.

 

Nu cred cã este bine sã Încerci aºa ceva pe un drum public pânã nu ai fãcut asta de mai multe ori Într-un poligon.

Link to comment
Share on other sites

Data viitoare (da! va exista si o data viitoare) incearca sa faci chestia asta in treapta 1 sau 2 la maxim 40-50 km/h si in cazul in care vezi c-o pierzi, calca ambreiajul si ATAT! Nu calci frana sub nici o forma!!! In acelasi timp, virezi in directia in care "se duce" fundul. Si ai sa vezi ca se calmeaza instant. Daca nu ne placeau chestiile astea si nu aveam o farima de pilotaj in singe, nu ne luam BMW-uri ci poate eram vajnici conducatori de Sandero 1.5dci (alea snt masini pentru sofereala).

 

asta am facut cu a 2 am luat-o fara frana de mana pe la 40 dar naspa a fost ca dupa ce am intrat in curba am prins o mizerie daia de trecere lucioasa si de acolo s-a terminat, pt ca masina era aproape dreapta dar m-a aruncat cu roata din spate in bordura si m-a intors la90 de grade , nu am mai avut timp sa mai trag frana de mana sa o indrept pt ca doar stiti stradutele astea in 2 m nu prea mai ai tim si nici schumi nu sunt.

Edited by trink
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Mai ºtiu eu pe cineva care a luat un stâlp de parcare Într-o parcare Carrefour. :)

nu e de ras, pentru ca uneori nu ii vezi prea bine stalpii aia...

era sa iau si eu unul de la selgros si unul din carefour... si mergeam f incet si linistit, doar ca i-am vazut in ultima clipa si am tras de volan sau am franat :)

Link to comment
Share on other sites

Patind inveti :) Din seria "ciumeti" m-a sunat aseara un pusti cu 320i e36, se dadea cu cineva catre Cluj si din 3 capat, cam 140km/h in loc de 4 a dat 2 :) Ii trebuia cuiul de tractare ca "face motorul ca un camion Roman". Acelasi sfat care i l-am dat lui ti-l dau si tie: Chill.

Si nu au sarit pistoanele prin capota? :)

Link to comment
Share on other sites

Am de invatat de la tine...era sa o comit si eu. Am incercat-o in parcari si pe unde am putut mai "safe" insa asfaltul de acolo nu are nici o treaba cu ce e pe sosea. Intr-o intersectie, am luat larg spre stanga si am schimbat 2 pe curba, am zis ca fac o jmecherie sa se holbeze lumea din statie. Am sfarsit prin a incerca sa nu ies de tot pe contrasens in aia care stateau cuminti la semafor si apoi pe bordura din dreapta....... magneB6 e sfatul cel mai bun.

 

Offtopic: cum poti sa bagi din a 3-a in a 2-a? Conduc de sute de mii de km agresiv si masini diferite.Nu am bmw de foarte multa vreme insa mi se pare una dintre cele mai frumos legate cutii. Nu inteleg cum se poate intampla sa tragi maneta spre tine din a 3-a...totusi ...doamne fereste, nu cred ca e foarte placuta senzatia. trebuie sa fiu atent si cu asta. :))

Link to comment
Share on other sites

Pai pustiu' a condus o dacie din 87 pana acum o luna cand a luat masina. Din dacie.. in 320i si inca unul foarte frumos visiniu, kit M, etc. e un salt foarte mare. Ideea e ca nu a dat 2 direct, a vrut sa dea 4 si sa schimbe rapid si nervos si a tras schimbatorul exact intre trepte... intre timp pedala capat, debraiat, masina nimic.. fractiunea aia de secunda de panica/nervi a tras inca odata tare.. si atunci probabil s-a incordat prea tare in directia lui. TReapta a doua, o frana de motor extraordinara.. totusi sunt surprins ca nu a crapat cutia sau nu sau intamplat chestii mai grave acolo.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.