Jump to content

placute frana


Recommended Posts

incearca la userul grozadan... nu stiu cum sunt cele originale, de fapt nu stiu daca exista asa ceva...

 

stiu insa ca ATE si TEXTAR sunt cele montate de fabricant pe o parte din masini...

 

vezi ca daca ti s-a aprins martorul in bord, trebuie sa schimbi si senzorii.

 

succes !

Link to comment
Share on other sites

Cele originale sunt fabricate de Textar, Jurid, etc. - depinde de maÂşinĂŁ.

 

MulÞi spun cã cele originale sunt mai bune decât cele aftermarket.

 

Eu am folosit pânã acum ATE aftermarket ºi am fost mulÞumit.

La urmãtorul schimb voi pune plãcuÞe ºi discuri originale, vreau sã vãd dacã existã o diferenÞã.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

am si eu o intrebare in legatura cu placutele de frana... au fost schimbate anu trecut in vara dar din nu stiu ce motive uneori cand franez mai tare se aprinde martorul de la placute apoi dispare... care este cauza???

 

si cat ar trebui sa fie distanta dintre placute si disc??? cand am dat roata jos si am invartit discul am observat ca acesta nu facea nicio rotatie completa si se oprea din cauza placutelor care atingeau discul intr-un loc... cred ca si discul e putin ovalizat dar cred ca placutele sunt prea apropiate (stranse) si se produce frecarea fara ca pedala de frana sa fie apasata... cum se poate remedia problema??? din suruburile de ghidaj se poate modifica ceva???

Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca atunci cand ai discul ovalizat se simte si in pedala o bataie....iar cand pui frana masina joaca fata spate si simti in pedala ...cel putin la mine asa facea...acum am discuri si placute fata spate TRW si sunt foarte multumit Edited by scheletu_007
Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca atunci cand ai discul ovalizat se simte si in pedala o bataie....iar cand pui frana masina joaca fata spate si simti in pedala ...cel putin la mine asa facea...acum am discuri si placute fata spate TRW si sunt foarte multumit

 

 

aha inseamna ca nu e de vina discul pt ca nu se simte nimic din ce ai zis tu... nicio bataie sau tremurat cand pun frana...

 

 

problema e ce tre sa fac ca sa nu mai fie frecare intre placute si disc??? cum sa le departez putin???

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca atunci cand ai discul ovalizat se simte si in pedala o bataie....iar cand pui frana masina joaca fata spate si simti in pedala ...cel putin la mine asa facea...acum am discuri si placute fata spate TRW si sunt foarte multumit

 

 

aha inseamna ca nu e de vina discul pt ca nu se simte nimic din ce ai zis tu... nicio bataie sau tremurat cand pun frana...

 

 

problema e ce tre sa fac ca sa nu mai fie frecare intre placute si disc??? cum sa le departez putin???

 

 

ti-am zis la mine cand puneam frana 1 la mana se simtea in pedala o bataie...si masina juca din fata in spate ca senzatia aia de gatuiere a masini cand pleci dupa loc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.