Jump to content

stopuri spate E46 facelift galbene (help)


RobyS

Recommended Posts

Salut,

 

Am si eu o intrebare si posibil problema.

Mi se pare ciudat modul in care se aprind la mine luminile pe spate (am E46 Facelift cu semnale galbene).

 

Rog un coleg de forum cu E46 facelift cu semnale galbene sa mearga intr-o seara la el la masina si sa faca niste poze la stopurile de pe spate in urmatoarele faze :

- pozitie

- faza scurta

- bec ceatza

 

 

Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Din pacate doar ce am vazut in oras un facelift cu stopurile galbene. Si nu lumineaza ca al meu deloc - lumineaza exact ca alea albe.

 

Sa va explic ce se intampla la mine si poate imi dati si mie o rezolvare la problema.

 

Acestea sunt stopurile mele :

 

 

 

Asa se aprind pe pozitie/faza :

 

 

Asa se aprind pe semnalizare :

 

 

 

Si asa se aprind la alte facelifturi :

 

 

 

Va rog sa-mi spuneti daca se mai aprind asa la cineva cu facelift. Si daca nu , sa-mi spuneti cum rezolv problema.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

si frana unde se mai aprinde? normal ar trebui sa se aprinda ca la toate facelift-urile, nu

 

adica: sus frana, la mijloc mersul inapoi (centru) si semnal iar jos tot ce se vede pe pozitie iar cand apesi butonul de ceata se aprinde mai tare cel din mijloc(cred ca ala)

 

nu conteaza daca ai alb sau galben, ordinea de aprindere e aceiasi

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

pozitie/faza: lampile de pe haion (rosii) + partea inferioara (rosie) a lampilor stop de pe caroserie

 

frana: partea superioara (rosie) a lampilor stop de pe caroserie

 

semnalizare: partea galbena a lampii stop de pe caroserie

 

mers inapoi: partea clara a lampilor de pe haion

 

lampi ceata: partea rosie a lampilor de pe haion (doar cel din partea stanga)

 

posibil sa ai lampile cu becurile conectate aiurea, desi sunt pe socluri...

altfel nu imi pot da seama decat daca vad masina.

Link to comment
Share on other sites

mda.......asa stiu si eu ca ar fi normal....insa nu inteleg la mine de ce se aprind aiurea asa. ..

ma gandesc ca o fi de la blocul de lumini (ca l-am schimbat cu altu pentru butoanele de proiectoare)...

o sa pun blocul vechi sa vad cum se comporta......alta idee nu am ce ar putea fi inversat de nu se aprind cum trebuie.

era bine daca ma ajutau si altii cu facelift cu elementele galbele dar vad ca nu se prea inghesuie lumea decat la sectiunea "Donatii" :))))

 

multumesc la cei care mi-au raspuns deja

Link to comment
Share on other sites

Ai problema la stopuri, ceva e modificat acolo, mai mult ca sigur, soclurile. Ai vreo eroare in bord? Verifica daca ai mufa la tot stopul sau ai ceva improvizat prin vreo legatura. Singurul remediu ar fi alte stopuri, chiar cu semnal alb, si vanezi 2 iepuri dintr-o lovitura.
Link to comment
Share on other sites

eu ma pregatesc sa-mi iau pe leduri, dar ma tem sa nu fie problema inainte de stopuri. ca daca e la stopuri nu e problema.

eu zic sa dai jos proiectoerele alea si sa pui inapoi cum era blocu` de lumini vechi + stopurile pe leduri "."

atata te-ai complicat pana cand au aparut anomalii de genul ...

Link to comment
Share on other sites

WTF eu zis sa-ti dai doar pareri legate de problema asta si nu de modificarile anterioare care nu au legatura cu problema asta.

 

mersi oricum.

pai de unde stii ca nu e de la blocu` de lumini ? eu aia intreb si are legatura cu problema :) sau ce ai impresia ca mie imi place sa bat campii ?

Link to comment
Share on other sites

am desfacut farul pe interior si am observat ca totul e in regula acolo.....exista o mufa originala bagata in carcasa aceea cu becuri... fara improvitatii....

deci pare sa fie ok la partea de cablaj....

 

banuiesc ca poate am cumva partea aceea cu becurile si cablajul de prefacelift ..... se poate ? se potrivesc ? se aprind luminile la mine ca la prefacelift ?

Link to comment
Share on other sites

nu mai sti ca nu m-am uitat niciodata cum lumineaza spatele......acum mi-au zis prietenii din club la intalnire ca is aprinse aiurea ca eu nu ma prindeam :)....

Decat sa schimbi din nou blocul de lumini sa vezi cum lumineaza mai bine schimbi 2 fire in mufa...poate la o intalnire gasesti un membru priceput.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.