Jump to content

BMW E46 330CI


savdragos

Recommended Posts

  • Replies 317
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@claudiubmw dupa ce o montez o sa dau mai multe detalii

 

@ Andrei92 m-am gandit si la LSD insa pe e46 nu merge sa pun de M3 decat daca pun toata puntea spate plus cardan modificat ect(costuri foarte mair), optiunea cea mai optima este un LSD fabricat special pentru E46 sunt mai multe firme care fac asa ceva si costa intre 800 si 1500 euro.

 

@ ryso le-am montat la un baiat pe soseaua chitila nu stiu exact ce model sunt au costat 100ron daca vrei iti dau PM cu numarul de telefon al respectivului si vb cu el!

 

Pai nu merge pus de pe ///M3 E46 ?

Din câte stiu eu, nu.

 

La e36 se poate pune de la m la non-m doar cu puntea spate, dar la e46 am auzit ca nu merge.

 

Pai la e36 este mai simplu, daca nu ma insel exista LSD si la masini non M si nu trebuie dacat sa cauti unul dintracela si ai rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

Ciudat, probabil s-au gandit ca ajuta DSC si nu mai e nevoie.

 

Adevarul este ca ajuta foarte mult DSC-ul eu unul depind foarte mult de el in viraje cand accelerez mai puternic chiar pot sa zic ca isi face treaba super bine si lasa masina sa intre intr-o subvirare usoara ce amplifica mult placerea condusului :) .

Insa legat de plecarea de pe loc nu prea se comporta asa bine intrucat taie gazul destul de repede eu unul daca ii dau tare din trapta 1 DSC-ul imi limiteaza pana cand schimb in treapta a 3.

 

Apropo de DSC stie cineva ce functii se opresc in momentul cand este apasat doar o data, ca eu unul nu imi dau seama. In mers am impresia ca lucreaza la fel doar ca la plecare lasa rotiile motrice sa derapeze mai mult putin!

Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca ajuta foarte mult DSC-ul eu unul depind foarte mult de el in viraje cand accelerez mai puternic chiar pot sa zic ca isi face treaba super bine si lasa masina sa intre intr-o subvirare usoara ce amplifica mult placerea condusului :) .

 

Te referi la supravirare poate. Subvirarea taie mult din placerea condusului..

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Hmm eu stiam ca la o singura apasare se dezactiveaza controlul tractiunii adica poti sa pleci cu scartz nu-ti mai limiteaza dar sincer nu am incercat niciodata de fiecare data cand am plecat tare l-am dezactivat complet.

 

daca apesi o data si scurt, se activeaza DTC - Dynamic Traction Control (apre pe bord, iDrive: DTC activated, DSC restricted + martor luminos in bord "DTC"), daca apesi lung, app 3 secunde, se dezactiveaza total DSC-ul.

Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca ajuta foarte mult DSC-ul eu unul depind foarte mult de el in viraje cand accelerez mai puternic chiar pot sa zic ca isi face treaba super bine si lasa masina sa intre intr-o subvirare usoara ce amplifica mult placerea condusului :) .

 

Te referi la supravirare poate. Subvirarea taie mult din placerea condusului..

 

Mda cred ca le-am incurcat eu !!

Link to comment
Share on other sites

Hmm eu stiam ca la o singura apasare se dezactiveaza controlul tractiunii adica poti sa pleci cu scartz nu-ti mai limiteaza dar sincer nu am incercat niciodata de fiecare data cand am plecat tare l-am dezactivat complet.

 

Am mai citit niste posturi pe alte forumuri din state si am aflat ca DSC-ul cand este activat controleaza rotile prin intermediul ABS-uri iar la rotiile motrice taie si benzina cand este necesar. Astfel pe prima pozitie cand se apasa butonul doar o data DSC-ul numai taie benzina la motor in schimb impiedica rotiile sa derapeze prin intermediul ABS-ului, pozitia asta este recomandata pe suprafete unde aderenta nu este foarte buna (nisip, zapada, noroi) si este necesara o oarecare derapare a rotiilor pentru a pune in miscare masina. Cat despre dezactivarea lui cu o apasare mai lunga circa 3-4 sec atunci masina este la mana soferului. Cam astea sunt informatiile pe care le-am aflat pentru moment.

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat cutia in 6 trepte, urmeaza sa o instalez maine asta cu 5 azi am dat-o jos(apropo cine este interesat de cutia in 5 sa ma caute ca o vand). Oricum mai am de lucru la masina ca exact in ziua in care am cumparat cutia in 6 trepte pompa de servo a cedat nervos si acum trebuie sa o schimb si pe aia dar nu prea gasesc modelul ca asta de 330 este diferita de restul....
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat cutia in 6 trepte, urmeaza sa o instalez maine asta cu 5 azi am dat-o jos(apropo cine este interesat de cutia in 5 sa ma caute ca o vand). Oricum mai am de lucru la masina ca exact in ziua in care am cumparat cutia in 6 trepte pompa de servo a cedat nervos si acum trebuie sa o schimb si pe aia dar nu prea gasesc modelul ca asta de 330 este diferita de restul....

 

nu e diferit. e la fel ca la 325 sau la 320-varianta de 2,2

12-1500 ron in functie de producator

mi-am permis sa spun , deoarece si eu am schimbat-o

Link to comment
Share on other sites

apropo de LSD daca te pasioneaza am eu pe undeva pe mail o oferta de la Quaife U.K se duce catre 1200 euro un LSD parca(ideea e ca nu imi dau seama exact daca trebuie sa mergi la ei sa il faca sau il trimit gata facut).mai e un tip in Grecia care zice ca a gasit ceva la 600 euro tot la Quaife dar nu stiu exact ce si cum Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat cutia in 6 trepte, urmeaza sa o instalez maine asta cu 5 azi am dat-o jos(apropo cine este interesat de cutia in 5 sa ma caute ca o vand). Oricum mai am de lucru la masina ca exact in ziua in care am cumparat cutia in 6 trepte pompa de servo a cedat nervos si acum trebuie sa o schimb si pe aia dar nu prea gasesc modelul ca asta de 330 este diferita de restul....

 

nu e diferit. e la fel ca la 325 sau la 320-varianta de 2,2

12-1500 ron in functie de producator

mi-am permis sa spun , deoarece si eu am schimbat-o

 

Am gasit la 900 mil livrata in acceasi zi :).

Link to comment
Share on other sites

apropo de LSD daca te pasioneaza am eu pe undeva pe mail o oferta de la Quaife U.K se duce catre 1200 euro un LSD parca(ideea e ca nu imi dau seama exact daca trebuie sa mergi la ei sa il faca sau il trimit gata facut).mai e un tip in Grecia care zice ca a gasit ceva la 600 euro tot la Quaife dar nu stiu exact ce si cum

 

O sa pun si un LSD dar nu acum mai incolo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.