Jump to content

BMW E46 330CI


savdragos

Recommended Posts

de ce sunt inveliti asa? le e frig ? :)

 

:) nu din contra am pus banda aia termoizolatoare ca sa nu degaje prea multa caldura si am inteles ca ajuta si la o racire lenta a serpilor dupa de opresti motor. Probabil stii ca motoarele astea degaja o caldura de nu se poate, vara cel putin la a mea frig si aripile :) si am gandit ca o sa imi fie de ajutor mai ales la vara banda respectiva.

 

Am vazut ca ai si tu un 330i cu un compresor de la Ac Schnitzer, as fii vrut asa un feetback despre kompresorul tau ca si eu intentionez sa-mi pun un kompresor dar pana acum singurul care imi place este TS2 de la ESS tuning dar este destul de scump!

Edited by savdragos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 317
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, rau nu ai facut.

 

orice motor degaja caldura multa, mai ales vara, sa mai fie si cu cilindree mare....

 

edit: cat despre compressor... nu stiu ce sa-ti spun, am vazut ca ai cutie automata, stiu ca sunt mai pretentioase la cuplu, intereseaza-te si daca tine nu-ti pot spune decat GO FOR IT, e altceva :)

vezi ca mai e cineva pe forum cu un 330xi care a luat compressor de la ESS si am inteles ca a fost ft multumit, parca tot cutie automata are.

cu manuala sunt alte senzatii.. garantat :)

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

da, rau nu ai facut.

 

orice motor degaja caldura multa, mai ales vara, sa mai fie si cu cilindree mare....

 

edit: cat despre compressor... nu stiu ce sa-ti spun, am vazut ca ai cutie automata, stiu ca sunt mai pretentioase la cuplu, intereseaza-te si daca tine nu-ti pot spune decat GO FOR IT, e altceva :)

vezi ca mai e cineva pe forum cu un 330xi care a luat compressor de la ESS si am inteles ca a fost ft multumit, parca tot cutie automata are.

cu manuala sunt alte senzatii.. garantat :)

 

 

Pai cu cutia se rezolva ca o dau jos si pun una manuala dar nu prea gasesc in 6 trepte cum vreau eu nu gasesc decat in 5 trepte, stiu de 330xi ala dar are TS1 si ala teoretic este cel mai mic kompresor de la ei eu ma gandeam la un TS2, oricum acum am trimis o cerere de oferta la un dealer Ac Schnitzer din romania sa vad cam ce preturi au si ei la compresoare si alte componente.

 

PS: Poate vii la o intalnire Bmw in Bucuresti ca sunt curios sa vad si eu merge masina cu compresor si cutie manuala, binenteles daca esti amabil sa ma plimbi o tura :)

Link to comment
Share on other sites

uita de compressor de la AC S, de pretul ala iti pui si compressor si schimbi si cutia :)

 

am sa caut factura si am sa fac un scan sa postez aici, o sa te sperie pretul :)

 

eu nu prea vin la intalnirile BMWCLUB (adica nu vin) , oricum nu prea ai ce sa vezi pe vremea asta, nu prea face ea aderenta vara cu cauciucuri bune dar iarna cu gumele de sezon.... :)

 

edit: comlicata treaba cu schimbatul cutiei, mai bine iei TS1, oricum ai sa fii multumit, e altceva

 

cutie in 6 mi-as dori si eu ;) cu toate ca nu e buna decat la viteza maxima, iti tine motorul mai putin turat si daca stau sa ma gandesc mai bine.... nu prea merita investitia ... cand apuc eu sa-i dau maxim la masina :)

 

 

edit2:

 

scan comanda supercharger

 

post-176-1230509633_thumb.jpg

 

si am inteles ca deja la pretul asta a fost aplicata o reducere substantiala

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

uita de compressor de la AC S, de pretul ala iti pui si compressor si schimbi si cutia :)

 

am sa caut factura si am sa fac un scan sa postez aici, o sa te sperie pretul :)

 

eu nu prea vin la intalnirile BMWCLUB (adica nu vin) , oricum nu prea ai ce sa vezi pe vremea asta, nu prea face ea aderenta vara cu cauciucuri bune dar iarna cu gumele de sezon.... :)

 

edit: comlicata treaba cu schimbatul cutiei, mai bine iei TS1, oricum ai sa fii multumit, e altceva

 

cutie in 6 mi-as dori si eu ;) cu toate ca nu e buna decat la viteza maxima, iti tine motorul mai putin turat si daca stau sa ma gandesc mai bine.... nu prea merita investitia ... cand apuc eu sa-i dau maxim la masina :)

 

 

edit2:

 

scan comanda supercharger

 

post-176-1230509633_thumb.jpg

 

si am inteles ca deja la pretul asta a fost aplicata o reducere substantiala

 

Mda ce sa zic 10 batrane este ceva, chiar sunt curios daca au mai scazut preturile, astept sa imi trimita astia din Cluj oferta generala. Din cate am vazut eu compresorul tau merge la 0.35 bar si ai cam 295 Cp asta TS1 de la ESS functioneaza la 0.7 si ajunge la 325Cp, la cuplu sunt asemanatoare, al tau am vazut ca are in jur de 380Nm asta de la ESS are cam 400Nm.

 

Pai si tu spui ca este de ajuns un TS1? Eu ma gandeam ca daca tot ma bag la asa ceva macar sa iau un TS2 ca cine stie poate pe viitor o sa vreau un TS3 :), plus ca diferenta de bani nu este asa de mare intre TS1 si TS2

Edited by savdragos
Link to comment
Share on other sites

. Din cate am vazut eu compresorul tau merge la 0.35 bar si ai cam 295 Cp asta TS1 de la ESS functioneaza la 0.7 si ajunge la 325Cp, la cuplu sunt asemanatoare, al tau am vazut ca are in jur de 380Nm asta de la ESS are cam 400Nm.

vezi ca nu ai citit bine, 7 PSI inseamna aproape 0,5 bar, 1 bar = ~15 PSI, si daca mai scazi ce spun ei o sa-ti dea puterea estimativa a motorului "Correction factor for drivetrain loss is 15% above RWHP as seen in dynograph (RWHP/0.85" adica 325 - 15% = 276,25 hp :)

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

. Din cate am vazut eu compresorul tau merge la 0.35 bar si ai cam 295 Cp asta TS1 de la ESS functioneaza la 0.7 si ajunge la 325Cp, la cuplu sunt asemanatoare, al tau am vazut ca are in jur de 380Nm asta de la ESS are cam 400Nm.

vezi ca nu ai citit bine, 7 PSI inseamna aproape 0,5 bar, 1 bar = ~15 PSI, si daca mai scazi ce spun ei o sa-ti dea puterea estimativa a motorului "Correction factor for drivetrain loss is 15% above RWHP as seen in dynograph (RWHP/0.85" adica 325 - 15% = 276,25 hp :)

 

Da asa este nu am fost atent, oricum pe langa compresor cred ca o sa mai castig acolo cativa caluti cu tobele, serpi si filtru sport macar un 300 Hp ar fii super ok! Cat despre cutie nu imi este frica de costuri pentru ca am de unde sa fac rost de toate piese care imi trebuie destul de ieftin problema este cu instalarea ca manopera la noi e cam delasatoare.

 

cutie in 6 mi-as dori si eu ;) cu toate ca nu e buna decat la viteza maxima, iti tine motorul mai putin turat si daca stau sa ma gandesc mai bine.... nu prea merita investitia ... cand apuc eu sa-i dau maxim la masina :)

 

si la consum :)

poate asa ma faci.. :)

 

Ai ceva modificari la masina Florin? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce te plangi de automata ta. Este un baiat aici la Oradea cu un E46 323i automat, masina adusa din state si preparata acolo, undeva pe la 240bhp. Merge grozav, trage liniute cu ea si nu se face de ras.

 

Nu zic ca nu merge dar pierzi cel putin 0.2 sec si chiar 1 sec la demaraj cu cutie automata dar pentru inceput o sa merg cu cutia asta si daca nu o sa fiu multumit o sa trec la una manuala. Oricum m-am hotarat pentru un TS 2+ soft la cutia automata.

Link to comment
Share on other sites

. Oricum m-am hotarat pentru un TS 2+ soft la cutia automata.

 

 

ai vazut si asta? : This upgrade is only available for manual or SMG equipped vehicles.

 

si mai mult, modificarile nu se vor opri aici daca vrei sa mergi in siguranta, in afara de cutie manuala (sau SMG :) ) o sa-ti trebuiasca diff LSD (ask me how I know :) ) si cu siguranta alte frane daca vrei varianta asta

 

trebuie gandita bine de tot

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

uite ceva interesant si destul de bun la pret

 

LINK

 

Mda pare interesant dar nu prea inteleg specificatiile ca sunt scrise in Germana. Am vazut totusi ca functioneaza la 0.3 si ca da in jur de 286 Cp dar la cuplu cred ca este o mica problema doar 345 fata de 400 pe care ii da ala de la ESS.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.