Jump to content

Probleme generale BMW 316


Andrei_M

Recommended Posts

Salut,

 

Se pare ca in curand ma voi alatura comunitatii voastre, intentionez sa-mi iau un BMW 316, mai vechiut, ce-i drept. Mi-l va aduce din Germania o cunostinta, acolo sa ajunga pe la 3000 de euro, pe langa ce mai platesc eu pt adus, inmatriculat, etc. Vreau sa va intreb si pe voi: pentru un 316 de prin 1995 (aproximativ, poate fi mai nou sau mai vechi de atat), cam 150 mii km la bord, sunt probleme majore mai des intalnite? :)

Link to comment
Share on other sites

Are o problema mare 12.7 sec 0-100 km/h. Pazea la Logane, Solente, si Supernove. :) :)

Circula zvonul asta aiurea ca vezi doamne daca iti iei motor mic ai si consum mic, si in 80% din cazuri nu prea e adevarat, pentru ca masina cu motor mic nu trage decat dupa 4000 ture cand si papa ceva benzina, nu mai spun ca e obositoare la condus ca trebuie sa mesteci in cutie s-o tii in banda de putere.Nu zic nici de motor de 3 litri, dar un 320 e un compromis bun.

Daca tot o aduci de afara de ce nu iti iei un motor mai mare, ca diferenta de consum s-ar putea sa fie nula, iar pe un 316 e greu cu optiunile. Tot la banii aia poti sa gasesti un 320i si e o masina rezonambila si vine standard cu mai multe, sau macar un 318.

 

O sa zici a e de ajuns o sa fii super incantat de ea vreo 2 saptamani pana realizezi ca nu prea trage si ca "suge" ceva benzina si dupa aia o sa postezi pe aici despre transplanturi de motor, turbo, compresoare, chipuri, tuning etc. Sau o sa-ti para rau ca n-ai optiunea aia, ca nu ai aia, e bine sa-ti cauti ceva care sa te satisfaca de la inceput pentru ca dupa aia costa bani multi sau e imposibil de pus.

In rest probleme : instalatia de racire - pompa de apa a fost cu paleti de plastic in primii ani parca.

Puntea spate, cu arcuri si amortizoare sa nu aiba rugina sau rupturi la prinderile in caroserie.

Motor habar n-am.

Daca inca nu l-ai cumparat poate te razgandesti !

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pentru raspuns. Nu l-am cumparat, dar tipul de care ziceam ca pleaca e deja acolo si cauta unul ok. Eu am ales 316 din doua motive: pretul, nu vreau sa depasesc 3000 la pretul masinii acolo, si... e prima masina la mine, n-am nevoie de motor si putere prea mari, mai rau ma tenteaza :)
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pentru raspuns. Nu l-am cumparat, dar tipul de care ziceam ca pleaca e deja acolo si cauta unul ok. Eu am ales 316 din doua motive: pretul, nu vreau sa depasesc 3000 la pretul masinii acolo, si... e prima masina la mine, n-am nevoie de motor si putere prea mari, mai rau ma tenteaza :)

Eu nu ziceam sa-ti iei 320 sa faci liniute, ca daca o cauti cu lumanarea o gasesti si cu dacia 1310 de 55cai , si cu Tico.

La pret daca umbli destul gasesti si 325 la banii aia. Cele mai multe 316 pe care le-am vazut sunt chele, si dupa 2 saptamani o sa vrei sa ai si de aia si de aia. Un aer conditionat pe masina nu mi se pare un moft avand in vedere verile "geroase" din Romania. Si mai sunt multe alte chestii care iti fac viata usoara la o masina.

Banuiesc ca vrei sa tii masina ceva mai multicel 2-3 ani, si o sa trebuiasca sa bagi ceva bani in ea ( ca are 12-13 ani masina), si atunci merita sa-ti iei ceva care sa te satisfaca cat mai mult si ca dotari si ca motorizare si daca tot poti sa iti iei ceva mai bun tot la banii aia de ce nu.

Iar treaba cu prima masina e relativa, si cu 316 poti sa te infigi intr-un pom la 170 ca prinde probabil, totul depinde de tine.

M-am uitat acum pe mobile si masini sunt foarte multe in banii astia , ai de unde alege si 318 si 320 si piele dotari, etc.

Link to comment
Share on other sites

DSF are perfecta dreptate. o fi prima masina la tine...dar tine cont ca peste 2-3 luni o sa iti iasa din cap ideea ca esti "la inceput"....sau ca nu te deranjeaza ca te face muci un logan. daca tot vrei sa iti iei un BMW alege de la 318 in sus si cu cat mai multe optiuni pt ca la un moment dat o sa-ti crape buza de ciuda ca altii au clima sau trapa la nijte junghiuri de troace si tu cu "BMW" o arzi la cald sau parca te dai cu caruta. succes! :)
Link to comment
Share on other sites

eu am luat un 316 din decembrie 95. masina avea 111300 km cand am luat-o din germania. pret 2800.

ieri am fost la rar. mi-au zis cei de acolo ca masina este beton si la noxe si la frane si la articulatii.

motor cu distributie pe lant.

climatronic dublu, electricale, jante aliaj, presuri de noroi la roti, electroventilator pentru racire, proiectoare, cotiera, tapiteria intacta, nu s-a fumat in masina, nu are chedere rupte, etc.

in ceea ce priveste consumul in bucuresti ( mergand zilnic pe stefan cel mare) acesta s-a situat la 10,86% fara sa dau in ea. (calculul facut matematic)

afara merge economic -undeva la 7%

despre demaraj-jalnic pana pe la 2500 rot/min, apoi incepe sa-si arate numele. mai tare se infige solenza.

concluzie-motorul nu este prea flamand dar demarajul lasa de dorit.

Link to comment
Share on other sites

uite ceva pt inceput pana inveti cu masina.pe urma treci la alta categorie. :)

http://cgi.ebay.at/BMW-E36-getunt-orange-u...:12|39:1|240:13

 

 

ce vrei sa zici? in pozele ale se vede o pisicuta jalnica. priveste atent tapiteria , mai ales pe usi. apoi este din 91, km cred ca are la greu. si euro 2? nicidecum.

 

 

le- am mai avut masini- nu este prima. am avut si straine mai bengoase ca o pisicuta. am ales totusi 316 pt ca imi place forma

Link to comment
Share on other sites

un 316i daca esti incepator e ok dar nu incerca sa faci figuri cu el ca motorul nu te ajuta, sustin ce au scris ceilalti colegi mai bine un 318, e pacat sa ai bmw si sa te faca unu cu loganu sau mai stiu eu ce junghi,

in plus cauta sa aiba cat mai multe optiuni, nu neaparat din motivul scris mai sus, dar la un moment dat o sa vrei sa o vinzi si optiunile fac diferenta.

bafta si sa gasesti o masina buna

Link to comment
Share on other sites

Da important e sa aiba dotarile,adica full electric si sa aiba AC macar.Cu Loganu care te face,asta nu e relevant ,mai ales la cat s-a aglomerat traficul in Romania,si chiar si pentru 318,sau 320 sunt o gramada de masini mai putin faimoase care sa te faca de ras.Intradevar nu prea e economie de consum,eu am si 316,si mai nou un 320i.Nu prea sta bine la demaraj 316 dar in rest viteza maxima pe ceas a fost 200km/h si la fel a unui prieten tot 316 195km.h,acuma real tot era 185 deci in extern n-ai treaba.
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pentru raspunsuri,

 

Acum... Chiar nu ma deranjeaza problema cu demarajul, cel putin acum, cum spuneti voi. Si daca ma face o solenza (care, din cate stiu, sta bine la demaraj), asta e, inghit acolo, un an, doi, cat o-i tine-o. O sa incep sa ma uit si prin tara la ce preturi se invarte, in cazul in care pica varianta cu adusul din afara. Am vazut azi una de vanzare, benzina, inchidere centralizata, abs, servo, 2 airbaguri, geamuri, oglinzi si trapa electrice, computer de bord, 110 000 km (din 1996), + taxa 400 euro. Sa vad daca preturile se invart pe-aici. Ceva in genul asta ar fi ok?

 

Apropo de ce ziceati mai sus, de optiuni: n-o vreau cheala, un aer conditionat, restul optiunilor de baza in zilele noastre, trebuie sa aiba.

 

Ce vreau sa va mai intreb: am auzit ca in general la bmw, in special la modelu' asta, ar fi o problema cu diferentialul, pe la 300.000 km incolo. Voi ati auzit? Sau sunt doar zvonuri...

Link to comment
Share on other sites

Mah,nu mai vb asa de 316 ca nu e chiar cum spuneti voi!Eu am un 316i, E-46 ce-i drept, si sunt super multumit de el...Cel putin la demarajul pe care il iei prin oras este f.multumitoare.ptr un om cu capul pe umeri.Daca vrei sa faci in panataloni ca esti tu mare si tare si esti sofer de BMW, intr-adevar...poate ca nu e suficient,dar pe urma d-aia BMW-ul mai are si apelativul "masina mortii" :) Si sincer cand ii vad p-aia ca-s adunati cu lingurita de prin masini,copaci si de pe asfalt chiar consider ca M43-ul de sub capota unui 316 este ceea ce-i trebuie unui om calculat,mai ales unui incepator!!! :) Iar despre scepticul care vai Doamne, nu stiu daca prinde si 170,il asigur eu ca mi-a luat 200 si cu masina inarcata, pe autostrada, chiar daca a durat ceva intre 170 si 200 km/h...Bine...acum nu sunt convins,de fapt sunt sigur ca viteza aratata in bord nu era chiar cea reala,insa oricum eram pe aproape... ;) Eram 4 insi in masina si portbagajul plin si nu numai...(plecam la munte). Ptr oras cel putin este f.sprintena!Nu e masina de liniute insa daca vrei liniute iti iei un 330i sau un M si gata...Numai ca la ce gropi avem...mi-e ca va vad la rubrica "Accidente". :) Iar ca dotari iti ofera mai mult decat suficient ptr o masina:ambele scaune reglabile longitudinal,lombar si pe inaltime,volan reglabil atat pe inaltime,cat si in adancime,clima cotiere piele, un sistem audio original care la fel:este f.suficient,oglinzi electrice incalzite si heliomate,gemauri electrice,5 centuri de siguranta alea de la scaune reglabile pe inaltime,4 tetiere,faruri reglabile electric,proiectoare,"follow me home",proiectoare ceata,trapa panoramica si electrica,ABS,servo-directie,ESP,ASC,6 air-bag-uri,senzor ploaie,lumini,parcare,inchidere centralizata pe cheie,inchidere/deschidere electrica din cheie a geamurilor si a trapei,reciclare a aerului,inchidere automata a usilor la plecarea dupa loc,computer bord,nu mai zic ca te avertizeaza in privinta nenumaratelor probleme ce apar(usi neinchise corespunzator,becuri arsesuri,centuri nepurtate)suficiente compartimenete de depozitare,f.spatioasa si confortabila,materiale de f.buna calitate,ce poti sa-i mai ceri unei masini mai ales la un bret zic eu f.bun?!Decat un logan,sandero sau mai stiu eu ce fratuzeli si chinezarii... :) :)

 

aaaaaaaaaaaa...si era sa uit:SI DISTRIBUITIE PE LANT SI UN CONSUM SUPER BUN PTR UN MOTOR DE 1,9!!!

Link to comment
Share on other sites

uite ceva pt inceput pana inveti cu masina.pe urma treci la alta categorie. :)

http://cgi.ebay.at/BMW-E36-getunt-orange-u...:12|39:1|240:13

 

 

ce vrei sa zici? in pozele ale se vede o pisicuta jalnica. priveste atent tapiteria , mai ales pe usi. apoi este din 91, km cred ca are la greu. si euro 2? nicidecum.

 

 

le- am mai avut masini- nu este prima. am avut si straine mai bengoase ca o pisicuta. am ales totusi 316 pt ca imi place forma

??? :) raspunsul era adresat initiatorului topicului si era edificator (din punctul meu de vedere) raportul investitie - performanta. :)

 

316 are "forma" identica cu 318 sau 320, etc..... :)

Edited by neoinstalatorul
Link to comment
Share on other sites

un 316i daca esti incepator e ok dar nu incerca sa faci figuri cu el ca motorul nu te ajuta, sustin ce au scris ceilalti colegi mai bine un 318, e pacat sa ai bmw si sa te faca unu cu loganu sau mai stiu eu ce junghi,

in plus cauta sa aiba cat mai multe optiuni, nu neaparat din motivul scris mai sus, dar la un moment dat o sa vrei sa o vinzi si optiunile fac diferenta.

bafta si sa gasesti o masina buna

 

voi traiti doar pentru liniute, si nu puteti dormi noaptea daca un logan 1.6 16v va face la demaraj?

Link to comment
Share on other sites

acum stii cum e toti visam la M-uri, 330i sau mai stiu ce, dar suntem limitati de anumiti factori, bani, familie sau mai stiu ce la fiecare. eu cand cautam e36 nu voiam 316, bateam spre 318 dar nu am gasit unul care sa ma multumeasca, gasisem chiar si un 318is dar nu imi placea cum arata, cati bani mai trebuiau bagati in ea. dupa ce am facut o tura cu un 316 si am vazut ca merge frumos mi-am schimbat parerea. despre optiuni: geamuri electrice, air-bag, ABS, inchidere centralizata, trapa electrica, bancheta rabatabile, jante aliaj. sincer mie imi ajung, acu fiecare cu pasarelele lui. da uneori ma gandesc cum ar fi fost sa am 1.8 in loc de 1.6, dar nu regret alegerea. si acum sincer de cate ori, pt cei cu motor mai mare de 2.5 sau chiar 2.0, ati fost intrebat cat consuma sau vi s-a spus direct ca consuma mult, chiar si eu la 1.6 am patit asta de multe ori :), gandirea multor romani BMW=consuma mare+piese scumpe :)
Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de liniute sau de mai stiu eu ce , cel putin nu la mine. Dar nici sa ma faca un frustrat cu un logan si sa imi rada in fata

Pai daca nu faci liniute, cum sa te faca un logan?

Daca eu merg cu 80 la ora si trece unul cu dacia pe langa mine cu 100, inseamna ca m-a facut, si ar trebui sa nu dorm noaptea?

Link to comment
Share on other sites

pai si daca ma enerveaza unul cu logan-ul vreodata si vreau sa il depasesc ce fac ? Ca astia cu logan mai adorm la semafor , mai sufera de ei , si poate vreau si eu sa ii dau peste nas si ce fac ? ma fac de ras ? Daca vroiam linute nu imi luam 318i :)
Link to comment
Share on other sites

pai si daca ma enerveaza unul cu logan-ul vreodata si vreau sa il depasesc ce fac ? Ca astia cu logan mai adorm la semafor , mai sufera de ei , si poate vreau si eu sa ii dau peste nas si ce fac ? ma fac de ras ? Daca vroiam linute nu imi luam 318i :)

pai fiecare cu cel doare...

daca stii ca nu poti sa-i dai peste nas, te lasi pagubas, si mergi in treaba ta, si nu te faci deloc de ras :)

sau daca nu ai nervi de otel si nu te poti abtine, iti iei 320i sau 325i :)

Link to comment
Share on other sites

Pai da ce numai astia cu Loganu adorm?Si ce Bmw are concurent pe Logan,pt asta se cumpara Bmw ca sa facem Loganurile???Daca adoarme la semafor vreun Golf 3 VR6,sau Opel Kadett GSI poate mai vechi ca Bmw nostru ce faci cu ei?

 

Nu o sa vezi niciunul cu vreo masina enumerata de tine cu fitele celor care au logan.Poate sa adoarma la semafor si ala cu ferrari,e treaba lui.In fine.Din fraza mea se puteau deduce 2 intelesuri.Tu l-ai nimerit pe ala care nu trebuie.Bafta maxima :)

Link to comment
Share on other sites

Si sa nu transformam topicul omului in BMW versus logan in concluzie 316 este o masina buna,ca toate bmw-urile de altfel . Un pic mai slabuta la motor dar fiind primul lui bmw este ok si are putere destula pentru ce vrea el : placerea de a conduce :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.