Jump to content

ce motor de pisica se potriveste pe 320CI


stranger

Recommended Posts

Sal. Am un 320ci din 99, motor 1991 (m52) dublu vanos, 150cp care tocmai a crapat :) si vreau sa il schimb.reparatia la motor e foarte costisitoare asa ca m-am gandit sa imi pun unu de pe o pisica, ce motor credeti ca s-ar potrivii fara prea mari modificari ?

mersi

Link to comment
Share on other sites

Pe E46.....pai poti pune linistit motorul de 2.5i 192cp.....e acelasi motor de pe pisica si pe e46 si pe e39 si pe e34......si daca nu ma insel , acelasi motor e si pe e60 !

 

Mi se pare cea mai buna alegere calitate/pret !

Edited by Stefann
Link to comment
Share on other sites

Nu este acelaÂşi motor.

 

Ai enumerat chiar 3 motoare: M50B25, M52B25 Âşi M54B25.

 

Sincer nu stiam . Tinand cont ca toate stiam ca sunt 6 cilindrii , 192cp , 24 valve....nu m-am gandit ca pot sa fie 3 motoare diferite dar identice ca cilindrii/cp/performante !

Link to comment
Share on other sites

OFF topic : cum ai reusit sa strici un motor BMW ?

Sincer nustu cum a crapat? Am avut BMW-uri mai vechi da nu am avut treaba cu ele, asta merge da imi intra benzina in ulei, m-am interesat la Bavaria si mi-au zis ca ma costa cam 3000de euro sa il repar(sa ii fac segmentare). Asa ca m-am gandit sa imi iau din Anglia un 320sau 325 din 94 fara mari obtiuni il iau la un 800lire si sa imi pun motoru pe a mea(restu la piese). Ideea e ca vreau sa iau ceva care mere sigur pus pe 320ci(e46)..Banuiesc ca treab cu volanu nu are importanta, motoru e acelasi.

Deci din ce an treb sa fie pisica ca sa se portiveasca motoru ce ce capacitate? treb musai 2000, m52?

Link to comment
Share on other sites

Ar merge ĂŽnsĂŁ ar trebui sĂŁ ia Âşi diferenĂžialul de E36 325i, probabil Âşi tampoanele de la motor.

 

Este in Oradea un baiat pasionat de Bmw care a facut o mare nebunie. A pus pe un E30 motor de M5 din 2001. Masina e o bomba, dar evident e aproape impracticabila. Nici pe linie dreapta nu poate sa ii dea pedala capat. La drift in schimb e beton.

 

A umblat ºi la suspensie ºi la sistemul de frânare?

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu - Sigur, a modificat suspensia si franele e bestiala masina. E lucrata frumos si foarte profesional. Si-a pus omul inclusiv roll cage pt ca stim cu totii ce inseamna seria 3 inainte de e46 la capitolul siguranta.

 

L.E. doua filmulete, primul e mai vechi al doilea e mai recent

 

 

Edited by dinu.negrean
Link to comment
Share on other sites

Este foarte complicat sa montezi un motor de e36 pe e46, datorita instalatiei electrice care nu se potriveste absolut deloc, trebuie sa faci foarte multe modificari la aceasta ca sa functioneze si atunci vezi avea destule probleme, nu mai intra testerul pe el etc. Am incercat si eu sa pun un M54B30 pe un E36 si m-am lasat pagubas din cauza EMLului si al EWSului.
Link to comment
Share on other sites

Este foarte complicat sa montezi un motor de e36 pe e46, datorita instalatiei electrice care nu se potriveste absolut deloc, trebuie sa faci foarte multe modificari la aceasta ca sa functioneze si atunci vezi avea destule probleme, nu mai intra testerul pe el etc. Am incercat si eu sa pun un M54B30 pe un E36 si m-am lasat pagubas din cauza EMLului si al EWSului.

in cocluzie :sa rezolvat nu se poate :)

cred ca il lipesc pe cel de pe masina cu poxilina :)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai inteles exact ceea ce vrei... M52B20 s-a pus si pe E36 si pe E46. Deci iei frumos motorul de pe pisica si il pui pe E46 fara mari batai de cap.

E36 n-a auzit de M54, e normal sa intampini ceva probleme in transplantare.

si daca eu vreau sa pun un motor de 320 e46 sa zicem , in cazul in care gasesc unul in germania , ce anume ar trebui mai exact inafara de motor ? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.