Jump to content

Eroare stopuri pe BC


Recommended Posts

Va salut !

 

O mica problema (vezi poza).

 

S-a pus contactul la E46 320d, si a aparut acest simbol. Ce inseamna ? Stopurile merg...si pozitia si frana...

 

Ce inseamna ? Ce trebuie facut pentru a disparea ? Trebuie dusa la tester ?

 

Multumesc !

post-6879-1226000965_thumb.jpg

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

am patit si eu aseara (adica similar), faza scurta de la un far, imi aparea "bec ars" pe bord, dar la mine chiar nu mergea faza scurta. m-am dat jos din masina, m-am uitat, am stat putin pe ganduri si am dat un pumn (incet ce-i drept) la far si se facu lumina :). probabil am un contact slab pe acolo o sa indes mai bine zilele astea mufele.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Problema e destul de simpla, si am rezolvat-o cam in 30 minute in squar la academie:

 

Scule: banda izolatoare, cutter, o sarma otelita destul de rigida

 

Locatie: in burduful ce adaposteste firele care ies din interiorul portbagajului si intra in partea mobila (care se ridica) a portbagajului

 

Cauza: invelitoarea firelor este dintr-un cauciuc destul de rigid care in timp devine aproape casabil, iar cum burduful este supus unor tensiuni la inchiderea/deschiderea portbagajului, intr-un final se taie/rup.

 

Rezolvare: am restrans burduful, am localizat firul taiat/rupt (am tras de fiecare sa vad care este slabit), am introdus o sufa (sarma otelita de la o masina cu telecomanda) pe care am scos-o prin partea opusa a burufului care se afla IN portbagaj pe partea dreapta sub luneta, am prins un cablu nou de sufa care sa faca legatura intre cele doua capete de fire taiate, si am tras de sufa inapoi cu firul atasat de un capat.

Am dezizolat si lipit capetele firului nou de capetele celui vechi, izolat cu banda (indicat ar fi fost sa am pistol de lipit, pentru a nu cocli pe viitor firele); introdus capetele burdufului la loc, si gata treaba.

 

Din moment ce problema este destul de comuna la e46, si multa lume a fost indusa in eroare de aceasta chestie, si tentata sa verifice stopurile s.a.m.d, propun sa fie schimbat titlul in "Rezolvare eroare bord stopuri/lumini numar" sau ceva asemarator.

 

In imagine, burduful retras si firul taiat ce cauza eroarea din bord:

post-15218-1229877222_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.