Jump to content

turbina sau nu?


Recommended Posts

salut.

am un 320d 2002, 110Kw

ieri , plecand de la semafor ceva mai cu demaraj pe la 3000 de ture masina a inceput brusc sa nu mai traga, am simtit-o de parca dintr-o data a sarit din viteza. abia daca mai reuseam sa prin 50- 60 km/h cu ea. imediat am vazut ca a inceput sa scoata un fum negru de sub capota, mai exact din partea drapta a motorului, undeva de sub filtrul de aer, pe esapament chiar daca o turam scotea fum normal.

am ajuns la service si dupa analize la care nu am fost de fata ei au zis ca e turbina de vina, (ca s-ar fi rupt un ax ceva)

sa fie oare asa, pe acolo trebuia sa scoata fum ?inainte nu facea nici un fel de zgomot, nu fluiera sau mai stiu eu ce.

precizez ca pana sa patesc asta uneori cand o acceleram la turatii de peste 2000 avea mici intreruperi, adica simteam o fractiune de secunda ca nu mai trage dupa care revenea.

si daca pana la urma asta e, aveti idee de pret turbaina, as vrea sa o dau si pe a mea la schimb ca ar fi mai ieftin.

ms anticipat pentru raspunsuri.

masina am lasat-o la service, turbina deja o dadusera ei jos cand am ajuns eu;ma gandesc sa nu fi fost vre-un furtun si ei sa sa-mi fi schimbat turbo, oricum nu cred ca era stralucita ca avea 190.000Km

 

 

revin si precizez ca fumul era negru alburiu,gri, cam ciudata culoare.

nu vreau reconditionare!

Link to comment
Share on other sites

Foarte ciudat . Din ce stiam eu , daca se duce turbina masina iti da fum alb in spate de nu mai vezi si nu mai trage peste 2000ture ...... in nici un caz de la motor si nu negru ...... idee e ca daca se duce turbina nu iti mai trage peste 2000ture (cand teoretic trebuie sa intre turbina in functiune) ...... masina devine un diesel aspirat si merge foarte slab si nu mai trage !
Link to comment
Share on other sites

unde au disparut posturile mele? as dori niste explicatii pe pm sa stiu de ce, ca altadata sa nu se mai intample asta. salutari celor care sunt responsabili pt asta.

P.S.: s-a creat o confuzie, greseala mea. s-a facut un topic duplicat pe tema asta.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

salut.

am un 320d 2002, 110Kw

ieri , plecand de la semafor ceva mai cu demaraj pe la 3000 de ture masina a inceput brusc sa nu mai traga, am simtit-o de parca dintr-o data a sarit din viteza. abia daca mai reuseam sa prin 50- 60 km/h cu ea. imediat am vazut ca a inceput sa scoata un fum negru de sub capota, mai exact din partea drapta a motorului, undeva de sub filtrul de aer, pe esapament chiar daca o turam scotea fum normal.

am ajuns la service si dupa analize la care nu am fost de fata ei au zis ca e turbina de vina, (ca s-ar fi rupt un ax ceva)

sa fie oare asa, pe acolo trebuia sa scoata fum ?inainte nu facea nici un fel de zgomot, nu fluiera sau mai stiu eu ce.

precizez ca pana sa patesc asta uneori cand o acceleram la turatii de peste 2000 avea mici intreruperi, adica simteam o fractiune de secunda ca nu mai trage dupa care revenea.

si daca pana la urma asta e, aveti idee de pret turbaina, as vrea sa o dau si pe a mea la schimb ca ar fi mai ieftin.

ms anticipat pentru raspunsuri.

masina am lasat-o la service, turbina deja o dadusera ei jos cand am ajuns eu;ma gandesc sa nu fi fost vre-un furtun si ei sa sa-mi fi schimbat turbo, oricum nu cred ca era stralucita ca avea 190.000Km

 

 

revin si precizez ca fumul era negru alburiu,gri, cam ciudata culoare.

nu vreau reconditionare!

 

verifica furtunele de la turbo/intercooler. Daca unul nu e fixat bine sau vreun colier destrans da cu fum negru de nu-i adevarat

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.