Jump to content

Cand v-ati simtit...


Romulus

Recommended Posts

Vad ca aproape toata lumea se simte cel mai bine cand e vorba de viteza, depasiri, cerculete si alte cele.

Eu intotdeauna m-am simtit cel mai bine la volan (si e vorba de toate auto ce le-am avut, nu doar bmw) dupa ce am facut cate ceva la masina mea. Mici modificari, upgrade-uri, m-au facut sa ma simt mai bine ca si cand as fi depasit pe cineva sau sa fi mers tare pe un drum virajat.

De fiecare data dupa ce am facut ceva la masina m-am simtit bine, mai ales ca era facut de mana mea. Orice lucru cat de mic, de ex. lumini la picioare, faruri xenon, electrica, alarma, senzori si ce am mai facut pe la masinile personale, m-au facut sa ma simt extraordinar cand era treaba terminata si ma urcam la volan.

Chiar si dupa o simpla revizie la masina ma simteam altfel la volan.

Link to comment
Share on other sites

De fiecare data dupa ce am facut ceva la masina m-am simtit bine, mai ales ca era facut de mana mea. Orice lucru cat de mic, de ex. lumini la picioare, faruri xenon, electrica, alarma, senzori si ce am mai facut pe la masinile personale, m-au facut sa ma simt extraordinar cand era treaba terminata si ma urcam la volan.

+1 Conteaza intr-adevar toate aceste lucruri, m-am simtit foarte bine dupa ce am desfacut singur fata de usa si am lipit celebra izolatie care desprinsa facea sa intre apa in masina, apoi m-am bucurat foarte mult atunci cand ploua tare afara si am vazut ca am facut o treaba foarte buna.

Tot in aceasta categorie intra si spalatul masinii pe care-l fac personal la statiile OMV, e o senzatie foarte placuta cand vad rezultatul si dupa spalare intotdeauna mersul cu masina este o adevarata placere!

Link to comment
Share on other sites

Uite, de ex acuma lucrez la un proiect la farurile de la masina. Vreau sa le fac adaptive, optiune care acu' ceva ani cand sa facut masina mea, probabil nu exista in mintea niciunui inginer (aici sint sigur ca o sa-mi amintiti de Tucker Torpedo dar aia e din alt secol). Si cand o sa-l termin o sa fiu in al noulea cer cand voi iesi seara pe strada cu ea fiindca stiu ca probabil e singura masina din tara cu asa ceva pe ea. Bine, nu ca nu exista pe alte masini dar passatul meu va fi unic.

Si daca ma enervez poate o sa-i pun si Dual BiXenon pe el.

Link to comment
Share on other sites

cand aveam 318ci si m-am luat cu un tataie cu un opel omega din 1900 toamna si ma facut praf,din ziua aia m.am hotarat sa dau masina si sa imi iau cva mai puternic :twoup: :) asa ca acum detin un audi s8 dar inima mea tot la marca bmw a ramas si o sa ma intorc cat de curand inapoi :twoup:

Poate era vreun Lotus Omega 3.6 biturbo si ti-o da si azi cu S8-ul :twoup: .A fost ani buni la rand cel mai rapid sedan din lume.

post-9212-1288865870_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Calin78: Este si normal ca viteza si acceleratia sa trezeasca cele mai mari sentimente fiindca pana la urma pentru asta e facuta o masina... sa te miste.... repede.

Viteza si acceleratia iti cresc adrenalina si iti dau o senzatie de placere nebuna combinata cu frica.

Si eu ma simt bine cand mai mesteresc la ea si fac eu ceva cu mana mea.... sau chiar si cand o duc la mecanic sa repare el ceva la ea. Insa asta doar gadila un pic perfectionistul din mine... acea obsesie/compulsie de a avea lucrurile ordonate si aranjate si frumoase si curate si sa mearga cum trebuie. Nu se compara cu senzatiile date de acceleratie/viteza sau de sentimentul primar... de mascul alpha pe care ti-l da simplul fapt ca depasesti un Audi (considerat principal rival pentru BMW ca atunci cand depasesti o dacie 1300 parca nu simti mare lucru :twoup: ).

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

Poate cel cu Audi a iesit sa dea o tura, sa admire culorile toamnei, nu neaparat sa se masoare cu vreun ....mascul alpha :twoup:

 

 

Dupa cati ani si dupa cate sute de mii de km o sa realizati ca daca depasiti Maybachul lui BKL , asta nu inseamna ca sunteti mai bogati ca el? :)

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine ma simt la volan cand merge totul brici.. ma enerveaza orice luminita de avertizare, scartait peste norma, orice vibratie sau zgomot care nu isi are locul.. treaba asta e destul de costisitoare la o masina batrana ca a mea, dar face toti banii...sunt cu gura pana la urechi si cand sunt intr-o colona care merge cu 90 de km/h pe autostrada plina pe o ploaie scarboasa amestecata cu ceata...
Link to comment
Share on other sites

Eu ma simt bine de fiecare data cand ma sui la volan.Stau foarte relaxat,imi pun muzica preferata si pur si simplu conduc fara nici o grija,relaxat.

NU bag in seama toti agaricii cu logan sau mai stiu io ce piscarici de masini care ma depasesc si se cred schumacher ca au depasit un bmw...

Dupa drumuri f lungi nu simt oboseala si m-as reintoare cu palcere oricand la volan.Admit ca este foarte frumos si cand is ia un pic omor si vad cum

depaseste multe masini de bun simt dar asta este doar o parte mica din ce ofera aceasta masina..

Edited by alexnos
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Mi-e sila sa stau in aglomeratie, pot sa fiu in orice masina, fac cu nervii in aglomeratiile alea unde faci 1 km in 30 de minute :twoup: Gen cum avem prin Bucuresti in orele de varf sau pe DN1 intre Busteni si Predeal in perioada Craciunului :) Daca mai sunt si singur in masina, vorbesc singur...
Link to comment
Share on other sites

Poate cel cu Audi a iesit sa dea o tura, sa admire culorile toamnei, nu neaparat sa se masoare cu vreun ....mascul alpha :twoup:

 

 

Dupa cati ani si dupa cate sute de mii de km o sa realizati ca daca depasiti Maybachul lui BKL , asta nu inseamna ca sunteti mai bogati ca el? :)

Nu e ceva rational. Stiu si eu ca l-am depasit acum si ma prinde din urma la primul semafor... sau eu trebuie sa ma incadrez pe o banda care merge mai incet. Este vorba doar de sentimentele pe care le trezeste actul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Un barbat adevarat nu se lasa niciodata intrecut sau depasit in trafic :twoup: Daca intamplator, un nesimtit te-a depasit, obligatoriu trebuie sa te iei dupa el si sa faci tot posibilul sa-l depasesti, ca sa-i arati tu cu lemne te incalzesti, ce dreq :twoup:

 

E ca si cum te-ar injura in fata, eu asa interpretez :) deci... ba pe-a ma-tii ! tiiit-tiiit, bruuuuummmmm !

Edited by poleposition
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am simtit cel mai bine cand am fost pe Transfagarasan si in general cand merg pe un drum virajat! Nu se compara cu nici o alta masina... o stabilitate de INVIDIAT! In plus, nu se aude acel scrasnet de roti la curbele stranse gen ac de par abordate cu viteze de 80-100, asa cum se aude la 90% din masini!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mie mi`a placut tare mult cand mergeam pe autostrada A2,linistit cu 130km/h si trecut un passat,un logan si un a4 pe langa mine!

M`au depasit in coloana si parca toti zambeau la mine!

I`am lasat sa ia avans si am accelerat pana apr de 210km/h,am trecut pe langa ei glont...m`am uitat in retrovizoare si am vazut flash`uri de la primul cu audi!:twoup:))

 

 

Imi mai place tare,cand merg prin oras sambata seara si dau de pustani care se intrec in drum spre discoteca!

Am nimerit pe cheiul Dambovitei unii,cred ca mergeau spre regie,unul cu un Duster si unul cu o Honda mai veche...au trecut pe langa mine glont,dar am nimerit intre ei la semafor,turau saracele masini,se uitau la mine,unul din stanga,unul din dreapta,mai aruncau un oki la semafor,unul isi rupea gatul sa vada ce scrie pe spatele masinii mele...febra mare aveau!

Asa ca m`am dat putin mai in fata ca sa vada si erau toti un zambet cand au vazut 318d,doar ca nu stiau ca masina mea este resoftata la 150cp si 350nm!

Asa ca am apasat butonul DSC,iar cand s`a pus verde au plecat glont,eu mai usor sa nu patinez,iar cand am dat`o pe a3a...au ramas mult in spate!:))

Link to comment
Share on other sites

Unul din momentele in care cateva clipe la volan te binedispun pentru tot restul zilei :twoup:

 

 

Cel mai bine realizezi cat de bine te simti in BMW , atunci cand esti nevoit sa conduci o alta masina, poate mult mai noua , si ti-e frica sa mergi cu mai mult de 120 km/h pentru ca ti se pare mereu ca ceva nu e in regula ...

Link to comment
Share on other sites

Mie mi`a placut tare mult cand mergeam pe autostrada A2,linistit cu 130km/h si trecut un passat,un logan si un a4 pe langa mine!

M`au depasit in coloana si parca toti zambeau la mine!

I`am lasat sa ia avans si am accelerat pana apr de 210km/h,am trecut pe langa ei glont...m`am uitat in retrovizoare si am vazut flash`uri de la primul cu audi!:)))

te avertiza ca e radar pe A2 !

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Mie mi`a placut tare mult cand mergeam pe autostrada A2,linistit cu 130km/h si trecut un passat,un logan si un a4 pe langa mine!

M`au depasit in coloana si parca toti zambeau la mine!

I`am lasat sa ia avans si am accelerat pana apr de 210km/h,am trecut pe langa ei glont...m`am uitat in retrovizoare si am vazut flash`uri de la primul cu audi!:)))

te avertiza ca e radar pe A2 !

:)

 

 

Trecusem de mult de el,fusese pe la km 30 si ceva! :twoup:

Edited by strees
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Cel mai mult mi-a placut cand am pus pilotul la 139km/h pe A2 si in bord imi arata dupa reset 5.6l/100km. In dreapta statea cineva cu un A8 care mai mai ca murea de nervi :))

 

Ataaaaaat...Bmw-The Ultimate Driving Machine :frantics:

P.s. Vezi ca poti sa il pui la 143-144kmh pe bord, atunci ai cam 138-139kmh real.

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.