Jump to content

Tziganu' meu....


dereglatu

Recommended Posts

ce ai facut la farurile?! ai pus sticla de faruri prefacelift pe faruri facelift ?!

da, am facut un mix care e functional si care mie imi place mult! de cand lumea BMW are 2 nari si 4 faruri....Astea de facelift au parca 6 faruri ca semnalizarile alea mici asa dau impresia.....nu stiu, e parerea mea....

 

Sa inteleg ca s-a potrivit motorul de pe X5 fara modificari la suporti motor, cutie, flansa cardan?

Nu inteleg modificarea turbinei, era bushita cea de la motorul de 3L sau doar pt ca e mai mare? Pt cei 30CP era de ajuns un soft tuning. Cand pui turbina mai mare, pui si intercooler mai mare si injectoare mai mari, soft personalizat. Eu asa o vad.

Oricum foarte interesanta miscarea cu motorul. Poti spune ca ai Alpina D10, numai ca ala e bi-turbo. Cauta-i un volan cu Switch Tronic si aia e.

Pai M57Tu de pe x5 e 99,9% identic cu M57 de pe e39....carterul cutiei e la fel....singurul lucru pe care l-am schimbat este ultimul inel din CV ca la X5 are iesire petru cutia de transfer si e mai lunga.Dar am pastrat si cuta de transfer si cardanul(in garaj) pentru ca intentionez sa-l fac p'asta micu' al meu integral ca pe e60 XD.softul este personalizat, turbina de sprinter a fost pusa pentru doua motive: 1.are Lag-ul mai mic (bonus este Garett fata de KKK-ul original) si 2. fluiera intr-un mare fel!! :-D intercoolerul este mai mare (dublu) si waterspray!Am modificat si franele si directia(am pus alta cremaliera si melcul fabricate in romania) este mult mai scurta si mai precisa (avea servotronic stock)

 

Eu zic sa ii pui pe spate un scris de ala cu TURBO si o sigla cu M5 diesel ... ar fi beton, niste tipsuri de alea pe bara din spate ar mai sta bine si un parasolar cu RACING sa nu uitam... etc.

 

Alt E39 tiganit, bine pus titlu la topic.

am sa tin cont de ce mi-ai zis.... cu amendamentul ca parasolarul il am deja..nu e cu Racing....sorry e cu "NO PROBLEM!" si am si niste oua Kinder cu beculete s le pun pe antena.....cool . huh?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ai facut de capul tau sau ai gasit info pe undeva? Pt ca daca motorul si cutia seamana foarte mult, cu electronica nu e asa de simplu. ECU banuiesc ca e de la X5. Instalatia de climatizare cum ai potrivit-o?

Incearca chestia cu volanul de Alpina, nu cred ca ti-ar displacea sa ai comenzi pt schimbarea treptelor pe volan.

Oricum, tot respectul pt astfel de modificari. Daca la exterior nu imi plac anumite lucruri, pe partea tehnica e jos palaria.

Link to comment
Share on other sites

Ai facut de capul tau sau ai gasit info pe undeva? Pt ca daca motorul si cutia seamana foarte mult, cu electronica nu e asa de simplu. ECU banuiesc ca e de la X5. Instalatia de climatizare cum ai potrivit-o?

Incearca chestia cu volanul de Alpina, nu cred ca ti-ar displacea sa ai comenzi pt schimbarea treptelor pe volan.

Oricum, tot respectul pt astfel de modificari. Daca la exterior nu imi plac anumite lucruri, pe partea tehnica e jos palaria.

Am facut totul cu mana mea, am lucrat la BMW in Germania si Spania, numai electrica si electronica si am aproape 6 ani de experienta BMW.Ecu este de la un E60, iar conductele de la clima sunt facute tot aici la noi.Mersi de ideea cu volanul de Alpina dar cutia nu este Mechatronics ci este un ZF simplu in 6 trepte, deci nu va merge schimbatul de pe volan.Daca vreau, dar nu-mi place pot adapta comanda de la un SMG dar trebuie dus levierul in DS!

O sa fac maine poze pentru ca am schimbat navi si i-am pus "engine start/stop"

Link to comment
Share on other sites

Mda, acum am vazut ca te ocupi de asa ceva. Nu stiam de unde sa te apuc, imi era cunoscut userul. Ti-am dat mai demult un mesaj cu alarma originala de pe E34 pe care nu stiu cum s-o dezactivez si sa vin cu alta peste ea aftermarket.

Softul cine ti l-a facut? Am vazut ca pui si turbine pe benzinare, lucrezi cu cineva care-ti personalizeaza softul?

Nu am stiut ca e alta cutie pe Alpina D10, am crezut ca-i ZF-ul standard la care s-au adaptat comenzi pe volan. Dar chiar si asa, din maneta de jos nu se pot lua comenzi si duse pe volan? Banuiesc ca atunci cand esti in S, maneta transmite niste comenzi catre calculatorul cutiei, nu merge intercalat ceva? Zic si eu, nu sunt de meserie. Mi se pare foarte practica schimbarea treptelor de pe volan.

Link to comment
Share on other sites

Mda, acum am vazut ca te ocupi de asa ceva. Nu stiam de unde sa te apuc, imi era cunoscut userul. Ti-am dat mai demult un mesaj cu alarma originala de pe E34 pe care nu stiu cum s-o dezactivez si sa vin cu alta peste ea aftermarket.

Softul cine ti l-a facut? Am vazut ca pui si turbine pe benzinare, lucrezi cu cineva care-ti personalizeaza softul?

Nu am stiut ca e alta cutie pe Alpina D10, am crezut ca-i ZF-ul standard la care s-au adaptat comenzi pe volan. Dar chiar si asa, din maneta de jos nu se pot lua comenzi si duse pe volan? Banuiesc ca atunci cand esti in S, maneta transmite niste comenzi catre calculatorul cutiei, nu merge intercalat ceva? Zic si eu, nu sunt de meserie. Mi se pare foarte practica schimbarea treptelor de pe volan.

Lucrez, intr-adevar cu cineva din germania care-mi face softul, pentru motoare.

Da, la cutiile Steptronic si ZF si GM din seriile 766xxx se pot pune padele de SMG pe volan iar comenzile sa le "inghita" cutia care in modul manual schimba cu comanda electrica vitezele cu un push-touch +/- .Dar merge doar pe cele de generatia a II-a (cele cu + in jos)

Alpina ca si M sunt "altceva".Ei dezvolta software propriu si hardware cu baza BMW dar "personalizat"

Edited by dereglatu
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
dupa parerea mea

 

Masina este de un prost gust rar intanlit.Totusi tie trebuie sa iti placa, asta este tot ce conteaza.

Oricum, ai putea sa mai scoti din antenele alea, cred ca sunt prea multe.A, si taurul ala de pe portbagaj este in plus cred.

Ma rog, parerea mea, sa nu te superi.

Link to comment
Share on other sites

Cam urat spus, nici mie nu-mi plac multe masini dar decat sa le zic ceva care sa le cada extrem de rau (in special dupa ce a lucrat mult la ea) mai bine ma abtin si trec la un alt topic.

 

P.S. Frumoasa masina si modelul dar poate chiar o mai "usurezi" de antene si taurul ala. :twoup:

Edited by MscleMike
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina si modelul dar poate chiar o mai "usurezi" de antene si taurul ala. :twoup:

:) este deja "usurata"........ stay chill.... :)

 

Masina este de un prost gust rar intanlit.

...noroc cu tine ca esti un estet....dar cum trebuia sa o fac? cu Ronald McDonald??

Asa mi-a placut la momentul ala, asa am facut-o...ai vreo problema?

... sa te angajezi la BMW pe post de designer...

daca nu ai fi avut atata rautate in tine (abia ai asteptat sa scrii de rau, ca te-ai grabit si ai scris "intanlit" )ai fi observat din ultimele poze ca am scos si dungile si antenele si taurul (asta cu taurul o stiu eu ca nu se vede...inca) promit niste poze mai ok........

 

....stiu ca cer putin, dar ma mut definitiv din Romania si , desi nu imi vine sa ma despart de ea, trebuie.....

Edited by dereglatu
Link to comment
Share on other sites

bos cum ai facut sa ai lumini albe in bord si la consola ca m-ar tenta si pe mine

multumesc anticipat

se schimba toate ledurile masinii cu leduri albe de telefon. simplu-o zi de munca si 150 de leduri! :twoup:

Edited by dereglatu
Link to comment
Share on other sites

bos cum ai facut sa ai lumini albe in bord si la consola ca m-ar tenta si pe mine

multumesc anticipat

se schimba toate ledurile masinii cu leduri albe de telefon. simplu-o zi de munca si 350 de leduri! :twoup:

 

 

 

si cam cat te costa distractia

 

orice led de telefon?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.