Jump to content

Indicator consum


Rhaziel

Recommended Posts

Cand calc acceleratia "mai adanc", in sensul ca o calc sa ajung la turatia la care sa la o treapta superioara (de obicei de la 1 la 2 sau de la 2 la 3), acul consumului urca rapid la 20(sprijinit de capat), coborand apoi odata ce masina "se intinde la drum"..... Este normal sa urce pana acolo??
Link to comment
Share on other sites

daca intri in meniul ascuns din OBC ai sa vezi ca urca si pana la 50l/100km consumul instant, daca pleci tare...asa ca nu se sprijina de capat, ci impinge cu putere :)

:) Atat de mult?!Chiar poate fi consumul instantaneu atat de mare?

 

cand masina este in frana de motor consumul instantaneu este 0. asta ca sa iti mai revi. :)

Link to comment
Share on other sites

la octavia 1 mergea pana pe la 45-55 l :) la 2 probabil au implementat un soft mai deÂştept :)

 

Apropo de topic, credeam ca acel consum instant e universal pe toare modelele 0-30. Aici vad ca se scrie de 20. Difera in functie de vre-un criteriu an/motor/serie ? La mine e pana la 30l, la e34 tot asa am vazut, la fel si la e38 parca.

Link to comment
Share on other sites

pana la urma ce conteaza consumul instantaneu, de ce sa te uiti la extreme, cand ce conteaza este media ?

BMW a "limitat" consumul instantaneu la 20 l/100 km sa nu te doara capul, tot instantaneu, dar daca resetezi BC si o lasi la relanti, o sa ai un consum mediu deoa dreptul infiortor. apoi consumul instantaneu la extrema este atunci cand pleci de pe loc cu a 1-a si motorul este turat si de aici varfuri de consum.

Link to comment
Share on other sites

la logan initial aveau instantaneul afisat in BC si dupa o vreme l-au scos ca se speria lumea cand vedea pe accelerare 30 la suta.

 

la solenza forjata la max consumul instantaneu indicat de bc ear de max 18-20% . la bmw sare unde la 30 asu poate mau mult.

 

ce solenza ai tu care arata consumul instantaneu?

Link to comment
Share on other sites

eu am reusit la skoda octavia 2 4x4 1.9 tdi pe consum instant si 99l/100 ....asa ca totul este posibil. e normal sa arate asa , ca este instantaneu.

 

Poate indica atât de mult?

da...la skoda oct 2 daca pleci blana arata pana la 99 ...care cred ca e maximum.

 

nu mai speriati omu` .... consumul se duce cam in 28- 30l pret de 1-2 secunde ... de unde scoateti sutele de litri la 100 km ?? :)

pai vorbeam de instant ....nu de cel mediu.

Link to comment
Share on other sites

la logan initial aveau instantaneul afisat in BC si dupa o vreme l-au scos ca se speria lumea cand vedea pe accelerare 30 la suta.

 

la solenza forjata la max consumul instantaneu indicat de bc ear de max 18-20% . la bmw sare unde la 30 asu poate mau mult.

 

ce solenza ai tu care arata consumul instantaneu?

una modificata :) am pus bord de logan si multe , multe altele

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.